Závodní program víkendu 25. – 26. 8. 2018

Závodní program víkendu 25. – 26. 8. 2018

Nadcházející víkend bude jedním z těch „klidnějších,“ protože nás čekají závody MotoGP v britském Silverstone a také závody hendikepovaných jezdců v italském Mugellu v rámci Bridgestone Handy Race.

Nadcházející víkend bude jedním z těch „klidnějších,“ protože nás čekají závody MotoGP v britském Silverstone a také závody hendikepovaných jezdců v italském Mugellu v rámci Bridgestone Handy Race.

Zdroj: MotoGP, FIM, Foto: vlastní

O nadcházejícím víkendu v termínu od 25. do 26. srpna 2018 se můžeme těšit na tyto akce:

  • mistrovství světa silničních motocyklů (MotoGP) ve Velké Británii na okruhu Silverstone
  • závod Bridgestone Handy Race v italském Mugellu

Velká cena Velké Británie 2018

Po dvou závodech, které následovaly hned za sebou – u nás v Brně a na rakouském Red Bull Ringu – měli závodníci mistrovství světa silničních motocyklů jeden víkend volno a nyní už se všichni přesouvají do Velké Británie. Na okruhu Silverstone zde vypukne již dvanáctá Grand Prix letošní sezóny.

Závodní okruh Silverstone má více než 60letou historii a začíná se stávat jedním z prestižních míst věnujících se motorsportu. Závodní trať byla postavena na starém letišti, ale postupnými úpravami vznikl velice moderní areál, kdy hlavně v roce 2010 přišly zásadní investice do modernizace. První motocyklová Grand Prix se tu jela již v roce 1977 a šlo o první závody konané na hlavním ostrově Velké Británie. Do té doby se jezdilo na ostrově Man. Mezi léty 1988 a 2009 se MotoGP přesunulo na okruh Donington Park, ale v roce 2010 se na Silverstone vrátilo po 23leté pauze. Závodní okruh je nejdelším v kalendáři, když má 5,9 km. Celkem je zde 18 zatáček, z nichž je 8 levých a 10 pravých. Na trati jsou také tři rovinky a nejdelší má 770 metrů. Šířka trati je 15 metrů.

okruh Silverstone s údaji od týmu Repsol Honda

Pokud jde o častá místa na předjíždění, tak jde samozřejmě o zatáčky, které následují po rovinách, což je například pravotočivá zatáčka č. 7. Hned za ní následuje dvojice zatáček 8 a 9, kde je nutné mít dobrou stopu, jede se tu na první rychlostní stupeň a využívá se brzdění motoru. Velice pěkná část je mezi zatáčkami č. 13 a 14, což je také dvojice zatáček, kde je změna směru a poté se akceleruje na rovinku. Posledním místo je v závěru trati mezi zatáčkami 16 a 17, kdy jde o plynulejší část a je tu důležitý výjezd na cílovou rovinku.

O víkendu bude také velkou roli hrát nový asfalt, který byl v Silverstone položen. Michelin kvůli tomu na této trati testoval, ale i tak se rozhodl, že do Velké Británie přiveze čtyři směsi pneumatik. K dispozici budou mít tři běžné varianty a jednu navíc, konkrétně měkkou (bílé označení), střední (bez označení) a dvě tvrdé (žluté označení) jak pro předek, tak pro zadek. Všechny zadní pneumatiky budou asymetrické s tvrdší pravou stranou a asymetrická bude i měkká přední. I když to zatím s předpovědí počasí na víkend vypadá dobře, anglické počasí je nevyzpytatelné, takže budou k dispozici i mokré pneumatiky ve směsích měkká a střední s tím, že zadní budou opět asymetrické.

Marc Marquez

MotoGP

Vedení v šampionátu královské třídy MotoGP stále drží Marc Marquez z týmu Repsol Honda, který má na svém kontě již 201 bodů a náskok 59 bodů na druhého Valentina Rossiho. Díky druhému místu v Rakousku opět rozšířil vedení a může závodit s větším klidem. Nyní navíc míří na trať, kde se mu v minulosti dařilo, je držitelem traťového i kvalifikačního rekordu a čtyřikrát startoval z pole position. V loňském roce závod nedokončil, ale v roce 2014 tu vyhrál. Jeho týmový kolega Dani Pedrosa je na průběžném 11. místě se shodným počtem 66 bodů s Alexem Rinsem z továrního týmu Suzuki. Dani sem jede po solidním sedmém místě z Rakouska a postupně se loučí se svou kariérou.

