Právě vychází nový Motohouse 4/2022

Právě vychází nový Motohouse 4/2022

Další nové číslo a opět rozšířené vydání, to je letošní čtvrtý Motohouse. Na jarní chvíle při sezení u kávy na sluníčku máte parádní čtení přímo na stáncích a ti, co mají předplatné, tak už ho mají ve svých schránkách.

Testovací kalendář na letošní sezonu se nám začíná pomalu plnit a můžeme vám slíbit, že tahle jízda bude stát za to. Zase je tu plno motorek, které si zaslouží pozornost a které slibují neopakovatelné zážitky. Je mi jasné, že každý z vás má nějakého svého favorita, tak pevně doufám, že se na něj dostane co nejdřív a že vás budou naše recenze bavit. Nejsme sice už ty vybrkaný mladý ucha co před lety, ale naše vášeň pro motorky se rozhodně nevytratila.

MH Exclusive: Nová Yamaha MT-10

Je to tam zase, jsem ve svém živlu. MTčko mě krmí náloží adrenalinu a já se musím usmívat. Ta fantastická odezva motoru, který na zadní gumu posílá přesně tolik výkonu, kolik v dané chvíli může pobrat, aniž by se začala divoce protáčet. Přední kolo se odlepuje od asfaltu, řídítka jsou najednou lehká. Ten božsky naladěný čtyřválec pode mnou řve jako pomatený a celým tělem mi prostupují příjemné vibrace naplno rozmotaného motoru.

MH TEST: Nová Kawasaki Z650RS

Mozek vypne. Přestanete myslet na kraviny okolo a začnete vnímat motorku pod sebou tak nějak podvědomě. Nejste duchem mimo, právě naopak. Je to stav naprostého soustředění. Přesně tyto chvíle mám na motorce nejradši. Přidejte k tomu liduprosté serpentiny v okolí městečka Estepona nedaleko španělské Malagy a chybí už jen poslední ingredience. Motorka, která dělá přesně to, co po ní chcete.

Představení: Harley-Davidson Low Rider ST

Bude úspěšná? Dokonce si myslíme, že na mnoha trzích to bude hit. On se totiž už „základní“ Low Rider S dobře prodává. Pro letošek to vypadalo, že z nabídky zmizí, ovšem vrátil se spolu s ST v podobné specifikaci. A jelikož se nám na customové scéně zvedá vlna obliby stylu Club, tyhle dvě motorky se na ní svezou.

MH TEST – BMW S 1000 R

Pokud máte rádi ruce trhající zážitky, pak jste na té nejsprávnější adrese. Nic vám neposílí vaše mužství tak jako litrový superbike/naháč s předávkovanou náloží energie, jako má tohle BMW. Přesně tohle chcete zažít, při každém otočení plynem nadoraz vytřeštit v přilbě oči a zmoct se vůči sobě tak akorát na spršku těch vůbec nejhorších nadávek. „Ty p***, to vážně jede jako prokopnutý tele!“

Jak na koupi ojetiny?

Den, kdy vyrazíte koupit vysněnou motorku, bývá jedním z nejsilnějších v našich životech. Každý z nás to prožil, každý si ho dodnes živě pamatujeme, navždy si ho budeme dokázat vybavit. Někdy to klapne báječně, někdy bohužel míň. A právě proto, abyste patřili spíš mezi tu šťastnější skupinu spokojených nových majitelů, připravili jsme pro vás v redakci malý sumář.

Představení: CFMOTO 700CL-X Sport

Tak nějak nevidíme jediný rozumný důvod, proč by se CL-X a konkrétně Sport neměly dobře prodávat. Neo-retro vlna pořád frčí a CFMOTO udělalo moudrý tah, když do ní naskočilo. A že použilo jeden základ a z něj postavilo tři lehce odlišné modely (Heritage, Sport a Adventure, který je doplní na podzim), to je další moudrý krok. Dát lidem vybrat styl a jízdní pozici, to se dnes počítá.

MH TEST: Triumph Bonneville Bobber

Nemůžu se vynadívat. Zas a znovu se vracím do garáže, abych si uvařil kafe, sednul do křesla a prostě jenom čuměl. Ta boční silueta je dokonalá. Snad ten nejklasičtější tvar nádrže, jaký znám, baculatý pneumatiky, v zadní části prudce se svažující rám, který se tváří jako hardtail, a nad ním sólo sedlo visící ve vzduchu. Stačí přivřít oči a člověk se přenese do časů, kdy se svět dával dohromady z druhé světové války a konstruktéři moc dobře znali význam slova elegance.

