28. ročník české Tourist Trophy a závody IRRC v Hořicích

Závody v Hořicích mají dlouholetou tradici a po květnových 300 zatáčkách Gustava Havla se o uplynulém víkendu odjel 27. ročník české Tourist Trophy. Při ní se zároveň odjely závody mezinárodního road racingového šampionátu.

Zdroj: TZ, Foto: Dušan Belica

Nejen v květnu, ale i v srpnu se Hořice v Podkrkonoší mění v motocyklový závodní okruh, kdy se tu odjel již 28. ročník závodů české Tourist Trophy. Již několik let se tu zároveň jezdí závody mezinárodního road racingového šampionátu (IRRC) ve třídách SupersportSuperbike, takže se tu hezky prolínají historické stroje s těmi nejnovějšími.

Tak jak bývá zvykem, již v pátek se jezdci představili fanouškům v hořickém zámku v sídle musea Czech Road Racing. Kromě podpisů a fotografií s jezdci tak byla dobrá příležitost také navštívit letošní expozici musea, která byla oproti loňsku rozšířena do patra. V sobotu už se naplno rozjel závodní víkend, kdy jezdce čekaly měřené tréninky. Podmínky na trati byly dobré, když bylo oblačno, jen po nočním dešti byla v některých úsecích v prvních trénincích mokrá trať. V neděli bylo ještě lépe a slunečné počasí nalákalo k trati tisíce diváků.

Závody české Tourist Trophy

V rámci 27. ročníku české Tourist Trophy se odjely třetí závody Přeboru České republiky silničních závodů motocyklů na přírodních okruzích ve třídě klasik. Tím zároveň pro tyto třídy skončila letošní sezóna.

Jako první z klasiků vyrazili na trať jezdci tříd 175 ccm a 250 ccm. Závod vypsaný na sedm kol vyhrál ve stylu start – cíl Vítězslav Hatan z kategorie 250 ccm, nicméně si musel neustále hlídat druhého Jiřího Švihnose, který na něj ztratil jen 0,7 s. Německý závodník Gerald Nestler doplnil stupně vítězů. Ve slabší třídě 175 ccm zvítězil Jiří Obtulowicz, se kterým na pódium vystoupali Miloš Thér a Jaromír Tázler.

Nedělní harmonogram se střídal mezi klasiky a závody IRRC a u klasiků se postupovalo v vyšším kubaturám. Na trať jako druzí vyjeli jezdci třídy 350 ccm. Vítězslav Hatan výborně navázal na předchozí vítězství a s obrovským náskokem oslavil již jubilejní desáté vítězství v Hořicích. Jiří Švihnos byl opět druhý a poslední místo na stupních vítězů vybojoval Karel Kalina.

Poslední závod klasiků byl vypsán pro jezdce nejsilnějších strojů 500 ccm a 750 ccm. Stejně jako ve všech předchozích závodech historických strojů se jelo na sedm kol. Hned po prvním kole se vpředu odpoutal Pavel Jančík ze třídy 750 ccm, který si na čele postupně budoval náskok. Bohužel v polovině musel být závod přerušen červenou vlajkou po pádu Pavla Nováka, který skončil v péči lékařů, ale měl by být v pořádku. Závod byl nakonec ukončen a vyhlášen po odjetých třech kolech. Pavel Jančík tak vyhrál v kategorii 750 ccm, druhý skončil Libor Mařík a třetí Johann Fürbock. Ve třídě 500 ccm oslavil vítězství Rolf Blatter, za kterým jen o 0,3 s skončil Ondřej Mráz a třetí pozici obsadil Pavel Kačena.

IRRC Supersport

Nedělní závodní program rozjeli jezdci kategorie IRRC Supersport svým prvním závodem. Bohužel hned na začátku byl závod přerušen po pádu Tomáše Totha, ale jezdci se nic nestalo a jeho soupeři se mohli pustit do restartovaného závodu na šest kol. Ten stejně jako v květnu ovládl Matthieu Lagrive, kterého na stupních vítězů doplnili Kamil Holán a Christian Schmitz.

