Shrnutí průběhu letošní sezóny a plán na rok 2020 z pohledu komise SZM AČR

Shrnutí průběhu letošní sezóny a plán na rok 2020 z pohledu komise SZM AČR

Na konci června se uskutečnilo letošní druhé zasedání komise silničních závodů motocyklů Autoklubu České republiky, kde se zhodnotily dosavadní odjeté závody a také se navrhovaly změny pro nadcházející sezónu.

Na konci června se uskutečnilo letošní druhé zasedání komise silničních závodů motocyklů Autoklubu České republiky, kde se zhodnotily dosavadní odjeté závody a také se navrhovaly změny pro nadcházející sezónu.

Za přítomnosti všech členů komise silničních závodů motocyklů a některých hostů proběhlo v Praze 25. června 2019 letošní druhé zasedání komise SZM. Na úvod předseda komise SZM Matěj Smrž seznámil přítomné s programem schůze.

Informace o odjetých podnicích ze všech disciplín a stížnosti jezdců

Na začátku schůze jednotliví členové komise postupně zrekapitulovali odjeté závodní podniky ve svých disciplínách. Jako první zhodnotil závody na přírodních tratích Tomáš Jenčovský:

„Sezóna začala v květnu ve Starém Městě, ale závody byly poznamenány špatným počasím. Kvůli nízkým teplotám, sněhu a dešti jsme uvažovali o jejich zrušení. V neděli jsme měli při závodech sedm červených vlajek, ale naštěstí pády skončily maximálně zlomeninami. Přikláním se k udržení závodů tříd do a nad 600 ccm, protože je k tomu trať vhodná svou šířkou a únikovými zónami. V sobotu jsme řešili nepříjemný incident, kdy došlo k nehodě mezi jezdcem a safety carem. Motorka zasáhla předsedu jury Jana Adámka a další pořadatele. Jezdec nedodržel bezpečnou vzdálenost za sefety carem a je otázkou, zda toto opatření dělat nadále. Názory se různí. Další závodní podnik byl 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích. Víkend probíhal perfektně a v neděli nebyla vyvěšena žádná červená vlajka. AMK Hořice na každé závody zlepšuje zabezpečení a troufám si říct, že je nejlepší ze všech českých podniků. Kromě toho Hořice lákají spoustu jezdů, takže byly všechny kategorie dobře zaplněné a sjelo se sem téměř 200 závodníků ze 14 států. To podpořila také letošní novinka, kdy se jely dva závody nejsilnějších tříd, podobně jako při IRRC. Úspěch letošního ročníku potvrdili i diváci, kterých přišlo přes 20 tisíc. Nyní už jsme se dostali na hranici divácké kapacity. Na druhou stranu musím upozornit na kritický stav silnice, protože jsou dvě místa, která pokud se neopraví, tak v příští sezóně neodjedeme žádný závod. Jednáme s městem, krajem, ale uvítáme jakoukoliv další podporu. Třetí odjetý podnik byl v Jičíně, kde se jely závody JPHZM a MMČR pro třídu 125 SP. Jezdecká účast byla dobrá, ale pravidelnost trpí na diváky.“

K původně posledním závodům sezóny v Hradci Králové více pověděl host Josef Kubíček. O zrušení závodů jsme psali dřívější tiskovou zprávu, kde jste se dozvěděli vše potřebné.

Jako druhá promluvila Dušana Harvanová, zástupkyně závodů MMČR na závodních okruzích:

„Letos máme v plánu sedm podniků při MMČR na závodních okruzích, z toho jich je šest pod Alpe Adria a poslední závod bude uspořádán ve spolupráci se SMF. MMČR jedeme ve čtyřech třídách a přebor volných tříd, které jsou vypsané jako Alpe Adria Cupy, kde ale zatím vlastně nikdo nejede. V kategorii Supersport 300 máme přibližně osm jezdců, kde naše závodníky doplňují zahraniční jezdci. Tato třída se jede jako evropský pohár, takže se zvýšil počet jezdců, ale některým bohužel kolidují závody s WSBK. Třída Superstock 600 letos narostla díky spojením obou šestkových tříd. Kategorie Superstock 1000 se jede také jako evropský pohár, ale účast je nižší. Při závodech na Slovensku měli těžký pád Michal Filla a Michal Prášek. Michal Prášek se k závodům vrátil, Michal Filla se ještě zotavuje z úrazu hlavy. V nejsilnější třídě Superbike máme osm stálých jezdců v MMČR, ale celkově je tato třída velice konkurenceschopná. Oproti loňsku po každém závodním podniku zveřejňujeme průběžné hodnocení a výsledky. Chválím spolupráci s AČR a  tiskové zprávy před a po závodech. Všechny změny si chválí také jezdci. Zároveň tlačíme na Lutec o rychlé vyvěšování výsledků. Děkuji také Autoklubu za pomoc při vyjednávání s plánovaným závodem v Mostě.“