Průběžně druhou pozici v šampionátu stále drží Valentino Rossi z týmu Movistar Yamaha, i když se na něj hodně dotahují oba dva jezdci týmu Ducati. Yamaha dál prodlužuje šňůru nevítězných Grand Prix a podaří se jít to překonat v Silverstone? Trať by k tomu byla vhodná. Yamaze se tu vždycky dařilo díky rychlému a plynulému charakteru trati. Příkladem může být loňský závod, když tu byli oba dva její jezdci na stupních vítězů. Valentino Rossi tu vyhrál naposledy před třemi lety v mokrém závodě. Maverick Viñales tu také získal své vůbec první vítězství v královské třídě MotoGP, takže mají oba dva jezdci na tuto trať dobré vzpomínky. Nyní by na to samozřejmě chtěli navázat a dostat Yamahu na nejvyšší stupeň. Větší přísun bodů by se hodil oběma, Valemu kvůli dotáhnutí se na Marca Marqueze či udržení druhé pozice a Maverickovi pro zlepšení páté pozice, kde ztrácí 16 bodů na Andreu Doviziosa.

Jorge Lorenzo

Největší bodový zisk v posledních závodech měl Jorge Lorenzo z továrního týmu Ducati. Jorge má po letní přestávce výbornou formu. V Brně bojoval o vítězství, ale nakonec skončil druhý, na silné trati pro Ducati na rakouském Red Bull Ringu už vyhrál a co víc, pokaždé předvedl s Marcem Marquezem výbornou bitvu. Není divu, že se dokázal dotáhnout na průběžné třetí místo se ztrátou 12 bodů na Valentina Rossiho. Kromě toho je Španěl nejúspěšnějším jezdcem v Silverstone, když tu třikrát vyhrál, takže bude zajímavé sledovat, zda si připíše na své konto další vítězství a tentokrát v sedle Ducati. Jeho týmový kolega Andrea Dovizio loni dokázal, že se Ducati v Silverstone daří, když závod vyhrál. Dovi je nyní v celkovém hodnocení na čtvrtém místě, jen jeden bod za svým týmový kolegou.

Jak bylo zmíněno u Mavericka Viñalese, který získal v Silverstone své první vítězství, tak to bylo tehdy v sedle Suzuki a japonská továrna má samozřejmě ambice zajet podobně. To samozřejmě podporuje i fakt, že se letos Andreovi Iannonemu a Alexovi Rinsovi daří, když oba dva vystoupali na stupně vítězů. Naopak u továrního týmu Aprilie se zatím trápí. Aleix Espargaro čas od času zajede slušný výsledek, ale není to to, co chtěl před sezónou. Domácí závod čeká jeho týmového kolegu Scotta Reddinga, který si po Rakousku nebral servítky a Aprilii zkritizoval. Náročné období také prožívá továrna KTM, protože se jí zranili dva ze tří jezdců. Testovací jezdec Mika Kallio se zranil v Německu a u nás v Brně tovární jezdec Pol Espargaro. Ani jeden zatím nemůže závodit a KTM musela odjet domácí závod jen s Bradleym Smithem. Toho nyní také čeká domácí závod, ale v boxu už nebude sám. Doplní ho tam bývalý závodník MotoGP Loris Baz, kterého KTM angažovala na prázdnou sedačku Pola Espargara.

Scott Redding

Mezi satelitními jezdci je na tom nejlépe průběžně šestý Danilo Petrucci, který má na svém kontě 105 bodů. Jen bod za ním je Johann Zarco a o další bod dál je Cal Crutchlow. To je parádní pozvánka na další závody, protože všichni tři pravidelně bojují v Top10 a díky tomu je bitva o nejlepšího satelitního jezdce velice otevřená. Cala navíc čeká domácí závod na trati, kde v minulosti získal pole position. Důležitý víkend čeká také Álvara Bautistu, který oficiálně oznámí své plány pro příští sezónu. My můžeme ještě více sledovat jeho týmového kolegu Karla Abrahama, který také jedná o své budoucnosti a nyní sem jede po ne moc vydařeném víkendu v Rakousku.

