Závodní program víkendu 16. – 18. 11. 2018

Závodní program víkendu 16. – 18. 11. 2018

Letošní sezóna MotoGP jde ke svému konci. Tento víkend se odjede poslední Velká cena roku 2018, se kterou se šampionát přesune do španělské Valencie. Milovníci road racingu se naopak mohou těšit na Macau GP.

Letošní sezóna MotoGP jde ke svému konci. Tento víkend se odjede poslední Velká cena roku 2018, se kterou se šampionát přesune do španělské Valencie. Milovníci road racingu se naopak mohou těšit na Macau GP.

Zdroj: MotoGP, MacauGP

O nadcházejícím víkendu v termínu od 16. do 18. listopadu 2018 se můžeme těšit na tyto závody:

  • MotoGP Valencie ve Španělsku
  • Macau Grand Prix

Velká cena Valencie 2018

V polovině března, konkrétně 18. 3., se pod září reflektorů v Kataru rozjela letošní sezóna MotoGP. Nyní, po osmi měsících přesně – 18. 11. – sezóna skončí. Celkem 19. Velká cena tohoto roku v MotoGP se o nadcházejícím víkendu rozjede ve Valencii. Ve Španělsku jde o čtvrtou Grand Prix a právě Valencie je již tradičním podnikem ukončující sezónu. V neděli večer tu navíc jezdce čeká slavnostní ceremoniál, ve kterém si tři nejlepší z každé kategorie dojdou pro medaile a budou oceněni i zástupci týmů a výrobců. Vše by mělo být vysíláno živě buď na motogp.com či na oficiálním YouTube kanálu MotoGP.

Nyní se ale ještě lehce zmiňme o okruhu. Okruh Ricarda Torma ve Valencii byl vybudován v roce 1999 a ve stejném roce se tu také odjela první Velká cena MotoGP. Jde o moderní areál, který je vybudován jako jedno velké sportoviště s tribunami kolem dokola, takže diváci perfektně vidí prakticky celou trať. Trochu překvapivě na Evropu se závodí proti směru hodinových ručiček. Závodní trať je dlouhá přesně čtyři kilometry a nabízí čtrnáct zatáček. Z nich je devět levých a pět pravých, takže sem Michelin opět přiveze asymetrické pneumatiky. Prvním dobrým místem na předjetí je hned první zatáčka po cílové rovince, která měří 876 metrů. V této zatáčce také loni Marc Marquez předvedl jednu z jeho pověstných záchran téměř jistého pádu. Hned poté se dobře předjíždí ve druhé zatáčce, kde se také tvrdě brzdí. Další oblíbeným místem je šestá zatáčka, kde je nutné mít dobrý výjezd na krátkou rovinku. Na závěr je náročná poslední zatáčka s výjezdem na cílovou rovinku.

MotoGP

Ve všech třech třídách mistrovství světa silničních motocyklů je o letošních mistrech rozhodnuto, ale na některých dalších pozicích to bude ještě zajímavé, takže se rozhodně máme na co těšit. Zejména proto, že jde o poslední závody, než se v březnu příštího roku rozjede nová sezóna. V královské třídě MotoGP je jasným mistrem světa Marc Marquez, který sem jede s náskokem 101 bodů na Andreu Doviziosa. Marc má za sebou bujaré oslavy ve svém rodném městě Cervera, kde víkend před GP slavil se svým fanclubem. Nyní ho čeká domácí Velká cena, kde se opět může těšit na velkou podporu svých fanoušků. Loni tu jel o vítězství, ale kvůli výletu mimo trať nakonec dojel třetí. Jeho týmový kolega Dani Pedrosa sem jede jako loňský vítěz, ale zároveň je to pro něj poslední závod v MotoGP. Kromě toho patří se svými čtyřmi vítězstvími mezi nejúspěšnější jezdce ve Valencii. Daniho nyní čeká emocionální víkend, ve kterém uzavře jednu velkou kapitolu svého života. Zároveň bude již ve čtvrtek před oficiální tiskovou konferencí zařazen do síně legend MotoGP.

Jorge Lorenzo

Průběžné druhé místo v šampionátu drží Andrea Dovizioso, který už má tuto pozici také jistou. Dovi tak může jet s větším klidem a trochu si spravit chuť po šestém místě v Malajsii. Loni ve Valencii navíc přišel o šanci získat titul mistra světa, když v závodě spadl. Nyní má náskok 25 bodů na krajana Valentina Rossiho, ale i kdyby ho bodově dotáhl, Dovi by si udržel druhou pozici díky třem vítězstvím. Jeho týmový kolega Jorge Lorenzo se chce vrátit do sedla své Desmosedici GP18, protože je to poslední šance, kdy se na této motorce svést. Poté už při testech pojede na Hondě. Závěr sezóny nevyšel vůbec podle představ, protože se zranil a přišel o spoustu závodů. Ani teď nebude ve 100% formě, ale chce jet i přes fakt, že jeho zápěstí není doléčené. Ve Valencii se mu v minulosti vždycky dařilo a se čtyřmi výhrami, dvěma pole position a traťovými rekordy je nejúspěšnějším závodníkem na této trati.

Velice zajímavá a hlavně napínavá je situace v týmu Movistar Yamaha. Průběžné třetí místo v šampionátu drží Valentino Rossi, ale jen o dva body za ním je Maverick Viñales. Yamaha se v posledních závodech začala zlepšovat, což potvrdil Maverick vítězstvím v Austrálii. Po vítězství prahne i Valentino, protože na něj čeká od loňského Assenu. Naposledy, kdy Vale v sezóně nevyhrál ani jeden závod, bylo v letech 2011 a 2012 s Ducati. Oba dva na třetím a čtvrtém místě už nikdo neohrožuje, takže to bude čistě souboj obou továrních Yamah. Mavericka čeká domácí trať, Valentino tu v minulosti třikrát startoval z prvního místa.

Maverick Viñales a Valentino Rossi

Velice pěkná situace je také mezi pátým a osmým jezdcem, kde jsou Alex Rins, Johann Zarco, Cal Crutchlow a Danilo Petrucci v rozdílu pěti bodů. Alex a Johann mají navíc shodně 149 bodů a jen o bod méně má Cal Crutchlow, který se posledního závodu nezúčastnil kvůli zlomenému kotníku. Alex tak potvrzuje dobrou formu Suzuki a nyní ho čeká domácí závod, kde by rád ukončil sezónu co nejlépe. Jeho týmového kolegu Andreu Iannoneho naopak čeká poslední závod v sedle GSX-RR. Jak můžeme vidět, o pozici nejlepšího satelitního jezdce je to velice napínavé.

Johann Zarco loni ve Valencii skončil druhý a nyní sem jede po třetím místě s Malajsie, kde dobře využil nepřítomnost Cala Crutchlowa. Petruxovi závěrečné závody moc nesedly a nebyl tak dominantní, jako na začátku sezóny a ani Valencie není jeho oblíbenou. Cal Crutchlow dříve prohlásil, že by do Valencie rád odcestoval, aby se zapojil do boje o nejlepšího satelitního jezdce, tak uvidíme, v jakém bude stavu. Poslední závod s dva roky starou Ducati čeká Karla Abrahama, který poté během testů naskočí na letošní model Desmosedici. Jeho týmový kolega Álvaro Bautista prožije také poslední závod MotoGP, navíc na domácí trati, protože za rok ho uvidíme v továrním týmu Ducati ve WSBK. 

Johann Zarco a Cal Crutchlow

Poslední závod v MotoGP čeká Scotta Reddinga, který bohužel nesehnal angažmá pro příští sezónu a přestupuje tak do domácího šampionátu BSB. U KTM je to také poslední závod pro Bradleyho Smithe, který bude za rok testovacím jezdcem Aprilie a jezdcem v šampionátu elektrických motorek.

Ve Valencii se také rozhodne o letošním nováčkovi roku. Tím je zatím Franco Morbidelli, který nasbíral 50 bodů. Deset bodů na něj ztrácí Hafizh Syahrin a Takaaki Nakagami ho se svými 23 body už asi neohrozí. Vysněný bod by určitě rád získal Thomas Lüthi, jehož první sezóna v MotoGP nebyla podle představ. Do sedla své motorky by se chtěl vrátit Tito Rabat, který se zranil ve Velké Británii. Nyní už zkoušel jezdit na produkční motorce a uvidí se, zda mu lékaři povolí start a jak ho bude noha bolet v sedle motorky MotoGP. Pokud nepojede, měl by ho opět nahradit Jordi Torres, který si v Sepangu zlomil palec na ruce.

AKTUALIZACE:

Stefan Bradl stejně jako v Malajsii nahradí i ve Valencii zraněného Cala Crutchlowa. Cal tak vynechá závěr letošní sezóny MotoGP a stejně tak se nezúčastní prvních předsezónních testů, které ve Valencii začnou hned v úterý po Grand Prix. Důvodem je stále zraněný kotník, který si zlomil na Phillip Islandu. Nyní nemůže kotník šest týdnů zatěžovat, nicméně pokračuje ve fyzioterapiích a uzdravování. Věří, že se do sedla své motorky vrátí v únoru při testu v Sepangu. Plné uzdravení prý bude trvat 12 měsíců.

Stefan Bradl

Moto2

Ve třídě Moto2 v Sepangu slavil Francesco Bagnaia, který se stal letošním mistrem světa střední kategorie. Stejně tak už je rozhodnuto i o pozicích za ním. Na druhém místě skončil Miguel Oliveira, který loni ve Valencii vyhrál a třetí místo v šampionátu oslaví Brad Binder, který tu loni dojel třetí. U KTM tak letos budou určitě slavit, protože v Moto2 nepůsobí tak dlouho a už dostali oba dva své jezdce v celkovém hodnocení mezi tři nejlepší.

Francesco Bagnaia

Zbytek jezdců se tak může poprat až o čtvrté místo. To v současné chvíli udržuje Lorenzo Baldassarri se 162 body, ale jen o pět bodů za ním je Alex Marquez. Další dva body dál ztrácí Joan Mir, takže tu máme dva domácí závodníky, kteří by si rádi polepšili pozice před domácím publikem. Pro Joana to je navíc loučení s Moto2, protože příští rok pojede v MotoGP, podobně jako Francesco Bagnaia a Miguel Oliveira. Ani sedmý Luca Marini není tak daleko, když na Alexe Marqueze ztrácí deset bodů.

Ve Valencii zároveň uvidíme poslední závod Moto2 s jednotnými čtyřválcovými motory Honda. Od příští sezóny je nahradí tříválcové motory Triumph.

Moto3

V nejslabší třídě Moto3 se také slavilo s předstihem. Titul mistra světa letos získal Jorge Martin, který tak míří před domácí publikum jako čerstvě korunovaný šampion. Nyní ho čeká trať, kde loni oslavil své vůbec první vítězství v Grand Prix. Největším soupeřem mu letos byl Marco Bezzecchi, který byl v Sepangu zklamaný, že nemohl boj o titul odsunout na poslední závod. Nyní tak bude potřebovat udržet alespoň druhou pozici, protože na něj jen devět bodů ztrácí Fabio Di Giannantonio. Fabio je týmovým kolegou Jorgeho Martina, takže by naopak v týmu byli rádi za dvě nejlepší pozice v hodnocení. Můžeme se tak těšit na další zajímavý a vyrovnaný závod.

Jorge Martin

Celkově čtvrtý Enea Bastianini se už nemůže zapojit do boje o druhé místo, ale své místo nemá jisté. Ohrozit by ho mohl jeho týmový kolega Lorenzo Dalla Porta, který na něj ztrácí patnáct bodů. Až na celkové šesté místo by se mohl posunout český závodník Jakub Kornfeil, který je nyní na osmém místě se 115 body, jen bod za Gabrielem Rodrigem a třináct bodů za šestým Aronem Canetem.

