Právě vychází Motohouse 3/2023

Právě vychází Motohouse 3/2023

Představení letošního třetího čísla časopisu Motohouse, kde je zase spousta zajímavostí a novinek ze světa jedné stopy.

Máme otestovány další dvě horké novinky pro sezonu 2023. Carlos vás na okruhu ve španělské Almeríi sveze na sportovní střele BMW S 1000 RR. Somik se pak vydal až do Spojených arabských emirátů, aby vám zprostředkoval zážitek z řízení fantaskní Ducati Diavel V4. A to samozřejmě není zdaleka vše. Redakčním testům bylo podrobeno i dalších pět zajímavých motorek, představíme si parametry dvou novinek z produkce značek MV Agusta a Triumph, zavítáme na první letošní testy MotoGP a s Ondrou Vlkem probereme nečekaný konec jeho cesty v Íránu. Velkou lahůdkou je pak prezentace nového českého motocyklu Praga ZS 800 a nenechte si ujít ani malé odlehčení v podobě materiálu „14 důvodů, proč být motorkářem“. A je toho samozřejmě ještě o moc víc, ale to už v samotném březnovém čísle Motohouse.

MH EXCLUSIVE TEST– novinka BMW S 1000 RR

Je férové nahlas přiznat, že jsem fanouškem S 1000 RR už od jeho první generace. A z dobrých důvodů. Obdivoval jsem odhodlání továrny, že se pustila do výroby superbiku bez jakýchkoliv předchozích zkušeností, a i když to udělali docela mazaně (rozřezali a zkopčili tehdejší Suzuki GSX-R1000), tak to hned napoprvé trefili naprosto správně. Každá další generace pak posunula laťku ještě o kousek dál, ale zlomovým okamžikem byl až rok 2019. Tehdy dostalo RR motor se systémem ShiftCam a jeho charakter se tím úplně proměnil.


MH EXCLUSIVE TEST – novinka Ducati Diavel V4

Ducati se nám mění před očima. Čtyřválce nahrazují dvouválce, pryč jsou ty nádherné příhradové rámy, a dokonce i Desmo. Dokáže si nový Diavel i přesto ponechat svůj jedinečný charakter? Jak moc smutný to musí být, když si jakožto miliardář v Dubaji pořídíš nějakou opravdu výjimečnou sportovní káru a pak musíš jezdit 150 km po dálnici, aby ses svezl po pořádný silnici s luxusníma zatáčkama? A jak moc naštvanej musíš bejt, když tam přiletíš, dole na začátku stojí policejní kordon a sdělí ti, že dneska ne. Dneska tady totiž jezdí jen Ducati. Ducati Diavel. Ducati Diavel V4.


Představení – 2023 MV Agusta Superveloce 1000 Serie Oro

Něčeho se přidržte, protože z nové MV Agusty by se vám mohla taky podlomit kolena. Taliáni jsou totiž ve vnímání estetiky v úplně jiné dimenzi. MV Agusta se stále víc zvedá na nohy a nový podílník v podobě KTM ještě víc pomůže. A nová litrová Superveloce nejspíš taky. Není sice z těch motorek, které by se prodávaly jako housky na krámě, ale rozhodně se o ní bude hodně mluvit a tím bude vytvářet značce dobrou reklamu. Druhý kousek v retro kapotách samozřejmě vychází z litrové Brutale, konkrétně z modelu RR.


PŘEDSTAVENÍ – 2023 TRIUMPH STREET TRIPLE R/RS/MOTO2

Britové přiostřili svůj tříválec, nakoupili skvělé podvozky, a dokonce vypustili do světa limitovanou verzi s označením Moto2. Tohle je motorka, o jaké jsme snili. Základ motoru je všem dobře známý. Řadový tříválec o objemu 765 kubických centimetrů. Sportovní točivé jádro, ovšem se solidní potencí točivého momentu v nízkých, a hlavně ve středních otáčkách.


MH TEST – BMW F 850 GS

Tohle je otázka, kterou asi bude řešit spousta potenciálních zákazníků. Chcete cestovní enduro a jen tak lehce pokukujete po velkém GS, protože „víc přece není“. Do jisté míry je to pravda. 1250 je motorka, která udává směr a se kterou se všichni ostatní poměřují. Po týdnu stráveném na menší osmpade se ale musím trochu podrbat vzadu na krku a zamyslet se nad tím, jestli tohle není náhodou ta naprosto perfektní mašina, která zvládne úplně všechno. Pokusím se vám přiblížit, jaká skutečně je.


