Závody ve Starém Městě pohledem jezdců

Závody ve Starém Městě pohledem jezdců

O uplynulém víkendu se ve Starém Městě odjel další ročník závodů na přírodních tratích, navíc šlo o první závod letošní sezóny mezinárodního mistrovství České republiky na přírodních tratích, které pořádá Autoklub ČR. Zde je hodnocení závodů od vybraných závodníků napříč různými kubaturami.

O uplynulém víkendu se ve Starém Městě odjel další ročník závodů na přírodních tratích, navíc šlo o první závod letošní sezóny mezinárodního mistrovství České republiky na přírodních tratích, které pořádá Autoklub ČR. Zde je hodnocení závodů od vybraných závodníků napříč různými kubaturami.

Zdroj: jezdci, foto: jezdci, FB, Tomáš Baťa, Pavel Salaba

Jiří Obtulowicz

 • Klasik 175 ccm – 1. místo
 • 125 GP / Moto3 – 6. místo

Zdravím všechny fandy přírodních okruhů. Do Starého Města jsme se těšili jako vždy, ale už před závodním víkendem jsme řešili problémy s technikou na obou motocyklech, ale nakonec se je povedlo připravit a mohlo se vyrazit. Kvalifikace probíhaly až nad očekáváni dobře, ve třídě klasik jsem získal 1. místo a v 125GP/Moto3 to bylo místo čtvrté.

Na neděli se rapidně zhoršilo počasí a první závod jsme jeli v 5°C a dešti. Povedl se mi start a do první zatáčky jsem najížděl na vedoucí pozici což mi velice pomohlo, když měli někteří soupeři kolizi a pád. Dokázal jsem si vybudovat náskok a udržet ho až do cíle a hlavně nespadnout.

Závod 125GP/Moto3 už tak úspěšný nebyl, start jsem neměl špatný na mé poměry a udržel jsem 4. místo, na kterém jsem kroužil skoro celý závod. Ovšem v posledním kole jsem chyboval a propadl se na 6. pozici a takto i závod dokončil. Děkuji celému týmu za super odvedenou práci, sponzorům a všem, co nám fandí a podporují nás. Uvidíme se v Hořicích.

Vítězslav Hatan

 • Klasik do 350 ccm – 2. místo

Co se týče počasí, tak během tréninků bylo sice chladněji, ale jinak dobré. V neděli ale už bylo mokro a ještě zima. Trénink nezačal nejlépe, když jeden jezdec naboural do safety caru a ještě přitom byla další zranění, takže problém a zdržení bylo hned na začátku. S výsledkem tréninku jsme byli velice spokojeni. Získal jsem první čas ve třipade a celkově byl třetí za dvěma sedmpade.

Závod naopak nebyl nic moc. Na startu mi zazlobila spojka, takže jsem se propadl. Od druhého kola mi zalezlo velmi nepříjemně za nehty a každým kolem se to zhoršovalo. Bylo to poprvé, co jsem si závody neužil, ale protrpěl. Neměl jsem vůbec cit a ani sílu mačkat spojkovou a brzdové páčku. Dojel jsem druhý, takže nakonec spokojenost. S velkým náskokem suverénně vyhrál Jožka Juřík, který se s nepříznivými podmínkami vyrovnal nejlépe. Myslím, že velké poděkování patří pořadatelům, traťákům a všem kteří se na akci podíleli. Museli toho mít v neděli večer jak se říká „plné brýle“.

Vzhledem k podmínkám nebyla nouze o pády, takže přeji všem brzké uzdravení a žádné komplikace. Jen při druhém restartu Supermon si myslím, že by bylo lépe odjet dvě zahřívací kola a dokončit závod o kolo dříve.

Christopher s Verčou

Christopher Eder

 • 125 GP – 1. místo

Ještě před závody ve Starém Městě to pro mě bylo velice hektické, protože ještě týden před závody jsem neměl nic připraveno a motorka nefungovala tak, jak měla. Nakonec se mi to ale podařilo všechno připravit včas. V první kvalifikaci motorka fungovala opravdu skvěle, ale nic jsem neriskoval a chtěl zajet jen pár kol a získat zpátky pocit po dlouhé zimní přestávce bez závodů. Ve druhé kvalifikaci jsem se cítil mnohem lépe a všechno šlo dobře.

V neděli, kdy nás čekaly závody, jsem byl hodně nervózní kvůli podmínkám na trati. Přemýšlel jsem nad tím, jestli mám závodit nebo ne… ale nakonec jsem se rozhodl závodit, protože jsem si myslel, že Patrik bude určitě závodit a nechtěl jsem ztratit moc bodů do šampionátu AČR. Bylo hodně větrno a chladno, takže bylo těžké v těchto podmínkách najít dobré nastavení na tuhle malou motorku třídy GP. Start do závodu se mi podařil a dokázal jsem se ujmout vedení v první zatáčce. Poté jsme si hodně krát vyměnili první místo s Patrikem Kolářem. Byl to opět těžký, ale férový závod, který mě hodně bavil. Tentokrát jsem dokázal vyhrát já, takže jsem velice spokojený s výsledkem. Moc děkuji organizátorům závodů, protože to byl opravdu dobře uspořádaný podnik v tak těžkých a chladných podmínkách.