MH TEST – Ducati Panigale V2

Co ukrývá tato maličká pod bílou spodničkou? Solidní nevěstinec! Čtyřventilový kapalinou chlazený dvouválec Superquadro o objemu 955 cm3, který prošel oproti předchůdci, modelu Panigale 959, modernizací a plní již emisní normu Euro 5. Hlavní podíl na tom má kalibrace elektrického vstřikování a chytře uzpůsobený tlumič výfuku, který navíc vypadá velice vkusně. Po emisních úpravách překvapivě úctyhodný výkon, což se u většiny konkurence po těchto emisních zásazích říci nedá.

MH Fascinace: Suzuki Hayabusa

Píše se rok 2005, je mi 15 let. Jdu si pěšky na Hájích a ve výloze tam stála – modro-stříbrná, jednoduše nádherná, nízká a připravená okamžitě vyrazit. Na cedulce bylo napsáno – maximální rychlost 306 km/h. Tehdy jsem se do motorek zamiloval a od té doby pro mě byla Hayabusa modla. Královna všech Suzuk a tak je tomu vlastně dodneška. Ikona, která píše jeden příběh za druhým, byť je občas trochu neprávem přehlížená. Já si s novým modelem jenom znovu připomněl, jak moc zajímavá motorka to je. A rovnou vám můžu prozradit, že druhá taková není.

MH TEST: Moto Guzzi V9 Bobber

Zpracování, detaily, lak. Všechno strašně příjemné. Fakt si v tomhle lebedím, a čím víc všechny ty motorky testuju, tím víc jsou pro mě podobné kousky vzácnější. Tedy přesně takové, se kterými máte chuť se zavřít v garáži, vzít do ruky hadřík a pěkně je opečovat, vyglancovat, vyleštit. A nehladit přitom jen jakési bezduché plasty, ale opravdový kov, vychutnávat si všechny ty chladivé záhyby, oblouky a spojení. Baví mě to.

MH TEST: Changjiang Pekin Express

Můj mozek je vybuzený na sto dvacet procent. Už dlouho jsem se takhle nesoustředil na jízdu. Obrovská masa pode mnou, ale stejně stačí milimetrový pohyb řídítky a už tancuju po silnici ze strany na stranu. A to mám kolem sebe pražskou dopravu ve všední den odpoledne a musím si pořád hlídat, kde končí sajda, abych někomu nerozpáral bok auta. Zní to jako noční můra? Chvilku byla, ale jen jako začátek velké legrace.

MH TEST – Honda PCX

Honda nabízí lehký městský skútr s označením PCX už hodně přes deset let. Stopětadvacítka jednoválec s elektronickým vstřikováním je v její produkci milionkrát ověřeným agregátem. Co se týče spolehlivosti, nemůžete volit líp. Kolikrát už jsme na našich stránkách uváděli zkušenosti pražských mesíků, kteří mají s tímhle agregátem najeto 100 000 kilometrů a více.

SPORT – MOTOGP

Dohromady 21 závodních víkendů, tolik jich neměl žádný jiný šampionát v historii. Začalo se již o prvním víkendu v březnu v katarském Dauhá a končit se má až na začátku listopadu ve Valencii. Jako fanoušci musíme doufat, že se to všechno podaří. Po letech různých zákazů a omezení si fanoušci nejrychlejších motorek světa tak bohatou sérii určitě zaslouží.

ROAD RACING: Rozhovor Petr Najman

Loňská sezona se může zdát úspěšná, ale z mého pohledu rozhodně nebyla ideální. Můžu říct, že za posledních pár let pro mě byla nejtěžší, ať už psychicky, nebo fyzicky. Měl jsem nějaké osobní problémy a starosti s prací, do toho covidová doba, takže jsme nevěděli, zda se pojede, nebo ne. Docela mi chyběla motivace a všechno dohromady způsobilo, že jsem nebyl moc fyzicky připravený.