I ve druhém závodě, který byl na programu odpoledne a odjel se v plné délce deseti kol, nedal Francouz ostatním šanci a dojel si pro další hořické vítězství. O druhé místo spolu jeli Kamil Holán a Christian Schmitz, ale český jezdec pár kol před cílem spadl a Christian Schmitz tak zůstal na druhém místě osamocen. Poslední místo na stupních vítězů doplnil Petr Wiesenberg. Za zmínku určitě stojí i výkony ostatních jezdců, kteří napříč celým startovním polem podávali dobré výkony a bojovalo se o každé místo.

IRRC Superbike

První závod třídy Superbike byl od samotného startu výbornou podívanou. Na čele se držel loňský šampion této kategorie Danny Webb, kterého stíhali jeho týmoví kolegové Marek Červený a Davey Todd. K těm se později připojil i německý závodník Didier Grams, který předjel Erna Kostama s stáhl na ně svou ztrátu. Sledovali jsme tak jeden z nejnapínavějších závodů.

Bohužel v šestém kole musel být závod přerušen červenou vlajkou kvůli vozidlu na trati, když řidič nerespektoval dopravní značení ani pořadatele. Závod byl ukončen a vítězem se stal Davey Todd, který jako nováček oslavil první vítězství v Hořicích. Za ním skončili Danny Webb a Marek Červený.

Ve druhém závodě to byla opět bitva mezi Davey Toddem a Markem Čeveným, ale Brit se nakonec dokázal odtrhnout a díky dalšímu vítězství zároveň oslavil letošní titul v této kategorii. Didier Grams se v druhé polovině závodu dostal na druhé místo a Marek Červený si odvezl další pohár za třetí místo. Stejně jako v Supersportech, i zde bylo startovní pole nabité kvalitní konkurencí a diváci si tak mohli užít hezké souboje nejen o stupně vítězů.

Volný závod sidecar

Na závěr nedělního programu se odjel volný závod třídy sidecar, který se jel na pravidelnost. To znamená, že se všechny posádky musely snažit zajet co nejvyrovnanější časy, aby měli v cíli co nejmenší bodovou ztrátu. Divácky je tato kategorie velice atraktivní, kdy se na trati potkávají stroje nejrůznějšího stáří i konstrukce a to ovlivňuje jízdní styl a vyklánění pasažérů.

Z první pozice startovali Jiří a Vojtěch Humlovi, kteří prokázali, že mají nejrychlejší stroj na trati, nicméně v pravidelnosti byli nejlepší Petr Mařan a Luděk Hrdlička. Na druhém místě skončili Jan Bednář a Jan Exner jn. a třetí nejlepší byli Richard Bílý jn. a Milan Kostiuk.

Tomáš Jenčovský – člen komise SZM AČR za přírodní okruhy a ředitel závodu

„Myslím, že jsme viděli jeden z nejlepších víkendů v historii hořického okruhu. Plné rošty v kategoriích klasik a především fantastická sportovní úroveň jezdců IRRC Supersport a Superbike. To vše před skvělou diváckou kulisou. Nejdůležitější ale je, že se všechny pády obešly bez vážných zranění. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na přípravách tohoto podniku podíleli. Viděli jsme opravdový vrchol sezóny na přírodních tratích.“

„K incidentu při prvním závodě IRRC Superbike: V polovině první jízdy IRRC Superbike došlo k přerušení závodu z důvodu vyjetí civilního vozidla na trať. Řidič nerespektoval dopravní značení ani upozornění pořadatelské služby. Celou situaci bude vedení AMK v AČR Hořice řešit s policií České republiky.“

Dnes v sídle autoklubu proběhlo mimořádné zasedání některých členů komise SZM a vedení AČR ohledně incidentu a o přijatých opatřeních bude v nejbližší době vydána tisková zpráva.

Poslední závody letošní sezóny SZM na přírodních okruzích se v rámci přeboru jízd pravidelnosti historických závodních motocyklů (JPHZM) pojedou 7. – 8. září 2019 v Branné O cenu Václava Paruse.