Sezóna MMČR – Miniracing se dostala do své poloviny

Páté závody letošní sezóny mezinárodního mistrovství České republiky – Miniracing se v sobotu odjely v Písku, kde už se letos jelo podruhé a letošní sezóna se tak přesouvá do své druhé poloviny.

Páté závody letošní sezóny mezinárodního mistrovství České republiky – Miniracing se v sobotu odjely v Písku, kde už se letos jelo podruhé a letošní sezóna se tak přesouvá do své druhé poloviny.

Zdroj: TZ

Mezinárodní mistrovství České republiky – Miniracing o uplynulém víkendu pokračovalo pátým závodním podnikem, který se konal na trati v Písku. Ten je tradiční závodní destinací MMČR – Miniracing a minulou sobotu se tu jely již druhé závody sezóny 2019, která se dostala do své poloviny. Závody byly vypsány pro třídy Mini GP a Jawa 50. Doposud všem závodům tohoto šampionátu přálo počasí a ne jinak tomu bylo během poslední soboty. Kvůli vysokým teplotám to bylo náročné pro jezdce i stroje, ale obecně platí, že závodníci mají raději teplo, než déšť.

Mini GP Stock

Třída Mini GP Stock je kategorií pro závodníky ve věku od sedmi do patnácti let, kteří závodí na strojích Honda NSF 100 v sériovém provedení. V Písku této třídě opět dominoval Jan Gurecký před Matyášem Eliášem a Danem Turečkem. Za touto silnou trojicí, která se pokaždé pere o umístění na stupních vítězů se nenápadně pohybuje Petr Jovanovič, který však pravidelně boduje a díky tomu se drží mezi čtyřmi nejlepšími. Rozdíl mezi nimi je pouhých 23 bodů, což slibuje perfektní podívanou i pro příští závody.

Mini GP Open

Mini GP Open je třídou pro jezdce od osmi let s omezením objemu motocyklu do 160 ccm u čtyřdobých a do 85 ccm u dvoudobých motorů. Na čele této třídy se v obou závodech usadili Jakub Gurecký a Marek Kindermann. Za nimi se však děly věci! V prvním závodě odešly brzdy čtvrtému v pořadí Matějovi Kohoutovi tak nešťastně, že pár zatáček před cílem poslal k zemi třetího Michala Prokeše. Ten sice závod dokončil, ale se ztrátou. Pro Matěje bohužel závody skončily. V čele šampionátu se pevně usadil Michal Prokeš, ale dosavadní průběh sezony naznačuje, že žádný náskok nemusí být dostatečně velký. Ve hře je stále 150 bodů a mezi prvními pěti je rozdíl 58 bodů.

Mini GP O

Ve třídě Mini GP O opět startují jezdci ve věku od sedmi do patnácti let, ale závodí se na motocyklech Ohvale 110. Koncepce motocyklu umožňuje závodit i jezdcům menšího vzrůstu. Tato třída je v seriálu Miniracing nová a její začátek byl rozpačitý, nicméně se začíná potvrzovat její potenciál. S každým závodem se její startovní pole plní víc a víc. Stejně jako v Třinci, v Písku dominoval slovenský závodník Bruno Kiss, který za sebou po oba závody udržel Lukáše Kubíka, vedoucího jezdce šampionátu. Lukášův náskok v celkovém pořadí se povážlivě tenčí.

Jawa 50 GP

Lukáš Plíšek, Lukáš Plíšek a ještě jednou Lukáš Plíšek. Jediný neporažený závodník šampionátu Miniracing nepřišel o žádný bod ani v Písku. Souboj v této třídě se tedy smrsknul na boj o titul vicemistra. Aleš Opatrný si v Písku dojel pro dvě druhá místa a o pár bodů celkově odskočil Petrovi Plíškovi, který se tentokrát nedostal ani stupně vítězů, když prohrál souboj o bronz s Josefem Macháčkem.

Jawa RS

Ve třídě Jawa 50 RS využil Radek Krpec absence dosavadního lídra šampionátu Miloslava Vlčka, který se bohužel zranil v pátečním tréninku. Z Písku si odváží 50 bodů, díky kterým se dostal do čela šampionátu. Hořký víkend si užil Petr Zámostný, který v prvním závodě havaroval z prvního místa. Ve druhém i přes technickou závadu dojel do cíle, ale byl v posledním kole předstižen Radkem Krpcem. Výsledkem všech těchto okolností je, že se na podiu umístili nováčci Roman Kopp, který letos nastoupil do svého prvního závodu, a Matěj Šimon, který letos jede svou první sezónu.

Minimotard

Jediným zástupcem třídy Minimotard byl Matúš Kotteš, který si proto dojel pro dvě vítězství a v celkovém hodnocení se dostal na 3. místo.

Bohužel ne vše bylo v Písku ideální. Zde si dovolíme ocitovat Facebook Lukáše Peška, který se účastní se svými svěřenci celého seriálu Miniracing:

„Hello přátelé,

další závod Ohvale je za námi. Tentokrát se jelo na krásné trati v Písku.

Trať – paráda

Jezdci – super

Počasí – výborný

Parta – TOP

Organizace a pořadatel – TRAGEDIE!!!“

Aleš Eder – člen komise SZM AČR za Miniracing

„Mnoho lidí se snaží, aby byl šampionát Miniracing důstojnou líhní pro budoucí závodníky na velkých okruzích – Autoklub České republiky, Smrz Academy, Lukas Pesek Riding School, Junior Racing Team Brno a všichni rodiče a závodníci. Bohužel organizátoři z Autoklubu Hradiště se zastavili ve zvyklostech pořádání závodů někde okolo roku 1980 a řídí se heslem „my to víme nejlíp, vždyť to děláme 40 let.“ Nesmyslné dodržování pravidel platných pro velké okruhy, neochota komunikace, arogance a povýšenost činovníků, absence jakékoliv lidskosti zanechává u závodníků a týmů hořkou pachuť z jinak skvělých závodů na jednom z nejoblíbenějších okruhů. A podotýkáme, že jde o DĚTI a veškerá tato práce je především podporou mládeže a nikoli business! Abych zakončil mé vyjádření pozitivně, tak i nadále budeme pokračovat v dobře započaté práci a nárůst jezdců je pro nás neskutečnou odměnou a velikou motivací, takže makáme dál!“

Příští závody seriálu MMČR – Miniracing se odjedou poslední červencový víkend, konkrétně v sobotu 27. 7. 2019. Závodit se bude v Pardubicích ve třídách Minimoto Junior, Senior Open a ukázkové jízdy akademií.