MMČR – Miniracing: Koncept sezóny 2021

MMČR – Miniracing: Koncept sezóny 2021

Mezinárodní mistrovství České republiky – Miniracing v posledních dvou sezónách prošlo několika zásadními změnami, které vedly ke zkvalitnění šampionátu a velice dobrému zaplnění startovních roštů. V návaznosti na to se plánuje i tato sezóna, tak si pojďme koncept sezóny 2021 představit.

Zdroj: TZ, Foto: Archiv

Členové komise silničních závodů motocyklů při Autoklubu České republiky představují koncept letošní sezóny ve třídě MMČR – Miniracing. Změny tohoto šampionátu začaly být prováděny v roce 2019 a jak se ukázalo, vedly ke zkvalitnění šampionátu. Do závodů se přihlásila spousta jezdců a celkovou spokojenost dávali najevo nejen jezdci a týmy, ale i organizátoři. Samozřejmě, že se tehdy řešilo vylepšení některých nedokonalostí, které byly upraveny v sezóně 2020.

Vzhledem k pandemii Covid-19 Miniracing přišel o některé závody, když byly zrušeny první dva podniky loňského roku v Písku a Dlhé a také poslední závody sezóny na Slovakiaringu. I přes to všechno se v roce 2020 odjelo šest závodních víkendů a v nich jedenáct plnohodnotných jízd ve všech třídách. Jedna jízda na Slovakiaringu musela být u všech tříd zrušena kvůli nepřízni počasí. Kromě počtu závodů a jezdců v celkovém hodnocení stojí za připomenutí to, že stoupl počet jezdců v každém závodě, tedy že nedocházelo k výkyvům v účasti na různých podnicích a stabilně bylo na každém podniku přes osmdesát jezdců.

Za poslední dvě sezóny se potvrdilo, že změny v uspořádání podniků byly správným rozhodnutím a šampionát má potenciál do budoucna. Za dva roky se také vykrystalizovaly tři zásadní třídy s charakteristikami, které naplňují smysl juniorského šampionátu – tím je provést mladé závodníky kvalitním šampionátem juniorů od šesti do patnácti let věku a připravit je na přechod na velké okruhy. Jde o třídy Minimoto Junior A, Ohvale a Mini GP Open.

Změny pro rok 2021

Třídy pro rok 2021

U některých tříd došlo ke změnám v technických pravidlech či věkových limitů. Konkrétně jede o třídy:

Ohvale 160 – třída je věkem 18ti let rozdělena na juniorskou a seniorskou kategorii, každá třída bude bodována zvlášť. Nově je povoleno použít aftermarketovou spojku se schopností omezení zpětného točivého momentu, tzv. anti-hopping/slipper clutch.

Mini GP Stock – třída byla oficiálně zrušena kvůli nedostatku jezdců, ale závodníci na motocyklech Honda NSF 100 mohou startovat ve třídě Ohvale 110.

Jawa 50 RS a GP – obě třídy byly sloučeny do Jawa 50 dle nových technických předpisů.

Mini GP Open – kvůli nedostatku motocyklů je umožněn start motocyklů MIR Moto5 2019, který výkonově odpovídá speciálům Metrakit s motory Honda CRF 150.

Vypsané třídy:

 • PW50 5 – 10 let
 • Minimoto Junior A 6 – 10 let
 • Minimoto Junior B 8 – 12 let
 • Senior Open 50 od 12 let
 • Ohvale 110 7 – 15 let
 • Ohvale 160 Junior 10 – 18 let
 • Ohvale 160 Senior od 18 let
 • Mini GP Open od 10 let
 • Jawa 50 od 13 let

Součástí programu zůstanou ukázkové jízdy akademií pro začínající jezdce bez závodních licencí, a to dle pravidel z roku 2020.

Kalendář závodů 2021

Ještě před zahájením závodní sezóny mají jezdci k dispozici oficiální test včetně školení jezdců, zároveň pokračuje loni zahájená spolupráce se Slovenskou motocyklovou federací.

Kalendář závodů:

 • 03. 2021 Písek                                tréninkový kemp
 • 04. 2021 Písek                                MMČR a MSR-SP
 • 05. 2021 Dlhá                                 MMČR a MSR-SP
 • 05. 2021 Cheb                                MMČR
 • 06. 2021 Vysoké Mýto                  MMČR a MSR-SP 
 • 07. 2021 Třinec                              MMČR a MSR-SP 
 • 07. 2021 Dlhá                                 MMČR a MSR-SP 
 • 08. 2021 Cheb                                MMČR a MSR-SP
 • 09. 2021 Písek                                MMČR
 • 09. 2021 Slovakia Ring                 MMČR a MSR-SP

Kompletní informace pro nadcházející sezónu naleznete na oficiálním webu:

https://motojunior.cz/ (později http://miniracing.cz/) konkrétně v článku:

https://motojunior.cz/news/one/146/zakladni-informace-o-sezone-miniracing-2021.html

Aleš Eder – člen komise SZM za Miniracing

„Miniracing hlásí: Jsme připraveni! Přípravu na sezónu 2021 jsme zahájili loni na podzim. Máme hotový kalendář s devíti závodními sobotami a přípravným kempem. Drobně jsme upravili třídy a tam, kde jsme třídu zrušili – Mini GP Stock z důvodu nedostatku jezdců, umožníme všem, kteří by nadále chtěli jezdit s motocykly Honda NSF 100 závodit ve třídě Ohvale 110. Dále jsme rozdělili třídu Ohvale 160 na Junior a Senior. Nadále pokračujeme ve spolupráci se slovenskou motocyklovou federací, takže se podíváme i na Slovensko. Na sezónu se těšíme a pevně doufáme, že budeme moci závodit bez omezení.“

Matěj Smrž – člen prezídia AČR a předseda komise SZM

„Pevně doufám, že všechny změny opět zkvalitní šampionát Miniracing a pokud se budeme v průběhu sezóny pohybovat okolo 90-100 jezdců napříč všemi disciplínami, budu opravdu spokojený. V technických pravidlech ani sportovních řádech jsme nevymýšleli žádné zásadní změny, pouze jsme na základě odezvy od jezdců a našich poznatků řády aktualizovali. Kalendář vypadá velice dobře a pokud nám to nepokazí nařízení vlády, máme se opravdu na co těšit. Jak je všem dobře známo, bez okruhů se na silničních motorkách závodit nedá, a proto všem okruhům v České republice pro Miniracing a slovenské motocyklové federaci patří veliké poděkování za jejich bezproblémovou komunikaci a domlouvání podmínek v takto složité době.“