Petr Najman

 • Supermono – závod nedokončil
 • Supertwin – 1. místo

Zdravím všechny fanoušky North Czech Riders. O víkendu jsem byl na prvních závodech pod záštitou ACCR a to ve Starém Městě na Moravě. Počasí nám už od pátku začalo stěžovat podmínky k závodění… Déšť, mrholení, sníh, vítr, prostě vše, na co si vzpomenete. V sobotu jsme začali kvalifikací ve třídě Supermono kterou jsem vyhrál o vteřinu před Liborem Kamenickým, ale do druhé kvalifikace jsme již z důvodu šetření techniky nenastoupili a celkově z toho bylo třetí místo na roštu do nedělního závodu. Ve třídě Superwin jsem první kvalifikaci též vyhrál, ale stále jsem se potýkal s problémy v podvozku. Do druhé kvalifikace jsem udělal malou změnu, ale ta se ukázala jako ještě horší a mě se už nepovedlo zrychlit. Přesto jsem si udržel poleposition do nedělního závodu.

Nedělní ráno byla katastrofa, probudili jsme se do velmi chladného počasí a deště, takže bylo jasné, že oba závody pojedeme na mokru. První byl na řadě závod Supermon, kde jsem se hned v prvním kole ujal vedení a držel ho až do čtvrtého kola, kdy byly vyvěšeny červené vlajky a závod byl zastaven. Zhruba po 20 minutách nás pustili znovu na trať, ale měli jsme jen jedno kolo na ohřátí pneumatik, což očividně při 5°C nestačilo a já hned ve druhé zatáčce dostal highsider a vyletěl z motorky na obrubník. Naštěstí se mě ani motorce nic vážnějšího nestalo. Já byl jenom otřesený a bolela mě trochu hlava po nárazu. Závod jsme tudíž bohužel nedokončili.

Po prohlídce u lékaře jsem se vrátil do depa s velkou nejistotou v hlavě a přemýšlením, jestli se vůbec zúčastnit druhého závodu. Jelikož jsem měl možnost se dát do kupy díky mému týmu a velké díky Víťovi Válkovi, tak jsem po ještě jedné prohlídce u doktora do závodu nastoupil s tím, že pojedu tak, aby se nic nestalo. Hned po startu jsem se dostal do vedení a krom jedné výměny pozic s Davidem Hanzalíkem jsem vedení udržel až do konce a dojel si pro první letošní výhru pod ACCR. V nadcházejícím víkendu mě čekají první závody IRRC v Hengelu takže mi držte palce.

Marcel Hruboš

Marcel Hruboš

 • SP 125 ccm – 2. místo / 1. místo Slovenský pohár

Jako každý rok, i letos jsme přijeli do Starého Města už v pátek a bez problémů vyřídili všechno potřebné. Počasí na víkend nemělo být příznivé, ale stále jsme věřili, že to nějak vyjde. V sobotu mě čekaly první měřené tréninky. V prvním tréninku jsem zajel 5. čas a vypadalo to celkem slibně, i když jsem věděl, že mám ještě velkou rezervu, co se týče času na kolo. Do druhého tréninku jsem nastoupil s cílem zrychlit, ale bohužel nám ve třetím kole začalo pršet a začalo to být dost kluzké. I přes to se mi během dvou kol podařilo stáhnout čas a postavit se na startovní rošt na 4. místo do první řady.

V neděli ráno po probuzení jsem si myslel, že jsem v jiném světě. Zima, déšť, nárazový vítr, do poslední chvíle jsme se nemohli rozhodnout, zda jet na mokré moto nebo na suché, protože to vypadalo celkem suché, ale neustále poprchávalo. Nakonec padla volba na mokro. Závod jsme měli dvakrát přerušený kvůli pádům jezdců. Po druhém restartu jsme jeli na pět kol a bojovali o pódiová umístění. V posledním kole jsem si řekl, že buď a nebo a vyšlo to. Nakonec z toho bylo druhé místo v celkovém hodnocení a 1. místo v MSR a zisk dalších 25 bodů. Moje poděkování patří zejména mechanikovi Milanovi Kollárovi, Peterovi Komínkovi, Josefovi Husárovi, celé rodině, Ivanovi Hrubošovi za všechno, přátelům a samozřejmě všem fanouškům, které neodradilo ani tak špatné počasí a přišli se na nás podívat a podpořit. Další závody máme za dva týdny při 300 ZGH v Hořicích, tak držte palce.

Martin Prouza

 • SP 125 ccm – 3. místo

Ahoj všichni. Moje Staré Město bylo zase za pochodu. Ve středu jsem přišel na ohnutý rám a nechtělo se mi riskovat, proto jsem zajel pro nový a ze čtvrtka na pátek jsme do ranních hodin s tátou přehazovali. Přehozeni se vyplatilo. I přes technické problémy se spojkou jsem poprvé získa poleposition. Ve druhém tréninku sprchlo, tak nikdo nezrychlil.

Závod byla opět loterie s pneumatikami a převodem, protože silně foukalo. Moc jsem neodhadl převod a v prvním kole mi prasklo kolo na vyvažovací hřídeli a udělalo v motoru paseku. Motor začal ztrácet a nedisponoval výkonem jako v sobotu. Závod byl poznamenán pády a nekonečné restartování se podařilo až napotřetí. Přes problémy a po pěkném souboji s kluky jsem skončil na 3. místě.

Chci poděkovat tátovi a Péťovi Adamcovi za vyřešení problémů. Těším se na příští závody,snad už bez technických problémů.

Stanislava Malinová

 • SP 125 ccm – 8. místo

Předpověď počasí nám slibovala, že ve Staráku nebude asi nejlíp, ale i tak jsem se rozhodla jet, protože jsem věřila do poslední chvíle, že to nebude tak šílené jako v Brně (jo…bylo to mnohem horší).

V pátek jsme přijeli pozdě, ale ještě to bylo dobré. V sobotu ráno také, i když byla první kvalifikace pomalá. Do druhé to začalo jít s počasím do…. , takže zlepšení času už nebylo tak velké, ale naštěstí bylo. To pro mě znamenalo ve finále 12. místo na startovním roštu. Bohužel probuzení do neděle nám neslibovalo nic příjemného a kempování v bývalém prasečáku tomu dodalo tak „šmrnc,“ navíc stále se nám odkládal start kvůli pádům jezdců. (Všem přeji brzké uzdravení.)