13 důvodů, proč být motorkářem

V minulém čísle jsme se v obdobném článku pokusili vyvrátit 13 největších bludů a omylů, které se pojí s ježděním na motorkách. Pojďme na to nyní navázat a vyjmenujme si třináct nejčastějších důvodů, proč se vůbec stát motorkářem. Co je na tom tak dobrý a proč to máme tolik rádi…Pocit volnosti, svobody. Otřepané, leč pravdivé. Tohle je opravdu to nejsilnější, co vám motorka dovede dopřát.


MH TEST – Moto Morini X-Cape

Docela dobře se na ni kouká, takový příjemný osvěžení. Jasně, není to žádná exkluzivita s lakem hlubokým jak oči naší korektorky, ale je vidět, že Moto Morini je pořád částečně italská, což se týká hlavně designu a vývoje. Zajímavě střižené kapoty, na pohled vysoká štíhlá motorka, u které se hodně lidí ptá, jak to jezdí v terénu. Pravda, trochu se tváří třeba jako Tenerka. Ale každodenní realita je trochu jiná.


MH TEST – Suzuki GSX-S950

Tahle motorka to nebude mít vůbec jednoduchý, ale protože si myslím, že černým koním je potřeba fandit, tak jsme jí chtěli dát šanci. Vzít dospělý litr a nabídnout lidem možnost omezení na 35 kW, a tím pádem výrazně rozšířit potenciální klientelu, zní jako docela chytrej nápad. Kup si ji v osmnácti, pár let se vyjezdi, a až to půjde, můžeš ji odšpuntovat na těch 95 koní, které v otevřeném režimu má. Dovedu si naprosto jasně představit týpka, který je v osmnácti už kus chlapa a nechce vypadat blbě na nějakém prťavém čtyřkilu.


MH TEST – Honda NT1100

Kdo z vás čte Motohouse delší dobu, dozajista postřehl, že motorky jako NT1100 nejsou úplně tím, co by mě trhalo za srdce. Žádný klasický vzhled, žádný divoký V-Twin, ani kapka chromu, do exkluzivity daleko… A přesto jsem se na ni už od představení těšil, a když se rozepisovaly motorky na sezonu, okamžitě jsem si ji napsal do seznamu. Něco mi totiž napovídalo, že to nebude jenom dobrej cesťák.


MH TEST – Moto Guzzi V85 TT Guardia d’Onore

Je to úplně jiný cestovní enduro než všechny ostatní na trhu. V době plastových ufonů, které znáte pod zkratkami jako GS nebo ADV, je tahle železná Guzzi skoro spíš něco jako zjevení. Ale nejen tím, jak vypadá, ale taky celkovým pocitem, který z ní vyzařuje, ba dokonce sálá. Nasedneš a vůbec nic tě tady nenutí k nějakýmu zbytečnýmu blbnutí. Byť svižná samozřejmě být umí, ale tak nějak jinak, po svém. Tohle je spíš taková limuzína mezi cestovními endury, nic zbytečně dravého v ní nenajdeš, spíš oceníš eleganci, nadhled a pohodlí.


Jak jezdit – trénink

Mít zvládnutou rovnováhu je absolutní základ všeho. Motorka není auto a sama o sobě nestojí. Musíme tak použít své tělo a správné pohyby, abychom ji udrželi na kolech. Možná vám to přijde jako ta nejsamozřejmější věc na světě, ale pravda je taková, že celá řada lidí má s rovnováhou problém. Pokud nemáme dostatečnou balanci, automaticky se při jízdě budeme držet řídítek, což je špatně. Jízda nemá být souboj, jízda má být radost. A my vám teď ukážeme, jak jednoduše a s radostí posílit celé tělo, aniž byste se museli ničit taháním železa v posilovně. To totiž není vůbec potřeba.SPORT – HISTORIE GP: Geoff Duke, 100 let

V březnu uplyne přesně 100 let od chvíle, kdy se tenhle nezapomenutelný jezdec, velký elegán a několikanásobný mistr světa narodil. Jeho závodnický příběh se odehrává v době, kdy se silniční mistrovství světa teprve rodilo (jezdí se od roku 1949), a Geoff Duke je i proto označován za jednu z prvních hvězd MotoGP. Malý Geoffrey se nenarodil do žádné motorkářské rodiny a rozhodně nebyl ve své motocyklové zálibě svým rodinným zázemím nikterak podporován. Ba naopak. Na motocyklu totiž utrpěl těžký úraz jeho starší bratr, a tak se rodiče snažili svého mladšího syna od této nebezpečné zábavy odradit.


SPORT – MOTOGP

Vidíme to rudě. Po prvních letošních testech se zdá, že otázkou pro sezonu 2023 nebude to, zda se mistrem světa stane jezdec na motocyklu Ducati, nýbrž jen to, který z těch osmi nasazených. Anebo to může mást a první testování ještě jaro nedělá? Uvidíme, motorky se letos budou muset zvlášť připravovat na krátké i dlouhé závody, čeká nás rekordně dlouhá série 21 GP víkendů, to bude sakra dlouhá a v mnohém ještě neprobádaná cesta. Ne, nenechme se zmást těmito testy, ještě neznáme jméno skutečného favorita!


