Závodní víkend 24. – 26. 7. 2020

Poslední červencový víkend se toho znovu pojede dost, kdy se můžeme těšit na závody na závodních i přírodních okruzích.

Zdroj: MotoGP, AMK Nepomuk, Alpe Adria

O víkendu od 24. do 26. července 2020 se můžeme těšit na tyto závody:

• Velká cena Andalusie (MotoGP, Jerez)
  • Nepomucký trojúhelník (JPHZM AČR)
  • Alpe Adria Pannoniaring (MMČR SZM na závodních okruzích)

MotoGP Andalusie 2020

Mistrovství světa silničních motocyklů se minulý víkend rozjelo v Jerezu, kde setrvalo i pro tento víkend. Po Velké ceně Španělska je nyní na programu Grand Prix Andalusie a závodníky kvůli upravenému kalendáři a opatřením kvůli koronaviru čekají závody na stejné trati. Restart sezóny ukázal, že jezdci i přes dlouhou závodní přestávku neztratili nic ze své dravosti a všechny závody byly skvělou podívanou. Bojovalo se o každou pozici a závody byly napínavé až do cíle. Je jasné, že se všichni budou snažit maximálně využít to, že tu před pár dny závodili a že mohou pokračovat ve zlepšování nastavení díky nasbíraným datům.

V královské třídě MotoGP se bohužel hned tři jezdci ošklivě zranili a skončili v péči lékařů. Prvním byl Alex Rins, který spadl při kvalifikaci, následoval Cal Crutchlow s pádem ve Warm Upu a poté Marc Marquez s pádem při stíhací jízdě v závodě. Cal i Marc podstoupili úspěšné operace a nyní začínají s rehabilitacemi. Alex Rins si poranil rameno a snaží se dostat zpátky do sedla své GSX-RR nyní v Jerezu. Cal Crutchlow si zlomil kost v levém zápěstí a během operace v Barceloně mu byla zafixována šroubem. Ve čtvrtek by se měl vrátit zpátky v Jerezu a uvidí, zda ho lékaři pustí. Marc Marquez je na tom z této trojice nejhůř. Operace zlomené pažní kosti proběhla dobře, ale rekonvalescence by měla být delší. Podle španělských médií by prý mohl nastoupit už nyní v Jerezu, ale původně se mluvilo o možném nástupu v Brně či později. Kromě těchto jezdců bude samozřejmě důležité sledovat i zbytek startovního pole. Výborný výkon minulý týden podal Fabio Quartararo, který oslavil první vítězství v královské třídě. Za ním skončil Maverick Viñales a stupně vítězů doplnil Andrea Dovizioso, pro kterého to bylo také jako vítězství, protože se vracel do sedla jen po pár týdnech od zlomení klíční kosti. Pěkný výkon podal také Jack Miller, který celý závod bojoval o stupně vítězů.

Ve třídě Moto2 se o slovo přihlásil Luca Marini, který byl rychlý už od pátku a v neděli oslavil vítězství. Je jasné, že na to bude chtít navázat, nicméně konkurence je velká. Z pozornost rozhodně stojí tým Red Bull KTM Ajo, kde Tetsuta Nagashima k vítězství v Kataru v Jerezu přidal druhé místo. Jeho týmový kolega a bývalý mistr světa třídy Moto3 Jorge Martin dojel třetí. Sam Lowes o sobě dal také znát a pátý nejlepší v cíli byl v Jerezu Aron Canet. Po zkušenostech v MotoGP se do Moto2 vrátil Hafizh Syahrin, který minule v Jerezu dojel šestý.

V nejslabší třídě Moto3 to byla tradiční bitva ve skupině v každé zatáčce. Z vítězství se radoval Albert Arenas, kterého na pódiu doplnili Ai Ogura a Tony Arbolino. Smůlu si vybral náš závodník Filip Salač, který bojoval o bodované pozice, ale nakonec závod nedokončil kvůli pádu.