Když už došlo nakonec na nás, červené vlajky se nevyhnuly bohužel ani nám, takže ve finále po třetím startu to byl stíhací fofrzávod na pět kol, kdy mě moje milá dvacka protáhla pod šachovnici na 8. místě. Původně neplánovaný Starák tak dopadl ve finále až na počasí skvěle, nemám kromě těch podmínek ani co vytknout. Velmi děkuji všem, co jste za každých podmínek se mnou a pomáháte. Bez podpory a sponzorů by to šlo jen horko těžko. Tak brzy na viděnou v Hořicích na 300ZGH.

Radek Koňařík

 • SP 125 ccm – 9. místo

Malé ohlédnutí za závody na Slováckém okruhu ve Staré Městě ve třídě 125SP. Na to, že motorka vrčela poprvé ve čtvrtek večer kolem 8. hodiny před závodním víkendem, jsme šli do neznáma. Nic nebylo odzkoušené, ale to se stává. Pátek – klasika, prostě udělat zázemí, přejímky, připravit ještě trochu motorku, to prostě k tomu patří. Tak se to nějak zvládlo.

Sobota – počasí jak na klondiku: chvíli prší, fouká nebo svítí slunko. V prvním tréninku bylo sucho, takže to bylo o tom si osahat motorku, jak na brzdy, jak bude fungovat, jak pojede. A ono to překvapivě jelo. Dokonce mi vyhovoval i převod z Dymokur, takže byla spokojenost. Ve druhém tréninku to bylo napůl mokré. Potřeboval jsem zkusit převod, což se povedlo, akorát to bylo přerušeno pro pád Čeřáka #33, což mě i vcelku hodně mrzelo. Přál jsem mu, ať se pořádně opět sveze po loňské sezóně. Bohužel zranění a zase má nechtěnou pauzu, ale přeji mu brzké uzdravení. Trénink byl ukončen. No, bylo nachystáno na neděli a start z 14. pozice byl potěšující.

V neděli byly od rána přeháňky. Čekalo se, jestli bude pršet pořád nebo i přestane, prostě podmínky na nic. Přerušovalo se hodně, takže byl časový posun, což také nebylo moc příjemné. Rozhodnutí nakonec bylo dát mokré pneumatiky, proč riskovat. Start z 14. fleku byl dobrý. Začalo se to dobře odvíjet, ale přišel pád jezdce a přerušení. Restart. Start zase v pohodě, pomalu jako přes kopírák. Zase se to dobře rozjelo, předjíždělo se, ale opět přišel pád jezdce a přerušení. Co na plat, do třetice to snad půjde. Restart zase jak přes kopírák a jelo se naplno. Měli jsme souboj ve skupině Malinová #11, Vochoč #55, já a Čadek #91. Malině se podařilo kluky předjet a zvyšovala náskok a já se pral s nimi a byl to hezký souboj. Nakonec se to podařilo a bylo z toho 9. místo, což bylo velice potěšující.

Tímto chci poděkovat rodině, známým, traťákům, pořadatelům, fotografům, fanouškům, Čeřákovic rodině, Tomovi Karafiátovi, fanouškům a hlavně sponzorům RAVA speed Racing, Marcon Radek, ACT transport, Adam Lahola, Motokecy, Marcel Herbolt, Rock Max Radio, MotogarazCz, Dresner za podporu a těšíme se na další závody. Díky!

bratři Hanzalíkovi

David Hanzalík

 • do 600 ccm – 2. místo
 • Supertwin – 2. místo

Po zahájení sezóny v Jarní ceně Brna,která byla spíše zimní, se všichni těšili do Starého Města na 17. ročník Slováckého okruhu a na to, že už konečně bude příjemné počasí na závody. Bohužel vyšla předpověď meteorologů a chtěné teplo nebylo. To se také podepsalo na menší účasti přihlášených jezdců, ale z favoritů nechyběl nikdo.Na rozdíl od Brna, kde byly závody pod hlavičkou CAMS, zde se jednalo o první závod Autoklubu ČR. Depo bylo umístěno jako každý rok v areálu učiliště a také v bývalém zemědělském statku. Já jsem dojel už v pátek dopoledne,abych mohl absolvovat formální a technickou kontrolu a udělat ještě menší úpravy s mým mechanikem. Vše proběhlo v pořádku a po menším posezení s kamarády a členy týmu se šlo brzy spát.

V sobotu ráno bylo hezké počasí, které vydrželo jen dopoledne.Prvním tréninkem byla pro mě třída do 600.Podmínky byly dobré a můj čas stačil na 3. místo. Ihned po šestkách jsem měl první kvalifikaci ve twinech. Tady jsem dojel druhý, takže s výsledky spokojenost a čekala mě druhá runda tréninků. Odpoledne se počasí zhoršilo a občas i spadlo pár kapek, ale i tak jsem se v Supersportech dlouho držel na druhém místě za Tomášem Tóthem, ale v posledním kole mě o 3 setiny vteřiny odsunul na třetí místo na startu Petr Wiesenberg. Ve twinech se odpoledne pořadí nezměnilo a tak jsem byl na roštu na druhém místě za Petrem Najmanem.