ROZHOVOR – Ondra Vostatek

S Ondrou Vostatkem jsme se již na stránkách Motohouse jednou ve velkém rozhovoru setkali. Bylo to v roce 2018 (číslo 4/2018) a řeč se tehdy vedla o jeho cestě do prestižního seriálu MS světa juniorů FIM CEV Repsol Moto3, kde před ním skvěle zářil například i další náš velký talent Filip Salač. Pro Ondru to byla velká výzva, obzvláště s ohledem na fakt, jak byl mladičký. Bylo mu pouhých 13 let (zkušenosti ve Španělsku sbíral Ondra ale už od 10 let). Snad i proto jsme tehdy rozhovor dělali společně s jeho tátou. Dnes proti mně už ale nesedí dítě, nýbrž mladý kluk.


ROZHOVOR – Václav Milík

Aktuálně se připravuji, jako jsem se ještě nikdy nepřipravoval, protože letošní zimní pauza je pro mě důležitá. V letošní sezoně se totiž vracím zpátky do polské extraligy, takže si myslím, že jsem tomu dal opravdu hodně. To se teď také potvrdilo na výkonnostních testech. Měl jsem je o hodně lepší než ty, které jsem absolvoval ke konci loňské sezony. Ve všech směrech jsem se o hodně zlepšil, takže bych řekl, že jsem připraven fantasticky. Speciální tréninkový plán nemám, ale zaměřuji se hodně na to, abych posílil ruce a nohy, abych se na motorce cítil co nejlépe. Je to hlavně o fyzičce.CO MÁME V TLAPÁCH

Otázka kvalitního vybavení, to je na jaře vždy nejčastěji propírané téma. Dnes vám doporučíme dvě z věcí, které hojně využíváme i v našich motoškolách.

  • Přilba pro cestovní endura LS2 MX701 EXPLORER C FRONTIER G.TITANIUM RED (Carbon)
  • Kombinéza PSí Hubík Jednodílná pánská, design na přání.


Cestopis – Ondra Vlk: Z Česka bohužel jen do Íránu 2. díl

Gruzie je země, kterou jsem si v roce 2017 tak zamiloval, se za posledních pár let hodně změnila. Čas tam opravdu letí dopředu a turistů sem přijíždí čím dál víc. Ale i tak tuhle zemi stále úplně miluju. V Gruzii jsem za posledních pět let potřetí, ale na hranicích to vypadá pořád dost podobně. Spoustu pochybných person, co se snaží vydělat na turistech, a tak hned za hranicemi dostanete nabídku na pojištění, která je skoro 4krát dražší než normálně, navíc s komentářem „Best dýl maj frend“.


Nová česká motorka: Praga ZS 800

Psal se rok 2017, když se v Klasick Wheels objevila nová motorka – scrambler z Hondy Dominator, jednoduchej, ale krásně zpracovanej. S ním se poprvé na scéně ukázalo jméno Honza Žuži. Veselej chasník, kterej šroubuje motorky na koleni v garáži. Když viděl, že se první motorka chytla, hned se pustil do práce, za pár týdnů byl hotovej další Dominator, na All Ride Show 2018 se pak ukázala Honzova karbonová kroska. Pak nějaká práce pro Jirku Heiníka a najednou se o Honzovi a jeho JZ Handmade vědělo. Dala se čekat slibná.


CUSTOM SCÉNA

XTR Pepo. Italská výstava Verona Motor Bike Expo patří ve světě customů mezi ty nejvýznamnější. Letos si prestižní titul „Best of Show“ odvezl člověk, o kterém můžeme bez skrupulí mluvit jako o mistrovi tohoto řemesla. Pepo Rosell alias XTR Pepo představil svoje poslední dílo na základě BMW R 18. S kým že dnes máme tu čest? Kdo se postaral o tuhle šílenost? To jméno zní Pepo Rosell, ale většina ho bude znát jako XTR Pepo. Nebo také jako Radical Ducati. Právě pod touto značkou totiž od roku 2001 Pepo pracoval.


Nový tištěný Motohouse 3/2023

  • v prodeji od úterý 7. března 2023
  • cena časopisu 119 Kč (SK verze 4,90 €)
  • roční předplatné 990 Kč
  • nebo 1.149 Kč s MH katalogem (SK roční předplatné 39,90 €)
  • předplatné Česko: www.send.cz
  • předplatné Slovensko: www.ipredplatne.sk

Digitální publikace Motohouse 3/2023