Martin Macík s Janem Brabcem před Dakarem 2020

Martin Macík s Janem Brabcem před Dakarem 2020

Tým Big Shock Racing, jehož hlavní představitelé jsou Martin Macík a Jan Brabec, nás seznámil s novinkami a plány v souvislosti s dalším ročníkem rallye Dakar. Kromě oblíbených setkání s fanoušky při akcích „Posedlí Dakarem,“ představili další limitovanou sérii Big Shocku či spolupráci s ŘSD.

Tým Big Shock Racing, jehož hlavní představitelé jsou Martin Macík a Jan Brabec, nás seznámil s novinkami a plány v souvislosti s dalším ročníkem rallye Dakar. Kromě oblíbených setkání s fanoušky při akcích „Posedlí Dakarem,“ představili další limitovanou sérii Big Shocku či spolupráci s ŘSD.

Zdroj: TZ, vlastní

Blížící se 42. ročník Rallye Dakar bude pro tým Big Shock Racing plný změn. Jižní Ameriku vystřídá Saúdská Arábie, týmovou liazku nově postavené Iveco. Spolu s pilotem Martinem Macíkem, který se na start legendárního závodu postaví už po osmé, bude v kabině speciálu, přezdívaného Karel, sedět jeho osvědčený navigátor František Tomášek a nový mechanik David Švanda. Týmový motocyklista Jan Brabec před Dakarem zažil jedno z nejdrsnějších období svého života. Během květnového afrického testování se vážně zranil. Nehoda mu překazila start ve všech závodech letošní sezóny. Udělal ale maximum pro to, aby stihl Dakar. A podařilo se. Honza je v dobré kondici zpět ve hře a těší se, že potřetí zdolá slavný závod. Na české jezdce čeká další velké dobrodružství. Co konkrétně přinese, zatím nikdo netuší. Jisté však je, že hned po návratu ze Saúdské Arábie se Martin Macík s Honzou Brabcem o své zážitky podělí s fanoušky na talkshow Posedlí Dakarem. A popularitu legendárního závodu chce Martin využít také k šíření respektu na silnicích. Prostřednictvím projektu Respect Road připomíná řidičům, že na silnicích se nezávodí, cení se vzájemná ohleduplnost a nejpodstatnější je dojet v pořádku.

#43 Jan Brabec

Jan Brabec považuje období, které předcházelo Dakaru 2020, za jeden velký vtip, který si pro něj někdo nahoře nachystal. Při nehodě během afrického tréninku si zlomil nohu, palce na rukou, žebra, sedřel záda, musel absolvovat několik operací a následně vleklou a náročnou rekonvalescenci. To vše se mu nakonec podařilo překonat a na Dakaru nebude chybět. Svou motorku s číslem 43, pojmenovanou po babičce Anežka, už odeslal do Saúdské Arábie.

„Zdá se, že mi zase všechno funguje, jak má. Ale byla to dřina. Dodnes jedu každý den dvojfázové tréninky. Fyzioterapie, posilovna, pilates, motorka. Nabírám rychlost a nechávám hlavu, aby si po zážitcích z pádu zase zvykla na závodní podmínky. Odpočinu si až o Vánocích,“ popisuje Jan Brabec, který se chystá na svůj třetí Dakar. „Pokaždé si musíš dát cíl, já bych se rád umístil v TOP 25. A nechci zabloudit,“ říká Honza a dodává, že má radost z avízovaných změn v dakarské navigaci. „Konečně už nebudu muset vybarvovat roadbook. To jsem nenáviděl. A ušetřený čas prospím,“ plánuje si Brabčák, kterého do Saúdské Arábie opět doprovodí tatínek Libor a také nový mechanik Zdeněk Cekr.

Honza v letošním roce přesedlal z Husqvarny na aktuální tovární model KTM. Ten je dle jeho slov v této „základní“ verzi stejně výkonný, jako ten loňský s továrním kitem. Na motorce proto nemuseli dělat moc úprav a jen se s ní Honza více sbližoval i díky tréninku se Štefanem Svitkem.

#504 Martin Macík / František Tomášek / David Švanda

 „Když jsem na posledním tréninku s fanoušky sednul do Karla, cítil jsem se fakt dobře. Měl jsem pocit, že sedím na správném místě a všechno je přesně tak, jak má být. Během závodů letošní sezóny jsme se s novým kamionem dobře sžili. A na Dakaru chceme dojet ve zdraví do cíle, ideálně v TOP 5,“ směje se Martin Macík.

Mechanici týmu Big Shock Racing při stavbě nového vozu vsadili na jistotu. Nezkoušeli převratné novinky. Všechny díly na novém speciálu, osazeném kabinou Iveco, jsou otestované a mnoho z nich bylo použito už na Macíkově předchozím autě. „Celý rok jsme ladili nastavení tlumičů a povedlo se nám dostat na krásný výsledek, který je pro posádku hodně pohodlný. Pracovali jsme i s motorem, aby hodně vydržel. U dakarských aut je nejnáročnější vybalancovat právě stabilní výkon, rychlost, odolnost a pohodlí,“ popisuje šéf týmu Martin Macík starší.