Nedělní ráno moc náladě nepřidalo. Venku silný studený vítr a do toho občas dešťové přeháňky. Do mého startu naštěstí už tolik nepršelo a vítr a předchozí závody trat vysušily. Start mě v Supersportech vyšel a utvořila se skupina ,ve které byl se mnou Tomáš Tóth,Petr Wiesenberg a Michal Vecko. Později Petr trochu chyboval a Michal začal ztrácet, tak jsem bojoval o vítězství s Tomášem Tóthem. Chvíli jsem byl na prvním místě, ale pak mě vystřídal Tomáš a já jel za ním a chystal se v posledním kole, že ho zkusím předjet. Bohužel jsem v jedné ze zatáček dostal smyk a byl jsem rád, že jsem se udržel na motorce. Z útoku na vítězství tak nebylo nic, ale i druhé místo je výborné. Ihned po vyhlášení na stupních vítězů jsem spěchal na start ve twinech. Tady se start také podařil a od začátku jsme s Petrem Najmanem poodjeli zbytku pole a bojovali o vítězství. Jako první nakonec dojel můj soupeř, ale radost mně udělalo, že mě doprovodil na stupínky vítězů, stejně jako v Brně můj starší bratr Milan.

Celé závody byly pro mě výborné. Velká škoda počasí. Snad to už konečně vyjde příští týden na největších závodech v Čechách v Hořicích – 300 zatáček Gustava Havla. Tím zvu všechny kamarády a fanoušky na tento krásný okruh. Děkuji svým sponzorům: Revit, Pelko s.r.o., Roman Stašek, Jakub autoservis, Pebal trans, Tina stav plus, Med-com.sk, Ilonka, Potraviny u Katky, Masáže Lenka a šéfmechanikovi Radkovi a firmě RF-motoservis, dále mechanikovi Štefanovi a celému doprovodu, který mi zajišťuje zázemí na závodech. A také fotografům Lubor Horák, Jiří Šimeček, Pavel Salaba, Karel Šoukal a dalším.

Milan Hanzalík

 • Supertwin – 3. místo

Do Staráku jsme dojeli už ve čtvrtek večer, protože jsme chtěli chytit místo na trávníku. V pátek do oběda jsme rozložili naše zázemí a už jen administrativa a kontrola motorky, protože jsem jel jen na Supertwinu. V podvečer byla pohoda, ale to byla zima… Do sobotního prvního tréninku jsem vyjel s převodem z Jarní ceny Brna, takže jsem nevěděl, jak se bude motorka chovat, ale bylo z toho 5. místo. Do druhé kvalifikace jsme něco trochu poladili, ale byl to boj o třetí až šesté místo. Nakonec jsem vybojoval 4. čas a první řadu na startu, s čímž jsem byl spokojený.

Na nedělní závody jsem se těšil, ale z toho počasí a silného větru jsem neměl moc dobrý pocit. Do závodu jsem s mechaniky zvolil předek mokrý a zadní pneumatiku na sucho. Start do závodu mi moc nevyšel a hned jsem se po prvním kole propadl na 5. místo za Kamila Holána a Honzu Markalouse. Asi ve třetím kole jsem se probojoval přes Honzu a začal stahovat Kamila. V dalším kole jsem zaútočil a do konce závodu jsme si občas spolu s Kamilem Holánem vyměnili místa, ale nakonec jsem cílem projel na třetím místě a měl z toho velkou radost. I když byla taková zima, závody jsem si velmi užil. Hlavně chci poděkovat celému našemu týmu a RF motoservis, moteam-motoshop Šurany za podporu. Na dalších závodech mě můžete vidět 18. – 19. 5 v Hořicích, už se těším.

Jan Markalous

Jan Markalous

 • Supertwin – 6. místo

Do Starého města jsem se těšil, i když tam nemám dobré výsledky, tak jsem si věřil, že by to v neděli mohlo dobře dopadnout. Ale hned v sobotu jsme museli řešit problémy s motorkou. Po prvním tréninku jsem byl na 4. místě a i po těch problémech s motorkou to vypadalo slibně. Do druhého tréninku se nám povedlo pár věci a motorka fungovala o něco lépe, ale pořád to nebylo ono. Nakonec jsem se propadl na 5. místo. Byl jsem  spokojený a těšil se na nedělní závod.

V neděli jsme celý den řešili jaké pojedu pneumatiky. Počasí bylo opravdu šílené a troufám si říct, že horší, než na Jarní ceně. Nakonec jsme zvolili obě kola mokré a hned v nájezdu na start jsem ztratil motorku na přední kolo, takže start závodu ještě nezačal a já ležel na asfaltu. Naštěstí se nic vážného nestalo a já mohl odstartovat. Start se mi povedl perfektně a až do 2. zatáčky jsem byl na třetí pozici, kdy se přede mě přehnali Kamil Holán a Milan Hanzalík. Snažil jsem s nimi držet tempo, ale bylo to dost těžké. Po tom pádu jsem se necítil na motorce dobře a v každém výjezdu na levou stranu jsem dostával na výjezdech highsider. Nechtěl jsem riskovat pád a dojel si pro 6. místo.

Tento víkend nás čekají závody v Hengelu (NL) a o týden později Hořice. Chtěl bych tímto poděkovat všem, co mi fandí, pomáhají a podporují v závodech, protože bez nich by to prostě nešlo!!!  Děkuji partnerům za pomoc VISAGE, DK-AUTO-MOTO-RACING, 101UNDERGROUND RIDERS, VMD SOFTWARE, P4W.

Kamil Holán

 • Supertwin – 4. místo
 • nad 600 ccm – závodu se nezúčastnil

Staré Město pro nás mělo být tréninkem před prvním závodem IRRC v Hengelu. Místo tří kategorií jsem nakonec mohl nastoupit jen do twinů a litrů, protože Yamaha R6 ještě nebyla připravená. Horší však bylo to, že u BMW jsem přišel minulý týden o jeden motor na trénincích v Brně a hned v první kvalifikaci ve Starém Městě mi odešel i druhý motor. Už jsem zažil hodně, ale dva motory za jeden týden a ještě navíc těsně před závody IRRC a Hořicemi je silná káva i pro mě.

