Promočené závody MMČR Miniracing v Mostě

Závodní sezóna 2019 mezinárodního mistrovství České republiky – Miniracing o uplynulém víkendu pokračovala v Mostě. Zde se konal již sedmý ročník roku a představili se závodníci všech tříd.

Zdroj: TZ, Foto: Lukáš Mikulenka

Mezinárodní mistrovství České republiky – Miniracing druhou srpnovou sobotu pokračovalo sedmým závodním podnikem, který se konal na Autodromu Most. V areálu polygonu vzniká dočasný okruh vhodný pro tyto závody. Na velkém okruhu se zároveň jely závody mezinárodního mistrovství Německa (IDM) a představila se i kaskadérská skupina Crazy Day, takže měli diváci o zajímavý program postaráno.

Oproti předchozím závodům letošní sezóny bohužel nepřálo počasí a sobotu provázel déšť. To se samozřejmě projevilo i na jízdách a spousta jezdců spadla. Naštěstí si žádné pády nevyžádaly vážnější zranění. Právě mokrá trať nyní více prověřila schopnosti jezdců a vyrovnaly se rozdíly mezi jednotlivými stroji.

Kategorie Minimoto Junior A přinesla velkou radost domácímu závodníkovi Romanovi Durdisovi, který si na své konto připsal druhé a první místo. Hlavně během druhého závodu předvedl na mokré trati dobrý výkon. Ostatním soupeřům nedal šanci a oslavil celkové vítězství. Za ním na stupně vítězů vystoupali Nikolas Zanin a Filip Hromada. Vít Bromovský, který vyhrál první rozjížďku a vždy jede o vítězství, si ve druhém závodě připsal nulu.

V kategorii Minimoto Junior B to bylo velice vyrovnané, když si Adam Vyskočil a Jan Verner proházeli první a druhé místo. Celkově se však z vítězství radoval Adam. Za touto dvojicí to bylo podobné mezi Samuelem Valtou a Matyášem Bařinou, kteří si také připsali shodný počet bodů. Kategorie Senior Open 50 měla tentokrát slabší účast. Pro dvojité vítězství si dojel Tomáš Zdařil a shodný počet 36 bodů si připsali druhý Petr Bican a třetí Dita Daňhelková. Ani v Minimotardech to nebylo na účast příznivé, když závodil jen Matúš Kotteš.

V ostatních třídách ale byla situace opačná a v MiniGP Open to byla pěkná podívaná s dobře obsazeným startovním polem. Pro dvě vítězství si dojel Jakub Gurecký, za kterým skončili Marek Kindermann a Aleš Eder. V kategorii MiniGP Stock vyhrál Matyáš Eliáš před Janem Gureckým a Danielem Turčkem. Dominantní výkon předvedl Lukáš Kubík ve třídě MiniGP 0, jenž vyhrál obě rozjížďky. Německý závodník Klaus Raul Santana si odvezl pohár za druhé místo a Dita Štipčáková obsadila místo třetí. V hodnocení jezdců na strojích Ohvale byl nejlepším Mario Zajac, který byl první v obou jízdách.

Nabitý časový harmonogram pokračoval závody tříd Jawa 50 RS a Jawa 50 GP. V kategorii GP si pro další plný počet bodů dojel Lukáš Plíšek, který letos ještě nebyl poražen a dvě výhry oslavil i Miloslav Vlček v kategorii RS. Jak bývá zvykem, představili se i ti nejmenší nelicencovaní jezdci v ukázkových jízdách akademií. Mezi nimi oslavil vítězství Václav Michal, za kterým skončili Šimon Kučeřík a Stanislav Kohout.

Matěj Smrž – předseda komise SZM

„Je pravdou, že jsme trochu bojovali s vodou, což se promítlo zejména v posunu časového harmonogramu, ale i to k závodům patří. Někomu se jezdit za mokra líbí, někomu ne. Myslím, že si to každopádně většina kluků a holek užila. Důležité je, že jsme se obešli bez vážných nehod a zranění, což je základ. Potvrdila se i stabilní účast jezdců v letošním ročníku šampionátu, jejich počet ve srovnání s loňskou sezonou stoupl. Zároveň jsme rozjeli jednání s představiteli společnosti Autodrom Most o možnosti závodit zde i v příštím roce. Zájem je jak z naší, tak z jejich strany. Jednání jsou velice korektní a vstřícná, zázemí na polygonu si týmy pochvalují. Takže nic nebrání tomu, abychom uspořádali šampionát na severu Čech i v roce 2020.“

Aleš Eder – člen komise SZM za Miniracing

„Závodní sobota byla už od rána pro všechny hodně náročná a to kvůli nepřetržitému dešti. Na některých úsecích tratě doslova stála voda a zejména pak pravotočivá zatáčka na výjezdu na cílovou rovinku byla hodně nebezpečná. Své o tom ví Jan Gurecký #10, který musel být po pádu v této zatáčce při 2. kvalifikaci ošetřen přítomným lékařem. Naštěstí vše dobře dopadlo a za potlesku ostatních jezdců odešel do paddocku po svých. Závodní víkend v Mostě byl velmi úspěšný pro svěřence Smrz Academy, kteří se umístili téměř ve všech obsazených třídách na předních příčkách, ale rozhodně nesmíme zapomenout zmínit ostatní jezdce, kteří také předvedli na mokré trati excelentní výkony! Jsme rádi, že růst „malé silnice“ se potvrzuje každým odjetým závodem, což dokazuje pravidelná účast a celková kvalita jednotlivých podniků.“