Po Rallye du Maroc se na Karlovi, kterého na Dakaru ozdobí startovní číslo 504, měnila převodovka. A upravovala se také spousta detailů, například displeje v kabině pro perfektní přehled palubního mechanika. „V kabině nechybí ani audio, abychom si na přejezdech mohli pouštět hudbu, přidělali jsme si spoustu držáků a kapsiček, aby bylo vše důležité po ruce, vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno, nebo kamery pro pořizování onboard videí, která jsme slíbili fanouškům,“ popisuje nový mechanik David Švanda.

V dílně i na závodech členové týmu Big Shock Racing strávili spoustu dní, aby si vše ideálně sedlo. „Za celou naši posádku tímto děkuji našim ženám i malým dcerám za trpělivost a toleranci,“ vzkazuje navigátor František Tomášek, který už si během marocké rallye zvládl vyzkoušet navigační novinky.

Martin Macík také podrobněji popsal přípravy na nalodění. „Máme za sebou technické přejímky, které byly tentokrát na jihu Francie. Nakonec nás na Dakar pojede 8 vozidel a 21 lidí. David Švanda bude novým mechanikem v naší kabině, ale pracuje u nás již od srpna 2018 a velice se podílel na přípravách letošního Karla. V něm sedíme uprostřed, což přináší lepší bezpečnost, ať už jde o to, že nám nehrozí poškození páteře jako u dřívější kabiny, kdy jsme seděli nad nápravou, tak i o to, že v případě čelního nárazu máme něco před sebou. Během letošních závodů jsme doladili každý detail nového vozidla a nyní už jen doufáme, že nám ho na místo přepraví v pořádku.“

Martin Macík se rozhodl popularitu Dakaru využít pro dobrou věc. Prostřednictvím projektu Respect Road, spolupořádaném ŘSD ČR, se snaží podporovat české řidiče, zejména kamionů a nákladních aut, v ohleduplnosti na našich silnicích. „Každý má představu, že Dakar je nebezpečný. Ale mě se v poslední době zdá, že daleko zrádnější je jízda v běžném provozu. Mám pocit, že lidi jsou za volantem čím dál agresivnější. Chtěl bych s tím zkusit trochu pohnout. Hlavním impulsem byl můj zážitek z hromadné nehody na D1 a šílená situace, kterou jsem tam zažil. Necitlivé a nebezpečné chování řidičů, kteří kolem nás projížděli,“ popisuje Martin Macík a dodává. „Přitom by stačilo dodržovat pár základních pravidel, která všichni známe. Držet bezpečnou vzdálenost, předjíždět s rozumem, soustředit se na řízení, předvídat a brát ohledy na ostatní,“ vysvětluje a zároveň  se zasazuje také o lepší porozumění mezi řidiči kamionů a osobních aut.

Další ročník show Posedlí Dakarem

Bezprostředně po návratu z Dakaru 2020 se Martin Macík s Honzou Brabcem opět potkají s fanoušky na akcích Posedlí Dakarem, aby se podělili o čerstvé zážitky z nejnáročnějšího motoristického závodu na světě. Jak vše vzniklo popisuje Martin Macík: „Prapůvodně jsme v sedlčanské knihovně pořádali přednášky o Dakaru. Když knihovna nestačila, přesunuli jsme se do místního kina, ale brzy nám bylo i kino malé. Takže bylo za pomoci fanoušků uspořádáno 8 besed po ČR. A tak to šlo dál… Letos vznikli Posedlí Dakarem, objeli jsme kina Cinestar a zase bylo plno. Přišlo už přes 4 tisíce lidí.“

I po Dakaru 2020 se tým Big Shock Racing sejde s fanoušky, na 9 místech ČR a také v Bratislavě. Celkem tak bude příští rok méně míst, ale kapacity všech sálů mají být větší – 8. – 9 tis. míst. V tuto chvíli je již přibližně polovina lístků vyprodána, z čehož má tým radost, protože na Dakar ještě ani nevyjeli. To je pro ně zároveň závazek již nyní, aby připravili další poutavé večery. Martin Macík k tomu dodává „Je to trochu jiné podání Dakaru. Návštěvníky čeká interaktivních talkshow s dakarskými zážitky, nepublikovaná videa ze závodu, zákulisní informace i humor. Dělá nám radost, že je o tyto akce takový zájem už teď.“

Limitovaná edice nápojů Big Dakar, nová kolekce oblečení a nový sponzor

Společnost Big Shock představila novou limitovanou edici spojenou Dakarem a týmem Big Shock Racing. Stejně jako loni jsou tu portréty obou jezdců. Plechovky mají letos barevný tisk, jsou tu reálné vzkazy od fanoušků a nechybí česká vlajka. Díky ní chce společnost oslovit více lidí i těch, kteří například do teď Dakar moc nesledovali. Oproti loňsku také upustila od svého názvu a místo velkého loga je tu nápis Big Dakar. Martin Macík zároveň s úsměvem dodal, že mu letos konečně nechybí brýle. Martin se objeví na plechovkách Original, Jan Brabec na verzi Gold.

Tým zároveň představil novou kolekci oblečení od UNCS a nového sponzora Würth. 

Dakar 2020 se rozjede za pár dní. Martin MacíkFrantiškem Tomáškem odlétají do Džiddy s předstihem, už 28. prosince, aby si stihli vyléčit svou tradiční rýmičku. Druhá část týmu dorazí do Saúdské Arábie 1. ledna. Slavnostní dakarské pódium čeká na závodníky 4. ledna 2020 a o den později závod odstartuje.