Znamená to jediné, za skoro poslední peníze jsem musel pořídit ještě jeden motor, který mi doufám už vydrží, abych odjel alespoň Hengelo a Hořice. Určitě si dokážete představit, jak mi je, ale vzdávat se rozhodně nehodlám. Díky PEPOŠ-MOTO, že mě vytáhnul z bryndy a pomohl dát bávo znovu do provozu. Je za tím opravdu hodně práce. Musíme se z toho nejhoršího vyhrabat a být alespoň na Hořice dobře připravení. Není to vůbec lehká situace, ale věřím, že to zvládneme. Děkuju moc za podporu a motivaci, teď budeme obojího hodně potřebovat.

P.S.: Radost mi o víkendu aspoň trochu udělalo svezení na twinu. Byla to pro mě absolutní neznámá, ale moc mě to bavilo a doufám, že budu mít brzy šanci si znovu na dvouválci zazávodit. Jediný problém je, že se pořadatelům start ve třech třídách už moc nelíbí, tak snad to někde zase vyjde.

Petr Wiesenberg

 • do 600 ccm – 4. místo

Do Starého Města jsem se velice těšil, přeci jen je to první road racingový podnik sezóny, nicméně moje nadšení opět trochu překazilo počasí. Po pátečním příjezdu jsme museli najít nějaké schůdné místo v depu a rozbalit zázemí.

Sobota nás přivítala chladným a větrným počasím, nicméně bylo to alespoň bez deště. První trénink nás čekal okolo poledne. Pár kol mi trvalo zvyknout si zase na prostředí přírodního okruhu (bílé čáry, stromy, obrubníky), ale ke konci tréninku se podařilo zajet pár rychlejších kol, které stačily na 4. místo. Před druhým tréninkem začalo mrholit a do poslední chvíle to vypadalo, že podmínky už nám nedovolí zajíždět rychlejší časy. Po několika odjetých kolech byla ale trať úplně suchá a podařilo se mi ještě víc jak o vteřinu zrychlit. A to vyneslo 2. místo na roštu.

Nedělní počasí nebylo zrovna stvořené pro závody, ráno déšť, silný vítr a zima. Během dopoledne se to s deštěm zlepšilo a jen mrholilo. Poté začalo laborování s obutím. Asi  půl hodiny před závodem se rozpršelo víc a já zvolil kompletně mokré obutí. Už při nájezdu na rošt bylo mým přáním, aby začalo pršet, protože trať byla defakto suchá. Věděl jsem, že s mokrou zadní gumou to na suchu nepůjde. Když jsem na startu viděl, že všichni soupeři v první řadě kromě mě jedou mokrý předek ale suchý zadek, bylo mi jasné, že to nebude vůbec jednoduché. Po startu jsem se propadl na 4. místo a snažil se zuby nehty držet vedoucí trojice, ale z výjezdu prostě nešlo přidat a držet tempo. Ke konci třetího kola se mi v poslední zatáčce podařilo vyrobit chybu, v nájezdu na kruhový objezd jsem přebrzdil přední kolo. Neupadl jsem, ale musel jsem mimo trať a to mě stálo další místo. Dále už byl jediný cíl získat zpět 4. místo. To se po pár kolech podařilo a závod jsem tak i dokončil.

S výsledkem závodu moc spokojený nejsem, ale co se dá dělat. Podmínky byly pro všechny stejné a závod jsem zkazil sám špatnou volbou pneumatik. Teď už se těšíme na závody do Hořic. Jsem rád, že jsem motorku i sebe dovezl vcelku do cíle a příležitostí spravit si chuť bude ještě dost. Na konec musím poděkovat našim sponzorům, Betontransport s.r.o., Europe – instalation ltd., Intercars, Ford Auto IN, AM Besi, Kamiš Motoshop, Chára sport pneu a dalším, svému týmu za podporu a těším se na setkání s fanoušky i sponzory v Hořicích.

Martin Košek

 • do 600 ccm – 8. místo

Ahoj všem, sice jsem neměl v plánu ani tento rok do Starého Města jet, ale nakonec jsme se s kolegou rozhodli na tyto závody vyjet. Šlo o novou trať, tak jsme ji chtěli vyzkoušet. Počasí nám moc nepřálo, ale s tím jsme počítali. Na místo jsme dorazili po dlouhé cestě v pátek odpoledne, připravili zázemí, stihli administrativní přejímku a připravili se na technickou přejímku, která byla v sobotu ráno. První kvalda proběhla na suchu a suchých pneumatikách. Vše probíhalo celkem v pohodě. Na to, že jsem jel tuto trať poprvé, tak časy nevypadaly tak špatně. Čekal jsem, že budu poslední, ale povedlo se zajet lépe. Trať je vcelku rychlá a snadno jsem se ji naučil, takže jsem se těšil na zlepšení času ve druhé kvalifikaci. Poté sehrálo roli počasí, trať byla napůl mokrá a napůl suchá, takže bylo jasné, že si čas nezlepším. Nakonec jsem se rozhodl do druhé kvalifikace nenastoupit, ale byla to chyba, protože jsem se mohl lépe naučit a zlepšit průjezdy zatáčkami.

