Závody v Českých Budějovicích rozjely sezónu MMČR Miniracing

Závody v Českých Budějovicích rozjely sezónu MMČR Miniracing

První závody letošní sezóny mezinárodního mistrovství České republiky – Miniracing připadly na velikonoční víkend a závodilo se v Českých Budějovicích. I přes přesunutí původního termínu byla účast dobrá a všichni si užili pěkné závody.

První závody letošní sezóny mezinárodního mistrovství České republiky – Miniracing připadly na velikonoční víkend a závodilo se v Českých Budějovicích. I přes přesunutí původního termínu byla účast dobrá a všichni si užili pěkné závody.

Zdroj: TZ, Foto: Václav Duška Jr.

Sezóna 2019 mezinárodního mistrovství České republiky – Miniracing byla zahájena závody v Českých Budějovicích. Původní termín 13. dubna 2019 byl kvůli nepříznivému počasí o týden odložen, takže se jezdilo během velikonočních svátků. Změna termínu se ukázala jako správná, protože panovalo skvělé slunečné počasí.

Ještě před hlavním sobotním programem mohli jezdci využít pátečních volných tréninků. Účast v nich byla hojná a oproti minulému roku došlo k nárůstu startujících. Zároveň byly při technických přejímkách zavedeny změny, kdy technický komisař přeměří karburátor a restriktor, dohlíží na montáž dílů na motocykl a následně „zaplombuje“ barevným označením. Tyto změny týmy vítaly a měly by zabránit spekulacím z minulých let.

Mezinárodní mistrovství ČR Miniracing 2019

Sobotní dopoledne začalo dvěma volnými tréninky, na které navázaly dvě kvalifikace. Skvělé časy zajížděli hlavně jezdci kategorie Minimoto Junior A, což na odpoledne slibovalo skvělé závody. Bohužel pro dva jezdce třídy Minimoto Junior B to byla konečná. Viktor Čech zadřel svou motorku a Karel Hubáček si vymknul kotník a do dalších bojů nemohl nastoupit. Viktor poté přesedlal na svůj tréninkový stroj ve specifikaci Minimoto Junior A.

Po krátké přestávce a rozpravě s jezdci došlo na hlavní hřeb programu a začalo se závodit. Závody třídy Minimotor Junior A měly fantastickou úroveň, zejména výkony Víta Bromovského a Viktora Čecha byly skvělou podívanou. Vítek obě jízdy vyhrál ve stylu start – cíl, ale polevit nemohl ani na chvíli. Za vedoucí dvojicí bojovali o bronz Nicolas Zanin, Roman Durdis a Justýna Císařová, kteří si v tomto pořadí dojeli pro mistrovské body.

Třída Minimoto Junior B byla poznamenána již zmíněnými problémy a zároveň nízkou účastí jezdců. Z toho důvodu byla sloučena s třídou Senior Open 50. Adam Vyskočil, který si dovezl dvě první místa, a Tadeáš Benáček, který dojel dvakrát druhý, se dospělých matadorů nezalekli a pořádně je proháněli.

stupně vítězů Minimoto Junior

Třída Senior Open 50 má svého favorita, kterým je Tomáš Zdařil. Ten znovu ukázal, že je na sezónu dobře připraven a soupeři budou muset hodně makat, aby ho dokázali porazit. Obě jízdy s přehledem vyhrál a o pódiová umístění za ním sváděli boj Petr Bican a Tomáš Cyrus. Především ve druhé jízdě to byla dechberoucí podívaná, když Petr Bican útoky Tomáše Cyruse s maximálním nasazením ustál a odvezl si stříbro.

Závodní program kromě zmíněných tříd MMČR doplnily jízdy akademií. V nich se všem představili ti nejmenší, kteří ještě nesplňují věkové limity pro účast v mistrovství. Závody to byly opět povedené a tyto jízdy mají smysl hlavně pro to, že si všichni již od mala zvyknou na závodní program.

Aleš Eder – člen komise SZM AČR za Miniracing

„Sobotní počasí bylo fantastické, takže bylo dobře, že byly závody odloženy z minulého mrazivého víkendu na víkend velikonoční. Účast v pátečních volných trénincích ukázala, že v kategoriích těch nejmenších došlo oproti loňsku k nárůstu startujících. První závoy také ukázaly, že vložené jízdy akademií mají smysl. Budoucí závodníci, kteří svým věkem ještě nesplňují podmínku pro účast v MMČR, si na vlastní kůži mohou užít atmosféru závodů. Skvělá účast v těchto jízdách dává naději na plné startovní pole do brzké budoucnosti.“

„Bohužel okruh v Českých Budějovicích, stejně jako některé další u nás, bojuje se stížnostmi sousedů na hluk. To je u minibike motorek nepochopitelné, neboť nedosahují ani hluku zahradních sekaček. Okruh je situován mezi železnici a hlavní silniční tah na jih, ale vlaky ani kamiony sousedům nevadí, malé motorky z nějakého důvodu ano. Okruh bude bojovat za to, aby tam motorky a závody mohly zůstat. Držíme palce panu Františkovi Špalemu, aby to dobře dopadlo.“

Matěj Smrž – předseda komise SZM AČR

„Díky posunutí termínu o týden jsme přišli o pár jezdců a to mě samozřejmě mrzí. Nakonec se ale ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí. Počasí bylo perfektní a závody se povedly. Závodění v teplotách kolem nuly nikoho nebaví a stále se jedná o děti, takže bezpečnost musí být na prvním místě! Na první závody sezóny byla účast velmi slibná, pouze ve třídě Minimoto Junior B to bylo slabší. Oproti tomu jsem byl mile překvapený z vysoké účasti v jízdách Akademií a potvrdilo se nám, že tato třída pro nejmenší dává smysl. Rád bych poděkoval všem jezdcům a rodičům za účast a všem co se podíleli na organizování závodu, uvidíme se již za pár dní v Písku.“

Mezinárodní mistrovství ČR Miniracing 2019

Průběžné hodnocení kategorie Minimoto Junior A:

 1. Vít Bromovský – 50 bodů
 2. Viktor Čech – 36 bodů
 3. Nicolas Zanin – 36 bodů

Průběžné hodnocení kategorie Minimoto Junior B:

 1. Adam Vyskočil – 50 bodů
 2. Tadeáš Benáček – 40 bodů

Průběžné hodnocení kategorie Senior Open 50:

 1. Tomáš Zdařil – 50 bodů
 2. Petr Bicen – 40 bodů
 3. Tomáš Cyrus – 32 bodů

Průběžné hodnocení Akademií:

 1. Pavel Smitka – 50 bodů
 2. Václav Michal – 33 bodů
 3. Štěpán Hubička – 33 bodů

Druhé závody letošní sezóny MMČR Miniracing se pojedou již tento víkend 27. 4. na trati v Písku. Závody budou tentokrát vypsány pro třídy Mini GP Stock, Mini GP Open, Mini GP O, Minimotard, Jawa 50 RS a Jawa 50 GP.

Další informace o celém šampionátu naleznete na webu: www.motojunior.cz