61. ročník 300 zatáček Gustava Havla: Live Timing, přenos, výsledky a aktuality

61. ročník 300 zatáček Gustava Havla: Live Timing, přenos, výsledky a aktuality

Veškeré dostupné informace pro letošní ročník legendárních závodů 300 zatáček Gustava Havla.

Zdroj: AMK Hořice, Sport Marketing Systém, Chrono Vision

Na legendární trati v Hořicích v Podkrkonoší se rozjel další ročník závodů 300 zatáček Gustava Havla. Letos jde již o 61. ročník. Velkou otázkou před závodním víkendem bylo počasí, tak budeme doufat, že bude závodům přát a vyjde co možná nejlepší.

Sobotní dva měřené tréninky čekaly jezdce na mokré nebo odpoledne už usychající trati. Dopolední program byl značně ovlivněn silným deštěm. Několika jezdcům se nevyhnuly pády, proto všem přeji rychlé uzdravení a návrat zpět do sedla. Sobotní tréninky nakonec ukončil olej na trati. Trénink poslední kategorie už se nedojížděl, protože již bylo půl osmé večer. 

Přímý přenos sobotních tréninků

Live Timing

https://chronovision.cz/events/53/live-timing

Přímý přenos nedělních závodů

Průběžné výsledky

https://chronovision.cz/events/53

Reportáž

Hořicích v Podkrkonoší se letos odjel již 61. ročník slavných závodů 300 zatáček Gustava Havla. Předpověď počasí na víkend nevypadala moc příznivě, ale ani to neodradilo spousty jezdců na to, do Hořic přijet. Diváků se kolem trati sešlo také dost i přes to, že v sobotu počasí závodům vůbec nepřálo. Silný déšť a mokrá trať přidělaly vrásky na čele nejednomu pořadateli i jezdci, v neděli to však bylo lepší. Nedělní ráno bylo krásné a slunečné, kdy se stihl odjet ještě poslední sobotní trénink, který byl den předem ukončen olejem na trati. Pak už se jelo podle plánu a čekalo nás šest zajímavých závodů. Jen před závodem Supersportů sprchlo a poté začala trať osychat. Náročné podmínky během celého víkendu zamíchaly kartami a nejednou jsme mohli vidět startovat z předních pozic jezdce, kteří obvykle stojí dál, a naopak některé z favoritů stát mimo přední řady. To však bylo skvělou podívanou v závodech, když si někteří jezdci střihli pěknou stíhací jízdu. Většina se však s náročnými podmínkami na trati poprala se ctí a víkend v Hořicích přinesl další nezapomenutelné vzpomínky.

125 SP

Závodní program rozjely tradičně jezdci třídy 125 SP, kde z prvního místa startoval Jiří Bursa. Ten své příležitosti dobře využil a hned se ujal vedení. Výborně odjel matador Marek Zima, který právě stál až na sedmém místě, ale během prvního kola se dostal na druhé místo. Dobrý start předvedli také Michal Vecko a Lukáš Fikker, který jel až z 13. místa. Naopak z třetího místa se rychle propadl dozadu Matyáš Kaprál. Až přibližně do poloviny závodu udával stále tempo Jiří Bursa, za kterého se ale dotáhli zmínění Vecko a Fikker. Lukáš Fikker se později ujal vedení a šachovnicovou vlajku protnul jako první, nicméně radost netrvala dlouho. Domácí jezdec byl ze závodu nakonec diskvalifikován za použití nepovoleného válce. Smůlu si také vybral loňský vítěz Michal Vecko, který v posledním kole spadl, takže si Jiří Bursa nakonec dojel pro vítězství. Pěkný výkon předvedl také Pavel Habrda, který skončil druhý a stupně vítězů nakonec doplnil Marek Zima.