Neděle už od rána nevypadala moc hezky. Věděl jsem, že to bude velká loterie s pneumatikami. Byl vyhlášen mokrý závod, ale takové podmínky jsem ještě nezažil. Celý den poprchávalo s přestávkami, do toho foukal vítr, takže se trať rychle vysoušela. Nakonec jsem zvolil mokré pneumatiky, jako většina soupeřů. To asi byla špatná volba. Start do závodu se povedl a poté jel celou dobu za Martinem Sedlákem, za kterým jsem závod dokončil. Po penalizaci soupeře jsem získal 8. místo. Po závodě jsem docela spokojený a příští rok pojedeme zase, ale doufám, že vyjde lepší počasí. Na závěr chci poděkovat firmě JMK System za letošní podporu v závodech.

stupně vítězů nad 600 ccm

Aleš Nechvátal

 • nad 600 ccm – 1. místo

V pořadí druhý závod v sezóně jsem absolvoval ve Starém Městě, kde jsem nikdy před tím nestartoval. Okruh jsem znal pouze z onboardů. Moc jsem se těšil na novou zkušenost. Bohužel počasí vypadalo všelijak. Po prvním sobotním tréninku jsem byl nadšený. Trať se mi opravdu líbila a těšil jsem se na druhý trénink. Bohužel ale před druhým tréninkem začalo mrholit, takže jsem odjel jen jedno kolo. Čas, který jsem zajel v prvním tréninku, stačil na start z prvního místa.

Moc jsem se těšil na závod a doufal v lepší podmínky na trati. Bohužel celou noc pršelo, kdy déšť neustal ani v neděli a bylo chladno. Trať ale díky silnému větru začala osychat a do toho mírně místy mrholilo, takže jsem do poslední chvíle jako ostatní jezdci nevěděl co obuju za pneumatiky. Nakonec jsem riskl jako obutí do závodu přední mokrou a zadní suchou.

Po stratu se mi povedlo dostat na první místo a začal si budovat náskok. Pak byl závod díky pádu jezdce zastaven a počasí se ještě zhoršilo, kdy v zadní části okruhu mrholilo. Druhý start, kdy závod byl vypsán na 7 kol, se mi podařilo vyhrát. Hned na začátku jsem si vytvořil drobný náskok, který se mi dařilo držet až do konce. Byl jsem rád, protože jsem jel s velkou rezervou, kdy jsem nemusel zbytečně riskovat. Jsem rád za výsledek a být lepšího počasí, závodní víkend by neměl chybu. Teď už nás čeká první závod v rámci IRRC v Hengelu, na který se strašně těším.

Dan Vysloužil

 • nad 600 ccm – 2. místo

Na závody do Starého Města jsem se po vymrzlé Jarní ceně opravdu těšil. Zdejší okruh dobře znám z minulosti, kdy jsem zde startoval v různých kategoriích. Letošní podnik se těšil premiéry nejsilnější kategorie – volné nad 600. Do depa jsem přijel v pátek odpoledne, což nebyla dobrá volba. Nebylo zde místo ani kloudné připojení k elektřině. Ozvučení depa bylo velmi slabé a vůbec jsme nevěděli, kdy najíždět na dráhu. To by bylo snad vše, na čem by měl pořadatel při takto obsáhlém startovním poli napříč všemi kategoriemi zapracovat.

K sobotní první jízdě mohu říci, že se mi jelo dobře. Povětrnostní podmínky se zdály dobré a já se zlehka rozjížděl. Nakonec z toho byl 4. čas. Výjezd do druhé kvalifikace ukázal, že většina dráhy je velmi mokrá a studená. Po nájezdu na dráhu bylo cítit, že je to riskantní a čas bych nezlepšil, a proto jsem ihned zajel zpět do depa. Na nedělní startovní grid jsem se postavil na 3. pozici, jelikož se Kamil Holán pro technickou závadu nemohl závodu účastnit. V první kvalifikaci měl odjetá pouze 4 kola z požadovaných pěti.

Na závod jsem si nechal slicky oproti například Jirkovi Petrlovi, který mě pronásledoval na mokrém obutí. Tuším, že Alda Nechvátal měl mokrou přední pneumatiku a zadní slick. Každý při neustávajících špatných podmínkách nějak taktizoval. Teplota se pohybovala kolem tří stupňů a v určitých úsecích mrholilo. Samotný start se mi zdařil a ujal jsem se vedení. Zanedlouho mě však Alda předjel a získal malý náskok. Po odjetí pár kol byla vyvěšena červená vlajka skrze pád jezdce Vaculíka startujícího ze 4. pozice. Jezdec byl v pořádku, pouze jsme chvíli čekali na uklizení dráhy. V restartu se mi start opět zdařil a jel jsem znovu ve vedení. Do první zatáčky si to ale Alda ohlídal a převzal první místo. Na motorce se mi jelo dobře a postupně jsem začal zrychlovat. Nedostatky Kawasaki na zdejším okruhu nebyly znát tak, jako na Jarní ceně. Jedná se o rychlý okruh a jeho profil se mi líbí. Šachovnicovou vlajkou jsem projel na 2. pozici s nejrychlejším kolem závodu. Ztráta v cíli na prvního Aleše Nechvátala byla asi 1,5 vteřiny. Jirka Petrla si také zajel krásný závod, dojel pouhou vteřinu za mnou.

Premiérový závod třídy nad 600 dopadl nad očekávání a za první pódiové umístění v kategorii litrů jsem neskutečně rád. Souboje s ostatními jezdci udělaly závod velmi zajímavý a teď už se připravujeme na Hořice, které se pojedou příští víkend. Chtěl bych poděkovat portálu EVA-MOTO.com za podporu a medializaci. Další poděkování patří hlavně rodině, přátelům a partnerům, kteří se podílí na mém závodění: DOPRAVA SILNICE, Motokšeft Brno, Sebimoto, Jihomoravský kraj, MOTOPOINT a MotoJoMax.

