Vydařené závody na Slovakiaringu ukončily letošní sezónu MMČR SZM na závodních okruzích

Vydařené závody na Slovakiaringu ukončily letošní sezónu MMČR SZM na závodních okruzích

Letošní sezóna mezinárodního mistrovství České republiky silničních závodů motocyklů na závodních okruzích o uplynulém víkendu skončila na Slovakiaringu. Díky dobrému počasí i organizaci si všichni mohli užít pěknou tečku za sezónou.

Letošní sezóna mezinárodního mistrovství České republiky silničních závodů motocyklů na závodních okruzích o uplynulém víkendu skončila na Slovakiaringu. Díky dobrému počasí i organizaci si všichni mohli užít pěknou tečku za sezónou.

Zdroj: TZ, Foto: Dušan Belica

Poslední závody letošní sezóny mezinárodního mistrovství České republiky silničních závodů motocyklů na závodních okruzích (MMČR SZM) se odjely během druhého říjnového víkendu na okruhu Slovakiaring. Šlo o sedmý závodní podnik tohoto roku, který se oproti těm předchozím jel ve spolupráci se slovenskou motocyklovou federací (SMF). Závodní víkend byl z pořadatelského pohledu velice dobře zorganizovaný a v pátek byli všichni jezdci na povinném brífinku informováni o všem, co se bude dít. Víkendu přálo počasí, kdy bylo slunečno a hlavně během odpoledních hodin doslova letní teploty.

Závody byly vypsány pro třídy Supersport 300, Superstock 600, Superstock 1000, Superbike a pro Alpe Adria Cupy 600 a 1000, které se v rámci našeho šampionátu hodnotí jako Přebor ČR. Kromě toho se tu jely volné závody tříd 125 SP a 125GP/Moto3. V celkovém hodnocení byl každému jezdci smazán nejhorší výsledek ze zúčastněného podniku (pouze jedna jízda).

Supersport 300

V nejslabší třídě Supersport 300 oba dva závody s přehledem vyhrál Oliver König, který letos sbíral zkušenosti v mistrovství světa. Celkově ale v MMČR slaví prvenství Maxim Repák, který před domácím publikem získal dvě třetí místa. Stupně vítězů s oběma zmíněnými jezdci na Slovakiaringu doplnil Petr Svoboda, který předvedl dobrý výkon, když získal dvě druhá místa. Na druhém místě celkově skončil Jiří Nespěšný a třetí nejlepší byl letos Ital Manuel Rocca.

Superstock 600

Třída Superstock 600 byla letos nejpočetnější a celkem se jí zúčastnilo 21 jezdců. Nejlepším z nich byl Jiří Mrkývka, který letos většinu závodů vyhrál. Ne jinak tomu bylo na Slovensku, kde si také připsal dvě vítězství. Za ním v obou závodech skončil Jaromír Chlup, který zároveň skončil druhý celkově. O třetí místo to byla v prvním závodě skvělá bitva, kterou nakonec vyhrál Tomáš Šubrt. V sobotu tak čeští jezdci ovládli stupně vítězů. Ve druhém závodě poslední místo na stupních vítězů získal Michal Ronec. Celkově třetí v MMČR skončil rakouský závodník Kevin Ranner.

Superstock 1000

Třída Superstock 1000 letos zaznamenala větší úbytek jezdců. Na Slovensku si pro vítězství v prvním závodě dojel Maté Laczkó. V tom druhém závodě vyhrál Michal Prášek, který si po třetím místě z prvního závodu vítězstvím spravil chuť a zároveň tím pojistil celkové prvenství. Dvě druhá místa a celkové druhé místo letos vybojoval Tomáš Svitok a zmiňovaný Maté Laczkó skončil celkově třetí.

Superbike

Poslední závody sezóny ze třídy Superbike vynechalo několik předních jezdců, takže se o výhry utkali jiní jezdci, než bývá zvykem. První závod vyhrál Miloš Čihák, za kterým skončili David Ouředníček a Stanislav Polák. Bohužel v první zatáčce spadli Marek Červený a Marek Szkopek. Ve druhém závodě ale Marek pěkně zatopil a dojel si pro vítězství. Milošovi Čihákovi naopak vůbec nevyšel start. Další druhé místo získal David Ouředníčček a třetí opět skončil Stanislav Polák. Celkové vítězství už při závodech v Mostě oslavil Karel Hanika, který letos podal profesionální výkon a poslední závody tak mohl vynechat. Druhý celkově skončil Marko Jerman a třetí Gerold Gesslbauer Jr.