Po velké silnici přišla na řadu silnice malá, kterou řeší Aleš Eder:

„Letos při MMČR Miniracing závodíme podle nového konceptu, ve kterém jsme závodní víkend zkrátili na sobotu. Díky tomu se jezdcům snížily vklady do závodu, což se všem líbí. Kalendář je také pestrý i vzhledem k variabilitě některých okruhů, můžeme jet na různých tratích různé třídy. Zapracovali jsme na medializaci, takže nám vychází před a po závodech tiskové zprávy a z každého závodního víkendu zveřejňujeme video. Před sezónou jsme pro šampionát udělali nový design a loga. Díky novému konceptu nám přibývají jezdci a v nejmenších třídách máme dvojnásobný nárůst závodníků oproti loňskému roku, navíc se k nám někteří jezdci vrátili. Dobrý byl nápad zařazení do závodních víkendů závody jezdců bez licencí, kteří jedou jako ukázkové jízdy akademií. Díky tomu si ti nejmenší postupně zvyknout na závodní režim. Pokud jde o jednotlivé třídy, tak máme fantastickou účast ve třídě MiniGP Open, kde je 18 – 20 jezdců. Spolu s nimi tu nově jedou stroje Ohvale. Podobně dobrou účast máme i ve třídách Jawa 50. Zde je posun nahoru po sportovní stránce a jde o pěkné závody. Naopak zatím pokulhává třída Minimotard, ale účast by se měla zlepšit po příjezdu některých jezdců ze Španělska. Před sezónou se tlačilo na vypsání třídy MiniGP O, ale nakonec tu není hojná účast. Nicméně věříme, že by to mohlo motivovat jezdce ze Slovenska a Maďarska, kteří přijeli do Třince a mají zájem u nás odjet i na další závody. V prvních čtyřech závodních víkendech bylo klasifikováno 106 jezdců, což je o 19 jezdců více, než v loňském roce za celou sezónu i s tím, že jsme nyní nepočítali zahraniční jezdce. Depem se nese spokojenost a nezaznamenali jsme žádné stížnosti, jen někteří rodiče nabádají své děti k nesportovnímu chování, což samozřejmě odnesou jezdci, protože mají odpovědnost za svůj doprovod.“

Poslední disciplínou byly závody dragsterů, které shrnula Yvona Kneblová:

„Letošní sezóna v závodech dragsterů byla poznamenána uzavřením letiště v Hoškovicích, takže v tuto chvíli není na území České republiky místo, kde bychom mohli závody pořádat. Naši jezdci proto musí jezdit do zahraničí, většinou v okolních státech. V polovině dubna se konal závod v maďarském Kunmadarasu. Toho se zúčastnilo osm českých jezdců a ti zaznamenali dobré úspěchy, kdy tradičně patří k evropské špičce. Jiří Lukeš se poté zúčastnil závodu anglického šampionátu v Santa Pod a zaslouženě zde vyhrál. Další závod byl opět v Maďarsku, kde jsme startovali v juniorských kategoriích a v nejsilnější třídě Funny Bike. Naši závodníci byli opět vpředu a odvezli si spoustu trofejí. Maďaři mají o naše jezdce zájem, protože oni nemají speciály a čeští jezdci naopak ano, takže jsou dobrým zpestřením závodů. Celkem máme přibližně 15 jezdců s licencí a čtyři juniory, kdy dvě děti závodí na motorkách a dvě s auty.“

U kategorie dragsterů se probíral nápad tyto závody spojit se závody ve stuntridingu, což například funguje v Maďarsku. Díky tomu by byly závody obou disciplín divácky atraktivnější a navštěvovanější. Problémem v současné chvíli je nalezení vhodného místa pro pořádání závodů obou kategorií společně.

Zasedání komise přišel navštívit pan prezident JUDr. Jan Šťovíček, Ph. D:

„Jdu vás všechny pozdravit a hlavně vám poděkovat. Vaše práce je vidět a česká silnice je někde jinde, než byla před rokem nebo dvěma lety. Jde o posun vpřed. Gratuluji Alešovi Ederovi za rozvíjení Miniracing, je to určitě správná cesta. Chceme podporovat mládež. Lepší se také velká silnice, která se vrátila do Mostu. Přírodním okruhům se dlouhodobě daří, ale stále musíme tlačit na pořadatele a bezpečnost. Je to krásná disciplína, lidé ji milují, ale je tu velké bezpečnostní riziko. U dragsterů je nyní těžká situace, protože se jim nedaří ani v Evropě, ale věřím, že se to zlepší, protože u nás mají tradici. Musím také zmínit naše reprezentanty v mistrovstvích světa a evropských šampionátech, kteří jedou a snad budou stále více zlepšovat své výsledky. Ještě jednou děkuji všem za dobrou práci.“

Na shrnutí všech disciplín navázalo probrání některých stížností ze stran jezdců či týmů. Jak již uvedl Aleš Eder, při závodech Miniracing žádné stížnosti nejsou, případně se některé drobnosti daří řešit přímo při závodech. Aleš začal zároveň plánovat kalendář pro příští sezónu a cílem je uspořádat také jeden závod mistrovství Evropy.