Video: Slovácký okruh 2019 – závod nad 600 ccm

Autor: YT Klaudio Kukliš

Jiří Petrla

 • Supertwin – závod nedokončil
 • nad 600 ccm – 3. místo

Zdravím všechny fanoušky Road Racingu. Do Starého města u Uherského Hradiště jsem se hodně těšil, pravidelně tento Slovácký okruh navštěvuji jako divák a zdejší trať se mi velmi líbila. Letos byla premiérově vypsána třída volná nad 600 a s přihláškou jsem ani vteřinu neváhal. Později mi byla dobrým kamarádem nabídnuta možnost startovat i v třídě Supertwin na motocyklu Kawasaki ER6n Jakuba Gottvalda. V pátek příjezd do depa, vybaleno, obě motorky úspěšně prošly technickou kontrolou a já se mohl připravovat na sobotní kvalifikace. Předpověď počasí na víkend nevypadala vůbec dobře, ochlazení na 5°C a déšť.

Začínali jsme Twinem. První trénink byl hodně opatrný pro nalezení brzdných bodů a stopy na nové trati i poznávání dvouválcového motocyklu zakončený 12. časem a poté již soustředění na první trénink s BMW na které si stále ještě zvykám. Začal jsem zvolna, ovšem potom, co mě předjeli favoriti závodu Kamil Holán a Alda Nechvátal, jsem začal okamžitě tahat a snažit se s kluky držet krok. Kupodivu to celkem šlo, zrychlovalo se a s kluky jsem obkrouzil dvě rychlá kola, do doby než mi začala zhasínat motorka. Párkrát se to podařilo ještě oživit, ale motorka zhasínala tak 3x během jednoho kola. S touto závadou bylo nebezpečné pokračovat, motorka se chovala nepředvídatelně, tak jsem skočili trénink dříve, ale i tak jsme si udrželi 3. místo. Do druhých kvalifikací se podařilo čas na Twinu vylepšit až na 9. místo na startu a v litrech nám již začalo více pršet, tak časy nebyly vylepšeny a pořadí na startovním roštu se změnilo pouze poté, co Kamil Holán bohužel nemohl startovat do nedělního závodů z důvodu závady na motoru jeho BMW, pro nás to tedy znamenalo posun na 2. místo na roštu.

Závod Twinu jsem pojal spíše jako rozhýbání se, hlavně bezpečně dokončit a soustředit se na třídu nad 600ccm. Ovšem počasí nám vůbec nepřálo, celý den mrholilo, ochladilo se a bylo těžké zvolit pneumatiky do takového počasí. Nutnost přezutí pneumatik ve větším časovém předstihu z důvodu absence náhradních zkompletovaných kol jsme zvolili na jistotu pneumatiky na mokro. Kdyby zapršelo těsně před závodem, nestihli bychom přezout. Později se to ukázalo jako špatná volba. Bohužel před druhým závodem přestalo mrholit a trať byla kompletně suchá. Naštěstí se v chladném počasí pneumatiky nezničily tak rychle. Start závodu se příliš nepovedl a odjel jsem až čtvrtý. Do první zatáčky jsem na brzdy šel na třetí místo a zavěsil se dvojci Alda a Dan Vysloužil. Zkoušel jsem postupně co si s pneumatikami mohu dovolit. Přední guma fungovala velmi slušně, ovšem zadní mi omezovala výjezdy ze zatáček. Musel jsem být velmi citlivý na plynu a gumu šetřit. I tak se vždy motorka rozvlnila a vlnila se až do následujícího brzdění do zatáčky.

Dan jel pneumatiky na sucho a Aleš kombinaci mokro v předu a zadní „suchá“ o této jsme také uvažovali a myslím, že pro závod v těchto podmínkách byla tato volba ideální, což Aleš dokázal vítězstvím. S Danem Vysloužilem jsem držel krok a přemýšlel o místě kde zaútočím v posledních kolech. Snažil jsem se poslední kola zatlačit na Dana, ovšem on také ještě zrychlil a společně jsme zajeli v posledních dvou kolech nejrychlejší kola závodu, tedy nevytvořil jsem si bezpečné podmínky pro předjetí a pořadí zůstalo nezměněné. Do cíle jsme přijeli v balíčku s odstupy po vteřině jako první zaslouženě Aleš Nechával, stylově Dan Vysloužil a třetí nějakej Šašek, pro kterého to byla premiéra na stupních vítězů na přírodním okruhu, takže krásná památka je doma a snad nám bude štěstí přát a úspěšně budeme pokračovat i v následujících závodech. Další, na který vás všechny srdečně zvu a kam se šíleně těším, je 300 Zatáček Gustava Havla v Hořících v Podkrkonoší, který se koná již za cca 10 dní, víkend 18. – 19.května. Přijďte podpořit závodníky, určitě bude opět spoustu krásných soubojů a třídě nad 600 obzvlášť! Chtěl bych poděkovat všem  sponzorům za podporu především FORD AUTO IN, MOTO-PNEU.CZ, RST, Fanovi, Tomáši Baťovi za show při startovní proceduře, bratrovi Richardovi a Adamovi za pomoc při startu a fanouškům Janči s Ondrou a Tomáškem, Mariovi se Samíkem a Dendou a skalní Radim s Kattynkou a Stimem, díky všem!

Martin Hájek

 • nad 600 ccm – 5. místo

Do závodu ve Starém Městě jsem se přihlásil na poslední chvíli, cca 10 dni před závodem. Moc jsem se těšil, jelikož třída nad 600 tu jela poprvé. Předpověď počasí nebyla moc dobrá, ale neodradilo mě to. Vzal jsem mokré pneu s sebou a vyrazili jsme. První jízda byla taková opatrná, jelikož trať je poměrně rychlá. I tak jsem se umístil na 9. místě, se kterým jsem byl spokojený. Ve druhé kvalifikaci nám začalo pršet, takže bylo jasné, že čas už nezlepším. Tak jsem si alespoň zajel par kol, abych si lépe zapamatoval trať.