Přebor AA open cup 600 a 1000

V rámci přeboru České republiky se mohli jezdci v letošní sezóně zúčastnit přeboru Alpe Adria ve třídách 600 a 1000. Toho bohužel nevyužilo moc jezdců a ve třídě 600 bodovali jen dva jezdci. Vítězem se tak stal Petr Feigl před Petrem Svobodou, kterého jsme v závěru sezóny mohli vídat ve třídě Supersport 300. V silnější třídě to bylo o poznání lepší, i když se až do závodů v Grobniku účastnili jen tři jezdci. Nárůst jezdců přišel se závody v Mostě a na Slovakiaringu, kdy tu bodovalo celkem devět závodníků. Hlavně na Slovensku si užil dvě vítězství Luboš Jelínek před Ivem Koutným a Jiřím Míkou. Celkově se vítězem stal Radek Kubišta, který si vyjel výrazný náskok 99 bodů na Petra Staňka a třetí skončil jen čtyři body dál Josef Šustr.

125 SP a 125 GP/Moto3

Jako volný závod, který se nepočítal do žádného MMČR, byl na Slovakiaringu vypsán závod pro třídy 125 SP a 125 GP/Moto3. Celkem se na trati sešlo 22 jezdců, takže byla třída 125 SP vyhlašována zvlášť. Velice dobrý výkon podala Staňka Malinová, která se účastnila obou tříd a dostala na obě stupně vítězů spolu se zkušenými jezdci, jako jsou Marek Zima, David Polák, Miroslav Sedlo a Olda Podlipný.

Dušana Harvanová – členka komise SZM pro závodní okruhy

„Šlo o závěrečný podnik letošní sezóny SZM na závodních okruzích. Na to, že byl říjen, tak se počasí vydařilo a užili jsme si babí léto. Kromě skvělého počasí panovala v depu dobrá a příjemná atmosféra. SMF připravilo občerstvení, mělo vše dobře zorganizované a všichni jezdci byli informování o všem potřebném. Na některých závodnících bylo znát, že jim už nešlo o body a byli uvolnění, na jiných naopak, že potřebují bojovat o poslední body. Velice příjemně mě překvapila účast jezdců ve volném závodě třídy 125 SP. Celkově naši jezdci podali skvělé výkony, startovali z předních řad a umisťovali se na stupních vítězů, někteří vyhráli, takže jsme slyšeli i naši státní hymnu. Oceňuji nejen přední jezdce, ale všechny, kteří se letošní sezóny zúčastnili.“

„Poprvé jsme letos jeli tento šampionát jako mezinárodní mistrovství České republiky, takže se ho zúčastnili i zahraniční jezdci. Největší radost mám z toho, že byly všechny závody v každé třídě bodované, což se dříve nestávalo. Velký nárůst jezdců jsme oproti loňsku zaznamenali ve třídě Superstock 600, kterého se zúčastnilo 21 jezdců. V Supersportech 300 jsme mohli sledovat spoustu mladých talentovaných jezdců a byly to pěkné závody. Škoda, že ubyli jezdci ve třídě Superstock 1000, ale naopak krásnou profesionální práci ve třídě Superbike předvedl Karel Hanika. Škoda, že závěr sezóny vynechal Ondřej Ježek a oproti tomu se mi líbila účast v posledních dvou podnicích od Marka Červeného, který patří mezi přední jezdce na přírodních tratích. K celkovému zhodnocení patří také uctění památky Gerharda Ittnera, kdy jsme při závodech v Mostě jeli jeho memoriál. Nyní už se těším na finále, kterým bude slavnostní předávání pohárů pro ty nejlepší. To proběhne v budově autoklubu 2. listopadu.“

Kompletní výsledky

Slavnostní vyhlášení

Slavnostní vyhlášení vítězů letošní sezóny MMČR SZM závodních a přírodních okruhů a PČR SZM přírodních okruhů proběhne 2. 11. 2019 v budově Autoklubu České republiky v Praze. Jezdci a významní hosté budou obesláni pozvánkami, média jsou zvána prostřednictvím této tiskové zprávy.