závod Moto2 v Rakousku

Moto2

Ve třídě Moto2 je to stále velice vyrovnané mezi Francescem Bagnaiou a Miguelem Oliveirou. Ve vedení je sice Pecco, ale jen s rozdílem tří bodů na Miguela. Tato dvojice má na ostatní náskok už přes 70 bodů. Navíc je to pro oba poslední sezóna ve střední třídě, než se za rok přesunou do MotoGP a jak nejlépe tam přijít, než v pozici mistra světa. Průběžně třetí je Alex Marquez, který má ale za sebou jen s dvoubodovou ztrátou Brada Bindera, takže podobně jako vpředu, i o třetí místo je to hodně těsné. Navíc o dalších pět bodů dál je Lorenzo Baldassarri a další tři body ztrácí Joan Mir, takže Alex nemá nic jisté a má za sebou hned tři silné soupeře. Velice působivé výkony měl v posledních závodech také Luca Marini.

Stejně jako tři jezdce v královské třídě MotoGP, domácí závod čeká také Sama Lowese, který prožívá těžkou sezónu. Jeho tým není tak konkurenceschopný, ale už se může těšit na příští sezónu, ve které pojede znovu s týmem Gresini, se kterým byl úspěšný předtím, než přestoupil do MotoGP. Domácí závod také čeká bývalého mistra světa Moto3 Dannyho Kenta, který sedlá Speed Up.

závod Moto3 v Rakousku

Moto3

Ve vedení nejslabší třídy Moto3 je Marco Bezzecchi z týmu Prüstel, který už posbíral 158 bodů. Se ztrátou jen 12 bodů za ním je Jorge Martin, který předved heroický výkon při minulém závodě. Během víkendu v Brně si zlomil ruku, odcestoval na operaci a jen pár dní poté sedl na motorku a opět závodil. Na Red Bull Ringu startoval z výborného druhého místa, kterou proměnil ve třetí místo v cíli. S tím, že měl nyní další dva týdny k dobru na léčbu bude jasné, že se mu bude jezdit zase o trochu lépe. O dalších 25 bodů dál je na průběžném třetím místě jeho týmový kolega Fabio Di Giannantonio, který si ale musí hlídat záda, protože má za sebou v drobném bodovém rozdílu dva závodníky. Jde o Arona Caneta a Eneu Bastianiniho. Enea sem jede po druhém místě z Rakouska a Aron tu vyhrál loni.

I ve třídě Moto3Velká Británie svého zástupce, kterým je jeden z nejzkušenějších jezdců ve startovním poli John McPhee. John se oproti loňsku letos pohybuje trochu dál a je průběžně až patnáctý se 43 body. Průběžné sedmé místo s 80 body má český závodník Jakub Kornfeil, který má před sebou jen o čtyři body Gabriela Rodriga. Letos to má Kuba velice dobře rozjeté, což potvrdil při domácí Velké ceně a nyní jede na trať, kde získal své vůbec první pódium v Grand Prix, když v roce 2015 dojel druhý.

Rekordy okruhu

Třída Rok Rekord Jezdec Tým Čas Km/h
MotoGP 2017 Nejrychlejší kolo Marc Marquez Repsol Honda 1:55,941 177,0
MotoGP 2017 Traťový rekord Marc Marquez Repsol Honda 2:01,560 174,7
MotoGP 2017 Kvalifikační rekord Marc Marquez Repsol Honda 1:59,941 177,0
MotoGP 2015 Maximální rychlost Andrea Iannone Ducati x 332,4
Moto2 2015 Nejrychlejší kolo Sam Lowes Speed Up Racing 2:06,345 168,1
Moto2 2017 Traťový rekord Franco Morbidelli EG 0,0 Marc VDS 2:06,690 167,6
Moto2 2015 Kvalifikační rekord Sam Lowes Speed Up Racing 2:06,345 168,1
Moto2 2010 Maximální rychlost Andrea Iannone Fimmco Speed Up x 277,4
Moto3 2015 Nejrychlejší kolo Jorge Navarro EG 0,0 2:12,440 160,3
Moto3 2017 Traťový rekord Jorge Martin Del Conca Gresini 2:13,025 159,6
Moto3 2015 Kvalifikační rekord Jorge Navarro EG 0,0 2:12,440 160,3
Moto3 2014 Maximální rychlost John McPhee SaxoPrint-RTG x 233,4

Harmonogram víkendu

*pozor na hodinový časový posun ve Velké Británii, takže se trénovat začne až v 10:00 našeho času. Kromě toho se závod třídy Moto2 jede až po závodu MotoGP!