Výsledky závodu

125 GP/Moto3 + 250 Open + Supersport 300

Stupně vítězů se letos nově vyhlašovaly až po odjetí dopoledního a odpoledního programu, takže se po dojetí SPček chystali na trať jezdci kategorií 125 GP/Moto3, Open 250 a Supersport 300. Start do závodu byl rozdělen na dvě části. Jak bývá zvykem, o první pozici se okamžitě začali přetahovat Christopher Eder a Patrik Kolář. Za nimi se držel také Moritz Nestler. Ve třídě Supersport 300 spolu bojovali o vítězství Radek Lamich a Karel Šilpoch. V závěru závodu promluvili do souboje na čele také jezdci předjíždění o kolo. Patrik Kolář se ujal vedení, zatímco Christopher Eder nabral za pomalým jezdcem ztrátu, kterou už nedohnal. Patrik Kolář tak posunul rekord v počtu vítězství na třináct. Ve třídě 250 Open vyhrál Rico Vetter a ve třídě Supersport 300 Radek Lamich.

Výsledky závodu

Supersport 600

Dopolední program uzavírali jezdci třídy Supersport 600, takže šlo o velké lákadlo pro diváky. Před závodem navíc začalo pršet, takže jezdci narychlo přezouvali pneumatiky. Někteří dokonce i na startovním roštu. Ještě před závodem zkolaboval divák, takže byl kvůli zdržení závod zkrácen z 12 na 10 kol. Během sobotních mokrých kvalifikací si vyjel pole position Petr Najman, vedle kterého stál Marek Červený. Bylo jasné, že se právě tihle dva budou prát o vítězství. Poslední pozici v první řadě získal Wolfi Schuster. Do závodu neodstartovali Kamil Holán, který si v sobotu při těžkém pádu zranil ruku a také Michal Indi Dokoupil, kterého čekají závody TT na ostrově Man a který navíc startoval i ve třídě Supertwin. Ve druhé řadě tak stál osamocený Matouš Ondrusz.

Petr Najman do závodu dobře odstartoval a ujal se vedení. Marek Červený se zařadil hned za něj, ale ve druhém kole pro něj závod skončil při nepříjemném highsideru za Lukaveckým vracákem. Markovi se naštěstí nic nestalo. Kromě nej na mokré trati spadla u Hasičárny také Veronika Hankocyová, která si poté pochvalovala účinek aibagové kombinézy, takže s jí také nic nestalo. Petr Najman si mezi tím na čele budoval slušný náskok na ostatní.

Když zbývaly do konce závodu necelá čtyři kola, začali někteří jezdci zajíždět do boxů, jiní pokračovali v závodě. Nikdo nevěděl, co se děje, nicméně pak vyšlo najevo, že některý z traťových komisařů mával červenou vlajkou. Závod byl předčasně ukončen a nikdo nevěděl pořádně proč, takže jsme viděli trochu zmatený konec závodu.

Závod už se nedojížděl, takže Petr Najman se svou letošní novou Ducati oslavil vítězství ve stylu start – cíl. Na druhém místě skončil Wolfi Schuster a stupně vítězů doplnil Aleš Sýkora, pro kterého to bylo první umístění na stupních vítězů v Hořicích. Pěkně jeli také František Loučka a Roman Boček. František Loučka se po startu ze 17. místa dostal až na 6. místo, ale poté spadl a pak přišlo ukončení závodu. Legendární Roman Boček, který se loni vrátil do sedla závodního stroje dojel po startu z 10. místa na pěkné 5. pozici.

Výsledky závodu

Jak již bylo zmíněno, následovalo vyhlášení dopoledních závodů a také polední pauza. Během té se upravovala trať, a hlavně odstraňoval olej na trati v Lukaveckém vracáku. Nad Hořicemi opět vysvitlo sluníčko a trať začala osychat.

Supertwin

Odpolední program rozjeli jezdci kategorie Supertwin, kteří pro svůj závod zažili snad ty nejhorší podmínky. Trať kolem startu a ve městě už byla dost suchá, ale v lese bylo stále velké mokro. Začala tedy loterie s tím, jaké pneumatiky obout. Mohli jsme tak vidět různé kombinace, od obou mokrých, obou slicků nebo i kombinace.

Velice špatně do závodu odstartoval Petr Najman, který se z prvního místa propadl až na hranici desítky. Výborně naopak odjel Jan Markalous, který jel z třetího místa. Raketový start a také výhodu mokrých pneumatik hlavně v lese využil Michal Indi Dokoupil, který se z 14. místa na startu během prvního kola dostal do čela závodu. Indi si udržoval vedení, ale Marek Červený mu ho jen tak nechtěl nechat a pět kol před cílem se na chvíli dostal do vedení. Bohužel hned poté Marek spadl za Halířovem, takže jsme mohli sledovat velice neobvyklou situaci, kdy jeden z největších favoritů na vítězství spadl v obou svých závodech. Ani tentokrát se mu nic nestalo a s motorkou poté zajel rovnou do depa.

