Libor Podmol se chystá na Dakar v českém týmu MRG

Libor Podmol se chystá na Dakar v českém týmu MRG

Libor Podmol dnes oznámil svou účast v příštím ročníku rallye Dakar. Na nejtěžší dálkovou rallye světa pojede v barvách týmu Orion – Moto Racing Group.

Zdroj: MRG

Je to už definitivně oficiální – Libor Podmol se zúčastní v příštím roce Dakarské rallye! Stane se tak historicky prvním freestyle motokrosařem, který pojede nejtěžší pouštní soutěž na světě. Zároveň se stává členem Orion – Moto Racing Group. Své spojení utvrdili společně na tiskové konferenci u Mercedes-Benz, jednoho z Podmolových partnerů. „Dakar pro mě představuje rodinnou výzvu. Můj otec, který tragicky zahynul, soutěž nedokončil. Chci tak dovézt své jméno do cíle a být v tomto dobrodružství úspěšný,“ prohlásil Libor Podmol, který si už pořídil motorku na dálkové soutěže a v říjnu se plánuje zúčastnit Rallye du Maroc.

Stal se mistrem světa, zlatým medailistou prestižních X-Games, vymyslel nesmrtelný trik, přeskočil na motorce rodinný dům… Teď má před sebou novou výzvu – dojet do cíle Rallye Dakar a prosadit se v komunitě dálkových jezdců. Libor Podmol přestup do jiného sportovního odvětví plánoval už v minulém roce. Jenže při závodě se vážně zranil, zlomil si na několika místech obě nohy.

Jsem moc rád, že letos nám toto oznámení už nic nezhatilo. Po roce léčby a rehabilitací mám od doktora schválené, že se mohu nejtěžších závodů zúčastnit. Mé nohy, ve kterých mám 43 šroubů, to zvládnou,“ tvrdil Libor Podmol, který si pořídil dakarský speciál, přesněji tovární motorku Husqvarna 450. „Už s ní trénuji na tratích, trávím na ní co nejvíce času, abych si zvykl také na dlouhé přejezdy. Jsem asi jediný dakarský jezdec na světě, který by se nebál toho, když bych s ní provedl salto ve vzduchu,“ dodal s úsměvem nejlepší český freestyle motokrosař.

Libor Podmol zároveň odtajnil tým, ke kterému se připojí. Několikanásobný medailista závodů mistrovství světa rozšíří řady Moto Racing Group, za který jezdí špičkoví jezdci domácí motorsportové scény. Například Milan Engel, který v loňském ročníku vybojoval 15. místo na Dakaru. Dále dlouholetý vládce českého motokrosu Martin Michek, který v letošním ročníku bral 23. místo a dlouhou dobu bojoval o post nejlepšího nováčka ročníku. V příštím roce se poprvé na Dakaru objeví Václav Fejfar, pětinásobný evropský šampion ve dvou autokrosových kategoriích.

Jsme nadšení z toho, že se v našem týmu sejdou šampioni z endura, motokrosu, autokrosu a teď také z freestyle motokrosu! Jde o unikátní a zcela jedinečnou kombinaci, která nemá ve světě obdoby. Podmolův přístup je velmi profesionální, nic nehodlá podcenit, a to nám vyhovuje. Těšíme se na spolupráci,“ prohlásil na tiskové konferenci šéf týmu MRG Ervín Krajčovič.

Před startem Dakarské rallye se Libor Podmol plánuje zúčastnit minimálně jedné soutěže. V červnu dostane navíc školení navigace, techniky a dalších nezbytných věcí. V říjnu pak na tým čeká Rallye du Maroc a poté soustředění v Tunisu. „To, co Libor dokázal a jaké překážky ve svém životě překonal, je naprosto inspirující. Jsme rádi, že ho na jeho cestě můžeme doprovázet,“ prohlásil za René Mack, CEO Mercedes-Benz Vans Česká republika s.r.o.

Podmolovým cílem je se v prvním ročníku dostat do cíle, obhlédnout situaci v závodní vřavě. Ve druhé účasti pak hodlá atakovat 20. místo a ve třetím ročníku se pokusit dojet mezi deseti nejlepšími závodníky. „V životě není prostor pro malé ambice, chci se stát špičkovým dakarským jezdcem. A třeba někdy na motorce skočím přes dunu salto. Po patnácti letech měním disciplínu, jdu do neznáma, z čehož mám samozřejmě respekt,“ doplnil Libor Podmol.