Pátek 24. 8. 2018

Čas Třída Trénink
10:00 – 10:40 Moto3 1. volný trénink
10:55 – 11:40 MotoGP 1. volný trénink
11:55 – 12:40 Moto2 1. volný trénink
14:10 – 14:50 Moto3 2. volný trénink
15:05 – 15:50 MotoGP 2. volný trénink
16:05 – 16:50 Moto2 2. volný trénink

Sobota 25. 8. 2018

Čas Třída Trénink
10:00 – 10:40 Moto3 3. volný trénink
10:55 – 11:40 MotoGP 3. volný trénink
11:55 – 12:40 Moto2 3. volný trénink
13:35 – 14:15 MOto3 kvalifikace
14:30 – 15:00 MotoGP 4. volný trénink
15:10 – 15:25 MotoGP 1. část kvalifikace
15:35 – 15:50 MotoGP 2. část kvalifikace
16:05 – 16:50 Moto2 kvalifikace

Neděle 26. 8. 2018

Čas Třída Trénink / Závod
10:00 – 10:20 Moto3 Warm Up
10:30 – 10:50 MotoGP Warm Up
11:00 – 11:20 Moto2 Warm Up
12:20 Moto3 závod (17 kol / 100,3 km)
14:00 MotoGP závod (20 kol / 118,0 km)
15:30 Moto2 závod (18 kol / 106,2 km)

Bridgestone Handy Race v italském Mugellu

O nadcházejícím víkendu se pojede na známém italském okruhu Mugello druhé kolo letošní sezóny mezinárodního šampionátu Bridgestone Handy Race („závody pro hendikepované“). To se pojede díky pokračující spolupráci mezi FIM a organizacemi Handi Free Riders a Diversamente Disabili za podpory FFM (francouzská motocyklová federace) a FMI (italská motocyklová federace). První závodní podnik se jel v květnu při francouzské Grand Prix a nyní nás čeká druhé kolo. Poslední závody se pojedou ve Francii při zářijových závodech WSBK v Magny-Cours.

Celkem je do závodu přihlášeno 34 jezdců z osmi různých zemí zahrnující Itálii, Francii, Belgii, Rakousko, Českou republiku, Velkou Británii, Španělsko a Bulharsko. O víkendu se bude závodit ve dvou třídách 600 ccm a 1000/1200 ccm a pojede se na více než deset kol. V sobotu se tradičně odjedou kvalifikace a na neděli jsou naplánovány závody.

Samozřejmě, že je boj o titul v obou třídách velice otevřený, ale ve vedoucí pozici litrové třídy míří na domácí trať Daniele Barbero, zatímco v šestistovkách sem jede jako vítěz z posledního závodu Španěl Alejandro De La Cruz. Daniele Barbero je navíc šampionem z loňského roku. Za nás se těchto závodů zúčastní Martin Horký startující s BMW S 1000 RR. Závody jsou určeny pro jezdce, kteří mají amputované horní nebo dolní končetiny, hemiplegii, paraplegii a kompletní parézu plexus brachialis.

Ředitel tohoto programu u FIM, pan Damiano Zamana k tomu říká: „Druhá sezóna mezinárodního Bridgestone Handy Race pro handicapované jezdce je příkladem strategie FIM, která chce motocyklový sport rozšířit opravdu mezi všechny lidi. Toto je součástí dlouhodobé vize sociální odpovědnosti FIM, která vyzývá k zapojení všech odvětví společnosti do těchto sportovních aktivit. Jde o přirozené dosažení jednoho z cílů FIM, kterým je shromáždit příznivce motocyklů u hodnot respektu, rozmanitosti, solidarity a férové hry. Kromě toho jsme díky finanční podpoře od FIM, federačního odvětví sportu, zdravotním a technickým oddělením, které pracují pro Diversamente Disabili a Handi Free Riders, navrhli a nastavili pravidla, aby se tyto závody mohly do budoucna dál rozšiřovat. FIM také vyzývá národní motocyklové federace, aby pomohly rozšířit tyto závody po celém světě.“