Závod byl následně přerušen červenou vlajkou a všichni museli zajet do boxové uličky u startu. Trať mezi tím začala stále více usychat a bylo jasné, že zbytek závodu bude pro mokré pneumatiky velice náročný. Restartovaný závod se zrychlenou startovní procedurou se jel na pět kol a jezdci se na startovní rošt seřadili podle průjezdu posledního počítaného kola původního závodu. Z pole position tak jel Michal Dokoupil. Z druhého místa měl odstartovat Jan Markalous, ale ten měl nakonec technický problém, a tak motorku ze startu odtlačil do boxů a už nevyjel. Do restartu už také nevyjel ani Aleš Sýkora.

Petr Najman dokázal svůj špatný start v úvodu závodu dotáhnout zpátky dopředu, takže startoval ze třetího místa. Toho Petr dobře využil a během prvního kola restartovaného závodu se ujal vedení. Petr totiž startoval na slickách a na už téměř suché trati toho mohl využít. Nakonec už na něj nikdo nestačil a dojel si pro druhé vítězství, celkově již osmé z Hořic. Michal Indi Dokoupil se snažil maximálně udržet vpředu, ale ke konci závodu bylo vidět, že ho značně limitují právě mokré pneumatiky a začal se pomalu propadávat v pořadí dozadu. Na druhé místo se dostal Toufik Bijenhof a stupně vítězů doplnil Jamie Williams. Pěkný výkon předvedl opět Roman Boček, který dojel osmý a také Luboš Koňák, který uzavřel Top10 a jako jediný z AMK Městec Králové dokončil závod. V poslední kole spadli David Kužela a Lukáš Walter.

Výsledky před přerušením červenou vlajkou

Výsledky restartovaného závodu

Superbike

Oproti předchozím létům nebyl závod nejsilnější třídy Superbike poslední, ale předposlední. Podmínky před závodem už byly pěkné, když svítilo sluníčko a trať oschla. Hlavní favorit a rekordman posledních závodů – David Datzer – potvrdil svou roli a v závodě nedal nikomu šanci. Po startu z prvního místa všichni soupeři už viděli jen jeho záda a ty už pak ani ne, protože všem ujel s velkým náskokem. David tak získal další výhru a pěknou motivaci před závody na ostrově Man. Za ním to ale bylo pěkně napínavé, když o druhou pozici bojovali Karel Pešek, Jiří Petrla, Tomáš Toth a Johannes Schwimmbeck.

Karel Pešek se dokázal na druhém místě osamostatnit, ale bohužel čtyři kola před cílem musel závod předčasně ukončit kvůli technickému problému. Karel tak přišel o možnost získat premiérové umístění na stupních vítězů v Hořicích. Na druhé místo se dostal Johannes Schwimmbeck a o poslední místo na bedně bojovali Tomáš Toth a Jiří Petrla. Oba dva navíc začal dojíždět také Marek Stibor. Když už jsme u startu pomalu vyhlíželi Davida Datzera, který jezdil s náskokem patnácti vteřin, přišla červená vlajka a závod byl přerušen v posledním kole po pádu Jakuba Špojcara pod Borkem.

Poslední kolo se samozřejmě nedojíždělo, a tak první skončil David Datzer, druhý Johannes Schwimmbeck a třetí Tomáš Toth, takže jsme tentokrát neměli žádného českého zástupce na stupních vítězů. Naším nejrychlejším jezdcem byl Jiří Petrla, který právě při vyhlášení poté získal cenu pro nejrychlejšího českého závodníka.

