Představení týmu Orion – Moto Racing Group před Dakarem 2020

Představení týmu Orion – Moto Racing Group před Dakarem 2020

Během minulého týdne proběhlo představení týmu Orion – Moto Racing Group, který finišuje přípravy na další ročník slavné dálkové rallye Dakar. Ta se nově pojede v Saudské Arábii.

Během minulého týdne proběhlo představení týmu Orion – Moto Racing Group, který finišuje přípravy na další ročník slavné dálkové rallye Dakar. Ta se nově pojede v Saudské Arábii.

Zdroj: TZ týmu

Tisková konference dnes už tradičního českého účastníka slavné Dakar Rallye, týmu Orion – Moto Racing Group, se nesla v duchu jedné novinky za druhým. Když to vezmeme popořadě, tak novinkou pro Dakar 2020, ale přesto už pár měsíců starší je generální partner Orion, který je na poli motoristických sportů a především motokrosů známou a prověřenou značkou. Tou žhavější je pak oficiální oznámení jezdeckého složení týmu, který bude vsázet na zkušenost Milana Engela, který na své 6. dakarské rallye bude obhajovat vynikající 15. místo. Roli nováčka týmu pak zaujímá Martin Michek.

Odjeli jsme dva prestižní závody v Maroku a Tunisu, kde si Martin Michek vyzkoušel dvě dálkové rallye a především v Maroku ve velké konkurenci,“ přiblížil přípravy ostříleného motokrosaře Michka manažer týmu, Ervín Krajčovič. „Máme však jeden handicap a to, že KTM bohužel nestíhá produktovat náhradní díly na tyto dakarské speciály. Tím jsme trochu limitováni,“ dodal s tím, že Milan Engel pojede na zbrusu nové KTM 450 RR, která doznala oproti staršímu modelu spousty změn. Tou největší výhodou je odlehčení motocyklů o několik kilogramů. Nový model zaostává naopak ve výkonu, který mají tovární motorky přeci jen o něco lepší. Milan Engel tak vše bude muset dohánět precizní navigací.

Nemám moc rád top speedy a rychlé pisty. Otevřený terén, duny to je moje a doufám, že to organizátoři v Saudské Arábie postaví právě hlavně na té navigaci a těžkém terénu, kde jsou mé výhody.“ Nejrychlejší český motorkář loňského Dakaru měl v úvodu sezóny problémy se zdravím. Nejdřív se musel oklepat z ošklivě vypadajícího pádu na exhibici v Sosnové a následně podstoupil zákrok ledviny. Nyní je však fit a v plné přípravě na lednový závod. „Času na přípravu jsem měl dost. Udělali jsme několik dobrých a těžkých závodů. Jsem připravený se porvat o co nejlepší výsledek,“ dovětil Milan Engel.

O týmovém nováčkovi Martinovi Michkovi může tým s čistým svědomím říct, že je nejlepším českým motokrosařem posledních let. Čtyřnásobný mistr Evropy, dvojnásobný vicemistr světa a osmnáctinásobný mistr české republiky. To je vynikající vizitka, kterou jistě bude chtít prodat i v dálkových závodech. „Jsem srdcem motorkář a závodník a dakarskou výzvou jsme se už nějakou dobou zabývali. Teď díky týmu Orion – Moto Racing Group se to konečně stalo realitou. Něco jsme potrénovali a zároveň jsem díky tomu zjistil, co je to úplná bezmoc v poušti. Takže do toho jdu s pokorou, protože to je potřeba, ale mám srdce závodníka. Jsem nohama na zemi a vím, že dnes nemůžu říkat, že tam jedeme vyhrát. Ale chci do toho dát 100%, abych z každé etapy a z každého ujeté kilometru měl radost a Dakar dojel. Tohle všechno bude nejdůležitější a jsem přesvědčený, že to bude pro budoucnost ta dobrá cesta.Martin Michek také připomněl, že rallye Dakar a motokrosové závody jsou úplně jinou disciplínou. „Po dvou rallye vidím dálkové závody úplně jinak než před tím. Nestačí se jen trochu naučit s navigací. Pilot jede ve vysokých rychlostech a proto ji musí mít zmáklou na 100%. Každá chyba je tvrdě zaplacena časovou ztrátou nebo v horším případě pádem.“

 

Zřejmě nejžhavějším českým želízkem v ohni na dobré umístění bude českobudějovický čtyřkolkář Tomáš Kubiena. Na svém kontě dokonce má i vítězství v etapě, avšak technické problémy ho ani jednou nepustily až na cílovou rampu. Nejen proto se rozhodl postavit zbrusu novou Yamahu Raptor, která je roky prověřenou kvalitou ve startovním poli. „Změnit značku mě v podstatě přinutilo ASO (organizátor závodu). Už letos jsme měli před závodem problém a původně mě ani nechtěli pustit do závodu. Dalším důvodem bylo, že oficiální regule pro Dakar a FIM vyšly až v půlce roku, takže nebyl čas experimentovat. V Tunisu jsme Yamahu vyzkoušeli a myslím, že ji máme připravenou na 100%. Nicméně kdyby bylo na mě, zůstal bych u své staré KTM.“ Jestli to nakonec bude krok správným směrem uvidíme v lednu a především 17.1. na cílové rampě.

Na závodníky čeká spousta novinek, včetně nové navigace, kdy ji v několika etapách dostanou závodníci až ráno těsně před startem nebo supermaratonská etapa. Tu si závodníci Orion – Moto Racing Group mohli vyzkoušet třeba na mistrovství světa Rallye du Maroc. 42. ročník se po deseti letech přesunul z Jižní Ameriky do Saudské Arábie, kde má organizátor údajně podepsanou smlouvu na dalších pět ročníků. Závodníky bude čekat 12. náročných etap a celkových 7,856 kilometrů.