Všechny tři třídy mistrovství světa doplní v Jerezu opět i elektrické motorky světového poháru MotoE, kde slavil Eric Granado. I zde máme českého zástupce, kterým je Jakub Kornfeil. Doufejme, že si bude na motorku dál více zvykat a bude konkurenceschopnější. Minulý závod uzavíral startovní pole.

Rekordy okruhu

Třída Rok Rekord Jezdec Tým Čas Km/h
MotoGP 2020 Nejrychlejší kolo Fabio Quartararo Petronas Yamaha SRT 1:36.705 164,6
MotoGP 2019 Nejrychlejší kolo v závodě Marc Marquez Repsol Honda 1:38.051 162,3
MotoGP 2019 Kvalifikační rekord Fabio Quartararo Petronas Yamaha SRT 1:36.880 164,3
MotoGP 2020 Maximální rychlost Andrea Dovizioso Ducati x 296,7
Moto2 2020 Nejrychlejší kolo Marcel Schrötter Liqui Moly Intact GP 1:41.109 157,4
Moto2 2019 Nejrychlejší kolo v závodě Lorenzo Baldassarri Flexbox HP 40 1:41.539 156,8
Moto2 2019 Kvalifikační rekord Jorge Navarro MB Conveyors Speed Up 1:41.182 157,3
Moto2 2018 Maximální rychlost Federico Fuligni   x 259,3
Moto3 2020 Nejrychlejší kolo Tatsuki Suzuki SIC58 Squadra Corse 1:45.465 150,9
Moto3 2020 Nejrychlejší kolo v závodě Sergio Garcia Estrella Galicia 0,0 1:46.165 146,9
Moto3 2020 Kvalifikační rekord Tatsuki Suzuki SIC58 Squadra Corse 1:45.465 150,9

Nepomucký trojúhelník 2020

Zatím to vypadá, že jediné závody na čistě přírodní trati se o víkendu odjedou v Nepomuku, kde je XXXIX. ročník Nepomuckého trojúhelníku. Zde se pojedou závody jízd pravidelnosti historických závodních motocyklů a podle nabité startovní listiny bude na co koukat. Sejdou se tu stroje nejrůznějšího stáří, objemů a výkonů a nebudou chybět ani sajdkáry. Bohužel jiné závody pro tyto třídy u nás letos vypsány nebudou, ale někteří se možná ještě svezou na Slovensku v Trenčíně a na Slovakiaringu, kde se pojedou naše závody rychlostních klasiků a slovenský mistrák vintage.

• program: 20 Kč

Jinak já se do Nepomuku chystám na celý závodní víkend, kde budu doprovázet sajdu Z80 Roberta Tyleho a Petra Černáka, takže se budu snažit podávat hlavně na mé facebookové stránce aktuality nebo zajímavosti z trati.

W, X 12:10 – 12:30 17:00 – 17:20
Rozprava s jezdci ve 13:00 v depu u přejímky.

Slavnostní zahájení a položení květin v 9:00.

Alpe Adria Pannoniaring 2020

První závodní podnik bude o nadcházejícím víkendu čekat závodníky účastnící se mezinárodního šampionátu Alpe Adria. Na úvod sezóny byly bohužel zrušeny některé podniky, šampionát nakonec opustil i nový promotér, ale i přes veškeré komplikace se jednotlivé národní motocyklové federace domluvily na tom, že původně naplánované závody do konce sezóny uspořádají. Sezónu tak rozjede maďarský Pannoniaring. Při těchto závodech se v posledních letech také jede český mistrák na závodních okruzích.

Spousta okruhových jezdců využila Jarní a Letní ceny Brna, které se jely v rámci CAMS a které byly skvělým tréninkem. V Brně jsme tak mohli vidět hodně jezdců, kteří se právě v minulých letech účastnili šampionátu Alpe Adria a očekává se, že by se ho měli účastnit i tentokrát. Kompletní informace k závodnímu víkendu naleznete v samostatném článku: