Z přeboru na přírodních tratích bude příští sezónu Mistrovství ČR!

Z přeboru na přírodních tratích bude příští sezónu Mistrovství ČR!

Během letošního posledního zasedání komise SZM AČR došlo k důležitým rozhodnutím pro závody silničních motocyklů na příští sezónu. Komise řešila například sportovní a technická pravidla, či kalendáře závodů.

Během letošního posledního zasedání komise SZM AČR došlo k důležitým rozhodnutím pro závody silničních motocyklů na příští sezónu. Komise řešila například sportovní a technická pravidla, či kalendáře závodů.

Zdroj: TZ Autoklub ČR

Letošní poslední a zároveň sedmé zasedání komise silničních závodů motocyklů (SZM) se konalo v pátek 14. prosince 2018 v budově Autoklubu ČR. Na úvod opět promluvil předseda komise SZM Matěj Smrž, který tu přivítal jednotlivé členy a také hosty a seznámil je s programem schůze. Ze zasedání se omluvily Yvona Kneblová (zástupkyně dragsterů) a Dušana Havranová (zástupkyně silničních okruhů – Alpe Adria).

Licence 2019

Na webu Autoklubu ČR byl 14. 12. 2018 spuštěn systém žádostí o licence na sezónu 2019. Ti, kteří licence potřebují již od ledna, by tak měli všechno stihnout.

https://www.autoklub.cz/134419-vystaveni-licenci-pro-rok-2019/

Zásady reprezentace pro rok 2019

Na webu Autoklubu ČR byla vyvěšena obecná pravidla pro reprezentaci, co musí jezdci udělat pro to, aby mohli být reprezentantem motoristického sportu. Nyní tak mají všichni šanci poslat na Autoklub žádost o reprezentaci, nicméně zatím jich moc nepřišlo. Bez přihlášky není možné udělit finanční podporu na reprezentaci. Uzávěrka je 14. ledna 2019. Komise SZM AČR tak apeluje na jezdce, aby pozorněji sledovali internetové stránky Autoklubu ČR, které jsou nyní nové, přehlednější a kde jsou všechny potřebné informace.

https://www.autoklub.cz/wp-content/uploads/2018/12/zasady-reprezentace-motocyklovy-sport-2019.pdf

Plánem pro silniční motocyklová reprezentaci je ji rozdělit na následujících kategorií: do širší reprezentace budou spadat výjimeční jezdci, kteří se účastní různých mezinárodních šampionátů, jako jsou CEV, CIV, BSB, IRRC, TT, Alpe Adria a další. Ohodnocení bude na základě výsledků a účasti v závodech. Užší motocyklová reprezentace by se měla rozdělit na juniory a seniory, kde bude věková hranice 18 let. To bude určeno pro jezdce, kteří startují v mistrovství světa nebo Evropy, což je podmínka ministerstva školství. Konkrétní podmínky budou později zveřejněny.

ACCR Czech Talent Team

Pod záštitou Autoklubu České republiky vznikl tým ACCR Czech Talent Team na podporu mladých talentovaných závodníků. Komise SZM může do tohoto týmu doporučit jednotlivé kandidáty, nicméně o jejich schválení rozhoduje prezídium AČR. Podmínkami budou například postup do Red Bull MotoGP Rookies Cupu, juniorského mistrovství světa Moto3 či mistrovství světa Superbiků ve třídě Supersport 300.

Matěj Smrž zároveň oznámil vznik tohoto týmu v šampionátu mistrovství světa Superbiků ve třídě Supersport 300, ve kterém v příští sezóně pojedou Vojtěch Schwarz a Oliver König. Bližší informace k tomuto týmu byly vydány v samostatné tiskové zprávě.

Minimoto

Po výroční konferenci komise SZM, kde se hodně diskutovalo o „malé silnici,“ přišel Aleš Eder s novým konceptem pro nadcházející tři sezóny. Hlavní změnou je snížení startovného a zkrácení závodního víkendu na jeden den, přičemž končí nefunkční Mezinárodní šampionát JIMC. Zároveň došlo na rozdělení kubatur na dvě skupiny: Mini moto a Mini GP, kde mohou závodit i motocykly Ohvale.

Díky tomu by neměly být závodní víkendy tak časově a finančně náročné pro rodiny mladých jezdců a tím pádem by se měly lépe naplnit jednotlivé závodní třídy. S těmito změnami souhlasí i pořadatelé a okruhy, kterým se zásadně uspoří finance na organizaci závodů. Během následujících dní vyjde kalendář závodů pro příští sezónu, soutěžní systém a technická pravidla.

Komise SZM zároveň pracuje na podpoře jezdeckých akademií, které pracují na rozvoji mladých začínajících závodníků. Nyní je podporována Smrž Academy, nicméně stejné možnosti byly nabídnuty i Lukášovi Peškovi a Petrovi Klugovi.

Velká silnice

Mezinárodní mistrovství České republiky silničních motocyklů – závodní okruhy se v příští sezóně opět pojede při závodech šampionátu Alpe Adria. Komise schválila třídy Supersport 300, Superstock 600, Superstock 1000, Superbike, Alpe Adria Cup 600 a 1000. Pro příští rok tak skončila třída Supersport.

Na základě spolupráce se slovenskou motocyklovou federací se podařilo vyjednat předsezónní testování na Slovakiaringu. To bude pro všechny držitele závodních licencí AČR zdarma, takže si může přijet každý před sezónou vyzkoušet své stroje. Testování je naplánováno na duben, ale přesný termín bude ještě upřesněn. Pozor si musí dát ti závodníci, kteří budou mít jen národní licenci, že jim na Slovensku nebude platit pojištění. Ti, kteří si zařídí mezinárodní licenci to řešit nemusí. Kromě toho se komise SZM snaží vyjednat jednodenní testování v Mostě, které by mělo proběhnout ještě před závody Alpe Adria na této trati.

Novinkou v kalendáři je nově také „Cena Československa,“ která se pojede v říjnu na Slovakiaringu, opět ve spolupráci se slovenskou motocyklovou federací. Závody by měly být vypsány na stejné třídy jako při Alpe Adria. Na tyto závody, stejně tak na závody AA v Mostě, jsou zváni všichni jezdci, včetně těch ze závodů na přírodních tratích. I když se jim to samozřejmě do jejich šampionátu hodnotit nebude, mohou poměřit své síly s ostatními závodníky.

Schválena byla také změna ve sportovních řádech, kdy se bude škrtat nejhorší výsledek sezóny. I díky tomu mají jezdci možnost jeden závod vynechat bez obav, že by přišli o důležité body.

Komise také schválila kalendář závodů MMČR na závodních okruzích na sezónu 2019, který má následující podobu:

 1. TEST Slovakiaring termín bude určen později – Duben
 2. Slovakiaring 4 – 28. 4. (SSP300, STK600, STK1000, SBK, AA Cup 600+1000)
 3. Assen 5. – 2. 6. (SSP300, STK600, STK1000, SBK)
 4. Pannoniaring 6. – 30. 6. (SSP300, STK600, STK1000, SBK, AA Cup 600+1000)
 5. Oschersleben 7. – 21. 7. (SSP300, STK600, STK1000, SBK)
 6. Grobnik 8. – 25. 8. (SSP300, STK600, STK1000, SBK, AA Cup 600+1000)
 7. Most 9. – 29. 9. (SSP300, STK600, STK1000, SBK, AA Cup 600+1000)
 8. Slovakiaring 10 – 13. 10. cena Československa – třídy budou upřesněny,        zřejmě stejné jako AA – (SSP300, STK600, STK1000, SBK, AA Cup    600+1000)
 9. Test Most termín bude určen později, pokud se test podaří domluvit
Marek Červený

Závody na přírodních okruzích

Na zasedání byla schválena důležitá a zásadní změna: od příští sezóny se moderní třídy na přírodních tratích pojedou jako Mezinárodní mistrovství České republiky silničních motocyklů na přírodních okruzích a už ne jako přebor. Jde o změnu, na kterou jezdci apelovali v několika předchozích sezónách. Mistrovství ČR na přírodních tratích tak bude vypsáno pro třídy: 125SP, 125GP, Moto3, 250 Open, Supertwin, Supermono, do 600 a nad 600. Příští rok tak budeme mít dva šampionáty silničních motorek – Mezinárodní mistrovství ČR na závodních okruzích, který se pojede při Alpe Adria, a Mezinárodní mistrovství ČR na přírodních okruzích. Letos se navíc jelo mistrovství ve třídách 125 SP a 125 GP na čtyřech tratích (2x Slovakiaring, Trenčín a Hradec Králové) a to se pro příští sezónu ruší, protože se ho účastnili jezdci z přírodních tratích, takže už si mistrovství v těchto třídách pojedou v rámci nově vzniklého mistrovství.

U kategorie jízdy pravidelnosti historických závodních motocyklů a závodů klasik zůstává statut přeboru ČR. U těchto strojů komise projednávala podnět o zvýšení roku výroby, nicméně pro rok 2019 to již není možné zavést. Během nadcházejícího roku se budou řešit změny pro rok 2020.

Dalším tématem byla změna názvu třídy z 250 CCR na 250 Open a zařazení třídy Moto3 k závodům třídy 125 GP. K této třídě budou nově připraveny technické předpisy a budou sjednoceny technické předpisy pro všechny třídy.

Díky tomu, že se při vybraných závodech Alpe Adria jedou i závody Supermono, byl do kalendáře této třídy přidán i závod v Mostě. Příští rok bude také pro tuto kategorii zlomový, protože kvůli malému zájmu hodně upadá. Naopak by se do závodů na přírodních tratích mohla zavést nová moderní třída Supersport 300, která nabírá na popularitě a závodí se s ní ve WSBK.

Komise také schválila kalendář závodů na sezónu 2019, který má následující podobu:

 1. Staré město     – 5. 5. 2019     (Klasik, PO, SIDE)
 2. Hořice – 19. 5. 2019     (PO)
 3. Jičín     – 9. 6. 2019     (JPHZM, PO – pouze 125 SP, 50 ccm)
 4. Radvanice – 30. 6. 2019     (PO, Klasik, SIDE) – změněno
 5. Těrlicko – 14. 7. 2019     (IRRC, PO)
 6. Nepomuk – 28. 7. 2019     (JPHZM)
 7. Hořice – 18. 8. 2019     (IRRC, Klasik, SIDE)
 8. Branná      – 8. 9. 2019    (JPHZM)
 9. Hradec Králové – 15. 9. 2019     (PO, Klasik)

Spolupráce s jezdci a týmy

Předseda komise Matěj Smrž navrhl všem členům komise, že by se během příští sezóny alespoň jednou sešli se zástupci týmů a jezdců z jednotlivých disciplín. První setkání by mohlo proběhnout hned před sezónou a další v průběhu roku s tím, aby si obě strany mohly vyslechnout návrhy a požadavky pro další vývoj motocyklového sportu u nás.

Na závěr proběhla diskuze a rozdaly se úkoly jednotlivým komisařům. Následujících dnech bude Autoklub ČR kompletovat „Ročenku 2019,“ na kterou mají nárok držitelé všech typů licencí MS AČR a kde budou uvedeny všechny důležité informace pro nadcházející sezónu. Vyjít by měla v lednu.