V neděli jsem tak startoval z 9. místa. Do poslední chvíle jsem nevěděl, co obout za pneu a nakonec jsem dal mokré a přestalo pršet. Start se povedl velmi dobře a po dvou kolech jsem byl myslím na 5. místě, kdy začali mávat červené vlajky a závod byl přerušen. Druhý závod byl na 7 kol. Start se celkem povedl, ale ne tak jako první. Do první zatáčky jsem najel 7. místě a začala stíhací jízda. Tři kola před koncem jsem se dostal na 5. místo za Patrika Vostárka, ale bohužel jsem ho už nepředjel. Závod jsem si užil a rád se tam vrátím. Dalším závodem budou Kopčany.

Martin Hájek a Martin Košek

Petr Gottstein

 • nad 600 ccm – 11. místo

První podnik na přírodním okruhu začal dost krušnou předpovědí. Při nájezdu do prvního tréninku byla velká nervozita, protože i když je okruh dobře zapamatovatelný, asfalt je tam velká neznámá a nastavení motorky z autodromu úplně jinde. V prvních kolech šlo hlavně o seznámení a musí říct, že jsem se náramně bavil. Motorka byla sice tvrdá a poskakovala, ale ve výsledku jsem si nepočínal vůbec špatně. Před druhým tréninkem jsme s Míšou Veckem trochu laborovali s elektronikou podvozku, za což mu děkuji, s tím, že si tlumiče v průběhu doupravím.

Bohužel trochu poprchávalo a před nájezdem byl vyhlášen mokrý trénik a ten byl posunut o asi 15minut, aby si jezdci mohli přezout. K mé smůle nemám druhé ráfky a na zouvaní už nebyl čas. Na první dvě kola byla trať celkem suchá, jenže gumy dávno studené a pak začalo dost pršet. Když mi motorka na rovince k mostu asi dvakrát ustřelila pod zadkem, rozhodl jsem se neplést těm, co mají přezuto a motorku zaparkoval za mostem. Tím byl trénink u konce a odezva po nastavení žádná. V noci na neděli se přihnal déšť a silný vítr, který mi nedal skoro vůbec spát. V jeden moment mi málem ulítl stan.

Celou neděli jsem prožíval s velkou nejistotou, číhal na radar, zda přezout na mokro, či nechat slicky. Nakonec padla volba mokré sady a ochotná parta kluků mi to přezula. Po Warm Upu mi bylo hned jasné, že se zázrak konat nebude. Nastavení podvozku se s pneumatikami moc nesneslo a já si připadal jak na kajaku a ne na motorce. Hned po startu jsem začal hodně ztrácet, nicméně přišlo trochu štěstí v neštěstí, kdy jeden z kluků měl pád a přišla červená vlajka. Následovalo zajetí do boxové uličky a tak byl čas na přenastavení. Chování se celkem zlepšilo a po restartu závodu jsem už bezpečně držel krok s jezdcem přede mnou. V posledním kole přišlo i zrychlení, ale přiblížení k času z tréninku bylo na hony daleko a na předjetí už nebyl moc prostor.

Tento víkend beru jako obrovskou zkušenost, kterou se budu snažit přenést  do dalších podniků. Nesmím opomenout celkovou atmosféru, kterou sic počasí kazilo, ale fandy motorek neodradilo. Bylo úžasné, když několik návštěvníku přišlo na kus řeči, což mi celkově zvedalo náladu a i zpříjemnilo celý víkend. Rád bych poděkoval pořadatelům a budu se těšit na příští ročník.

Luboš Jelínek

 • nad 600 ccm –

Byl jsem poprvé ve Starém Městě a je to okruh něco mezi Těrlickem a Dymokury Zajímavá a hodně rychlá trať. Byli jsme tu poprvé s novou CBR 1000RR a můžu říct, že podmínky (zima, vítr, déšť) na zvyknutí si na nový motocykl nebyly ideální. V sobotu se první trénink odjel na suchu, ale v chladnu. Navíc jsem měl problém s novou přilbou, která se neustále mlžila. Než se podařilo problém vyřešit, bylo po tréninku. Do druhého tréninku jsme museli z důvodu krátkého řetězu použít o zub menší rozetu. (V prvním tréninku docházelo ke kontaktu mezi zadní pneu a kyvkou a guma dostala na frak). Chtěli jsme čas zlepšit, ale po vyjetí na trať začalo hustěji pršet a trénink jsme ukončili.

Do nedělního závodu jsme nastoupili z 15. místa a jelo se za velkého větru a chladna s drobným deštěm. Pozitivní je, že se v závodě podařil i v horších podmínkách a se špatným převodem zlepšit čas o čtyři vteřiny a já i motorka jsme zůstali celí. Závod jsme dokončili na 9. místě, i když k tomu přispělo i to, že dost jezdců nedojelo. Jinak každopádně dobře, že se litry mohly zúčastnit dalšího podniku v rámci CRR a rádi příští rok znovu pojedeme. Poděkování na závěr mechanikovi Longovi.

Petr Černák

 • Sidecar – 5. místo

Jel jsem poprvé v životě závody v Sidecaru jako vyvažovač a moc se mi to líbilo. Na závodech byla super parta, výborná atmosféra, akorát nám nepřálo moc počasí. Na závody jsme jeli s úplně nově postavenou sajdou, kterou jsme teprve poprvé testovali. V prvním tréninku nám odešla podávací pumpa na benzín, kterou jsme opravovali až do večera. V neděli tak byl závod sázkou do loterie, jestli vůbec pojede a zda dojedeme. Nakonec na to, že to byl první a testovací závod, to dopadlo dobře. Dojeli jsme pátí ze třinácti. Na konci května jedeme další závod v Mělníku, kam se moc těším a doufám, že bude lepší počasí, než teď ve Starém Městě.