Podle předpovědi počasí to tentokrát zatím nevypadá na slunečný víkend. Nyní je na víkend hlášen déšť s teplotami kolem 15°C

Poslední závodem MotoGP víkend ve Valencii zdaleka nekončí. V neděli večer proběhne slavnostní ceremoniál, ale co víc, v úterý začnou dvoudenní testy, ve kterých se všichni začnou naplno připravovat na nadcházející sezónu. V některých případech také uvidíme jezdce na jiných motorkách díky přestupům.

nejsledovanější dvojice pro příští sezónu – budoucí týmoví kolegové Jorge Lorenzo a Marc Marquez, které uvidíme spolu v boxu hned po GP při testech

Rekordy okruhu

Třída Rok Rekord Jezdec Tým Čas Km/h
MotoGP 2016 Nejrychlejší kolo Jorge Lorenzo Movistar Yamaha 1:29.401 161,2
MotoGP 2016 Traťový rekord Jorge Lorenzo Movistar Yamaha 1:31.171 158,1
MotoGP 2016 Kvalifikační rekord Jorge Lorenzo Movistar Yamaha 1:29.401 161,2
MotoGP 2015 Maximální rychlost Andrea Dovizioso Ducati x 335,9
Moto2 2016 Nejrychlejší kolo Johann Zarco Ajo Motorsport 1:34.879 151,9
Moto2 2014 Traťový rekord Thomas Lüthi Interwetten Sitag 1:35.312 151,2
Moto2 2016 Kvalifikační rekord Johann Zarco Ajo Motorsport 1:34.879 151,9
Moto2 2012 Maximální rychlost Pol Espargaro Tuenti Movil HP 40 x 279,6
Moto3 2017 Nejrychlejší kolo Jorge Martin Del Conca Gresini 1:38.428 146,4
Moto3 2017 Traťový rekord Marcos Ramirez Platinum Real Estate 1:39.109 145,4
Moto3 2017 Kvalifikační rekord Jorge Martin Del Conca Gresini 1:38.428 146,4
Moto3 2013 Maximální rychlost Matteo Ferrari Ongetta-Centro Seta x 236,8

Harmonogram víkendu

Pátek 16.11. 2018

Čas Třída Trénink
09:00 – 09:40 Moto3 1. volný trénink
09:55 – 10:40 MotoGP 1. volný trénink
10:55 – 11:40 Moto2 1. volný trénink
13:10 – 13:50 Moto3 2. volný trénink
14:05 – 14:50 MotoGP 2. volný trénink
15:05 – 15:50 Moto2 2. volný trénink

Sobota 17.11. 2018

Čas Třída Trénink
09:00 – 09:40 Moto3 3. volný trénink
09:55 – 10:40 MotoGP 3. volný trénink
10:55 – 11:40 Moto2 3. volný trénink
12:35 – 13:15 Moto3 kvalifikace
13:30 – 14:00 MotoGP 4. volný trénink
14:10 – 14:25 MotoGP 1. část kvalifikace
14:35 – 14:50 MotoGP 2. část kvalifikace
15:05 – 15:50 Moto2 kvalifikace

Neděle 18.11. 2018

Čas Třída Trénink/Závod
08:40 – 09:00 Moto3 Warm Up
09:10 – 09:30 Moto2 Warm Up
09:40 – 10:00 MotoGP Warm Up
11:00 Moto3 závod (23 kol / 92,1 km)
12:20 Moto2 závod (25 kol / 100,1 km)
14:00 MotoGP závod (27 kol /108,1 km)
21:00 MotoGP slavnostní předávání cen

Macau Grand Prix 2018

S polovinou listopadu je také spojen jeden legendární závod – jde o Macau Grand Prix. Letos se pojede již 65. ročník a v případě závodů motocyklů jde o 52. ročník. Mezi známá žlutočerná svodidla nebezpečné šestikilometrové trati každoročně míří světová špička přírodních tratí a ne jinak je tomu letos. Českým fanouškům budě dělat radost Marek Červený, který tuto trať už zná z předchozích ročníků. Mára pojede opět se svým BMW v týmu Wepol Racing by Penz13, kde bude mít silné týmové kolegy. Těmi budou jeho letošní soupeři z IRRC Erno Kostamo a letošní šampion Danny Webb a také jezdci z ostrovů Davey Todd a Daley Mathison a Ir Derek Sheils.