Výsledky závodu

Supermono + Supersport 400

Po pádu v Superbicích přišlo poměrně dlouhé zdržení, kdy se musela trať dát zpátky do pořádku. Čekal nás už jen poslední závod a všichni si přáli, aby vydrželo počasí. Zatím bylo totiž slunečno, ale na Hořice se valily deštivé mraky. Poslední závod čekal jezdce dvou tříd Supermono a Supersport 400, kteří stáli na startu namícháni. Do závodu dobře odstartoval Moritz Nestler, který se ujal vedení a začal si okamžitě budovat náskok. Dobře odstartoval také Libor Kamenický, který získal několik pozic. Čtyři kola před cílem začal stále vedoucího Moritze Nestlera dohánět Finn Chapman a začalo se schylovat k napínavému souboji. Následoval je Petr Plichta, nejlepší jezdec ve třídě Supersport 400. Poté jela trojice Patrik Horák, Libor Kamenický a Lukáš Walter. V posledním kole se Finn Chapman dostal na první místo, které nakonec udržel a oslavil premiérové vítězství. Moritz Nestler dojel druhý a třetí v kategorii Supermono dojel Libor Kamenický. ve třídě Supersport 400 vyhrál Petr Plichta před Patrikem Horákem a Danielem Chovancem. Pro mě osobně byla tahle třída také důležitá, protože tu startovali s novými motorkami kamarádi z „moto gangu“ Martin Fišera a Aleš Blažejovský. Oba předvedli pěkný výkon a Martin si i pěkně zazávodil a pro nás kámoše byl pěkný důvod pořádně fandit!

Výsledky závodu

Na závěr programu byly vyhlášeny stupně vítězů odpoledních závodů a vše se mohlo začít zase pomalu uklízet a balit. No a při tom už začínalo nad Hořicemi opět pršet, takže se vše stihlo jen tak tak. Osobně si myslím, že závody dopadly dobře a byly zajímavé. Možná, že ve srovnání s loňským ročníkem byly lepší, protože nebylo tolik přerušení a zdržení i přes to, že počasí hodně zamíchalo kartami. Musím také vyzdvihnout perfektní komentáře od Vaška Svobody a Michala Šembery, které se loni i letos osvědčily. Byly zajímavé, přínosné a se spoustou informací. Diváci doma určitě ocenili stále zlepšující se přenos, nicméně na místě bohužel oproti dřívějšku chyběla velkoplošná obrazovka. Většině diváků na startu to značně chybělo a možná proto poté kolabovaly mobilní sítě, když se každý snažil přenos chytit na svém telefonu. Doufám, že to letos bylo výjimečné a příště už se zase dočkáme obrazovek i na místě, aby to nakonec nedopadlo tak, že lidé budou raději sedět doma, kde toho uvidí víc než na místě.

Automoto klub v AČR Hořice

„Vyjádření k podniku 300 zatáček Gustava Havla:

O víkendu 18. – 19. 5. 2024 proběhl již 61. ročník tohoto závodu. I přes nepříznivé počasí se ho zúčastnil velký počet jezdců a diváků. Během neděle došlo ke dvěma incidentům, které bychom rádi ze strany pořadatele vysvětlili.

Po závodě třidy 125 SP došlo v uzavřeném parkovišti ke kontrole motocyklu Lukáše Fikkera technickými komisaři. Při kontrole bylo zjištěno, že technický stav motocyklu neodpovídá platným technickým řádům AČR. Následkem toho byl jezdec diskvalifikován. Toto eskalovalo až k fyzickému napadení technického komisaře doprovodem jezdce. Toto jednání je za pořadatele nepřípustné a incident byl předán PČR.

Během kategorie SSP 600 došlo na úseku č. 8 k situaci, která vyžadovala červenou vlajku. Přestože došlo k výraznému zlepšení kvality spojení na trati, tak z námi nepochopitelných důvodů hlášení traťových komisařů nedostalo k řediteli závodu. Tím vznikla nepřehledná a nebezpečná situace.

Omlouváme se jezdcům za tento incident, zároveň stojíme za našimi traťovými komisaři, kteří červenou vlajku použili oprávněně.
Věřte, že pořádání 300 zatáček je opravdu velmi náročné a i přes některé komplikace, kterým je často problém se při takto ohromné akci vyhnout, se snažíme dělat maximum a každým rokem podnik zkvalitňovat.

Rádi bychom poděkovali všem, kteří se na přípravě letošního ročníku podíleli, zejména partnerům, městu Hořice a Královéhradeckému kraji. Speciální poděkování patří jezdcům a divákům za hojnou účast i v tomto nepříznivém počasí.

Těšíme se na všechny 10. – 11. 8. 2024 na ČTT – IRRC.“

Fotogalerie

Připravuji…