TLAPY: Interkom Cardo Packtalk Bold

K používání interkomů jsem byl vždycky trochu skeptický. Razil jsem názor, že v helmě chci být sám a rozhodně nechci s nikým komunikovat. Rozumím tomu, že někdo tráví na motorce hodně času a chce být neustále „online“ nebo v partě kamarádů na delším výletu, kdy je komunikace mezi jednotlivými účastníky vyloženě potřeba.

Dlouhodobý test: Aprilia Tuono 1100 Factory

Nic na světě nevoní tak hezky jako úplně nová motorka. Ten magický okamžik prvního probuzení syrového motoru je něco, co s vámi už navždy zůstane. Mechanické části si pomalu začnou sedat do svých provozních vůlí a vy poprvé ucítíte, jak se motor vypaluje. Já osobně tohle absolutně zbožňuju, vždycky si tyhle chvíle co nejvíc prodlužuju. A když si takový moment užíváte ve společnosti jednoho ze dvou nejzběsilejších hypernaháčů současnosti, o moc lepší váš den už být nemůže.

MH Exclusive: Test pneumatik Dunlop RoadSmart IV

Je to asi nejčastější dotaz, který od vás dostáváme. „Jaký gumy si mám koupit?“ A naše odpověď je pokaždé stejná – záleží na tom, na jakou motorku, jak jezdíte a co od nich očekáváte. Hned na zatáčku je nutný říct, že absolutně dokonalý univerzál neexistuje a pravděpodobně nikdy existovat nebude, protože moderní guma musí mít obrovskou škálu schopností a vždy se bude jednat o nějaký kompromis.

Jak jezdit – na okruhu

Techniku motorky nesmíte v žádném případě podcenit. Mít správně fungující motorku v dobrém technickém stavu je absolutní základ všeho. Pokud s ní budete mít jakýkoliv technický problém, neužijete si jízdu a může to být nebezpečné jak pro vás, tak i pro ostatní. Opakujeme to donekonečna, ale ono je to jednoduše potřeba. Naprostým základem jsou pneumatiky! Musí být správně nafoukané, nesmí být starší pěti let a musí mít v pořádku obvodové profily. Nedělejte klasickou chybu.

Dlouhodobý test: Honda CRF1100L Africa Twin

Afrika je v mnoha ohledech prakticky dokonalá motorka, ale jedna věc by lepší být mohla – reakce na plyn. Tak jsme si s ní lehce pohráli. Hned na začátku je potřeba férově přiznat, že Honda za tohle tak úplně nemůže. Naprosto stejné obtíže mají v dnešní době úplně všichni výrobci, kteří jsou v tom taky nevinně. Ptáte se, o co jde? Je to ta zatracená věc, o které v našich testech tak často píšeme – reakce na přidání plynu.

Cestopis – Španělsko

Poslední roky cestovatelům moc nepřály. Tak si zkrátil zimu alespoň adventure výletem po Španělsku. Pojďte se ohřát. Je typický podzimní odpoledne, zima, mlha a fakt vlezlo, no prostě počasí, že bych ani psa nevyhnal. Přepadá mě pocit, že to do prvních jarních kilometrů v psychický pohodě fakt nevydržím, a tak začínám vymýšlet, kam se vydat. Kde si připsat ty první kilometry co nejdříve a aspoň nějak si zkrátit zimu, kterou opravdu nesnáším…

Custom – Streamline

Guillaume Radomski z Lyonu je zkušený grafik a designér nábytku. Kromě toho je ale vášnivý motorkář, a tak není úplně divu, že se pustil i do přestavby svojí motorky Harley-Davidson Sportster. Těch už byly po světě upraveny a přestavěny stovky, nebo spíš tisíce, ale jak vidno, pořád je ještě dostatek prostoru k originalitě. Historické automobily, vlaky nebo motorky pro rychlostní rekordy, to vše je v tomhle Sportsteru vidět.

Nový tištěný Motohouse 4/2022

  • v prodeji od úterý 12. dubna 2022
  • cena časopisu 119 Kč (SK verze 4,90 €)
  • roční předplatné 990 Kč nebo 1.149 Kč s MH katalogem (SK roční předplatné 39,90 €)
  • předplatné Česko: www.send.cz
  • předplatné Slovensko: www.ipredplatne.sk

Digitální publikace Motohouse 4/2022