Danny Webb a Marek Červený / Macau 2017

Z českých závodů také velice dobře známe Didiera Gramse, který do Číny také odcestoval, či Horsta Saigera. Z dalších hvězd road racingu tu budou například několikanásobný vítěz TT na ostrově Man John McGuinness, Gary Johnson, Michael Rutter, Martin Jessopp, Michael Sweeney či předloňský vítěz Macau Peter Hickman, takže i letos bude výsledek v Top10 velice ceněný. I s ohledem na to, že je okruh bez běžných únikových zón a každá malá chyba může mít fatální následky. I přes to, že se tu schází zkušení borci, bohužel to někdy končí tragicky, což jsme zažili loni. 

Živý přenos bude probíhat zde: https://livestream.com/MacauGrandPrix/MacauGP2018-Global

a live timing byl na https://getraceresults.com/

Harmonogram motocyklové Grand Prix

*Pozor na časový posun vpřed 7 hodin, který je v Macao oproti nám.

Čtvrtek 15. 11. 2018

07:30 – 08:30 (00:30 – 01:30 SEČ) – volný trénink
16:00 – 16:45 (09:00 – 09:45 SEČ) – kvalifikace

Pátek 16. 11. 2018

07:30 – 08:15 (00:30 – 01:15 SEČ) – kvalifikace

Sobota 17. 11. 2018

11:50 – 12:10 (04:50 – 05:10 SEČ) – Warm Up
15:55 – 16:55 (08:55 – 09:55 SEČ) – závod (12 kol)

Startovní listina

Č Jezdec Nár Tým Motorka Model
4 John MCGUINNESS GBR Tak Chun Group by PBM Ducati Panigale 1199
7 Gary JOHNSON GBR Briggs Equipment Kawasaki Kawasaki ZX10RR
8 Michael RUTTER GBR Aspire-Ho by Bathams Racing Honda RC213V
9 Craig NEVE GBR C N Racing BMW S1000RR
14 André PIRES PRT Team FastBike/Beauty Machines Yamaha R1
20 David JOHNSON AUS PR Racing BMW S1000RR
22 Paul JORDAN GBR Dafabet Devitt Racing Kawasaki ZX10-RR
26 Didier GRAMS DEU G&G Motorsport by BMW Motorrad BMW S1000RR
34 Ben WYLIE GBR Bimota Racing/ Amore Moto Bimota BB3
38 Erno KOSTAMO FIN Markka Racing by Penz13 BMW S1000RR
40 Martin JESSOPP GBR Tak Chun Group by PBM Ducati Panigale 1199
44 Rob HODSON GBR JGH Racing BMW S1000RR
45 Marek ČERVENÝ CZE Wepol Racing by Penz13 BMW Penz13-I
49 Raul TORRAS ESP Raul Torras Racing by Martimotos Yamaha R1
50 Horst SAIGER AUT Saiger-Racing Yamaha R1
54 Steve HENEGHAN IRL Reactive Parts.com Ducati Panigale V4
55 Andrew DUDGEON IMN VRS Racing BMW S1000RR
62 Sam WEST GBR PRL/OHA Motorsport BMW S1000RR
65 Michael SWEENEY IRL Martin Jones Racing BMW HP4
67 Dominic HERBERTSON GBR Dafabet Devitt Racing Kawasaki ZX10-RR
71 Davy MORGAN GBR DM71 BMW S1000RR
74 Davey TODD GBR PuraGlobe Syntainics Racing Oil by Penz13 BMW Penz13-I
77 Phillip CROWE GBR Handtrans JCR Racing BMW S1000RR
82 Derek SHEILS IRL MGM by Penz13 BMW Penz13-I
88 Peter HICKMAN GBR Aspire-Ho by Bathams Racing BMW S1000RR
99 Danny WEBB GBR MGM by Penz13 BMW Penz13-I
104 Daley MATHISON GBR Wepol Racing by Penz13 BMW Penz13-I
182 Xavier DENIS FRA PerformanX Racing BMW S1000RR