Při závodech Alpe Adria se také daří vše řešit hned na závodech, případně díky tiskovým zprávám Autoklubu. Nedávno se například diskutovalo o mazání nejhoršího výsledku. To se podařilo všem objasnit a nyní už jezdci ví, že se na konci sezóny smaže pouze jeden závod, nikoliv celý víkend. Co se týče posledního závodního podniku, který bude uspořádán ve spolupráci se SMF na Slovakiaringu, komise upozorňuje jezdce na to, že pro účast musí mít mezinárodní závodní licenci s mezinárodním pojištěním.

Největším tématem stížností byla petice od jezdců na přírodních okruzích. Ta se týkala letošní novinky, kdy byla ke třídě 125 GP přidána třída Moto3. Tu si žádalo několik jezdců a po vzoru zahraničních závodů byla tato novinka schválena, zapsána do ročenky a následně publikována před každým závodním podnikem ve zvláštních ustanoveních. Mimochodem, komise apeluje na to, aby si všichni jezdci pozorně četli zvláštní ustanovení a aby navštěvovali rozpravy, protože poté nebudou překvapeni, jak víkend probíhá. Podnět byl prodiskutován a komise se shodla na tom, že bude nadále obě kategorie hodnotit společně, tak jako je to všude v zahraničí, kde to dobře funguje.

Bezpečnost přírodních okruhů

Jedním z největších témat byla bezpečnost závodů na přírodních okruzích. Bylo domluveno, že se na toto téma svolá další schůze, která se bude týkat jen tohoto téma. Spolu s kolegy z automobilových disciplín (hlavně rallye) bude vytvořen bezpečností manuál, aby se maximálně předešlo možným úrazům jezdců, pořadatelů a diváků. Zasedání probíhalo před tragickým závodem v Radvanicích. Po tomto víkendu bylo okamžitě domluveno zasedání a svoláno na čtvrtek 11. července 2019.

Rozdělení finančních prostředků

Předseda komise Matěj Smrž ostatním členům oznámil výši finančních prostředků pro reprezentaci a další programy, ze kterých bude SZM čerpat finance na podporu svých jezdců a byla vytvořena finanční rezerva. Pokud jde o rozdělení financí pro reprezentanty, členové komise budou jednotlivé jezdce bodově hodnotit podle kriterií. Na základě získaných bodů budou finanční prostředky rozděleny a díky tomu bude vše transparentní. Užší reprezentace bude zvýhodněna před širší reprezentací.

Změny pro sezónu 2020

Pro nadcházející sezónu se mluvilo o několika změnách. Jednou z nich byla diskuze na téma posunutí limitů roků u závodů klasiků. Při závodech JPHZM není problém s účastí, ale rychlostní klasici každý rok trpí na značný úbytek strojů.

Závody na přírodních tratích byly jedním z největších témat, protože i další změny se týkaly hlavně této disciplíny. Komise SZM jednomyslně schválila pravidlo, že na přírodních okruzích nemůže vzhledem k riziku startovat jezdec mladší 18 let. Předseda komise navrhl od sezóny 2020 vypsat novou třídu Supersport 300 při závodech na přírodních okruzích. Tato kategorie byla v posledních letech zařazena do závodů mistrovství světa, Evropy i českého mezinárodního mistrovství na závodních okruzích, takže tyto motorky budou dostupnější. Navíc jsou spolehlivé, jednoduché na údržbu a mělo by jít o nízkonákladové závodění, což by mohlo oslovit dost jezdců. Ruku v ruce s tím se mluvilo o zachování či zrušení kategorie Supermono, která měla v posledních letech úbytek jezdců. Zástupci za přírodní okruhy její zrušení odmítají. V letošním roce byly některé třídy přejmenovány a od příštího roku dojde k dalším úpravě názvu dvou tříd. Kategorie do 600 ccm bude nazývána Supersport a nad 600 ccm Superbike.

Při některých závodech na přírodních tratích i Miniracing jsou startovní řady obsazeny čtyřmi jezdci. Od příštího roku by mělo být vše jednotné a mělo by se startovat po třech, to hlavně z důvodu bezpečnosti při a po startu. Matěj Smrž také doporučil, aby se na základě zkušeností z FIM při startu signalizovalo žlutými vlajkami z obou stran závodní trati a to v případě nějakého incidentu nebo v případě, že jezdec zvedne ruku pro poruchu motocyklu apod. Na závěr proběhla diskuze, kde se řešily další detaily v jednotlivých disciplínách.