Jarní cenou v Brně rozjel Petr Najman letošní sezónu

O uplynulém víkendu se na Masarykově okruhu v Brně odjela Jarní cena, která zahájila letošní sezónu Petra Najmana. V Brně vyzkoušel nejen novou závodní Yamahu R6 PSB, ale také tradiční Supermono.

Zdroj: tisková zpráva, Foto: Richard Petřivalský

Zimní přestávka je definitivně u konce. Čtvrtý dubový víkend patřil na Masarykově okruhu v Brně motorkám. Konala se tu tradiční akce, Jarní cena Brna, pod záštitou CAMS. Petr Najman se na sezónu intenzivně připravoval, aby byl v co nejlepší formě po loňském zranění. Oproti nedávným testům v Rijece udělala jeho ruka značný pokrok, i když nadále potřebuje pracovat na své kondici.

Ve třídě Superport 600 se jako vždy sešla obrovská konkurence. V prvním sobotním závodě vypsaném na sedm kol skončil Petr Najman na 11. místě z celkových 41 jezdců v cíli. V nedělním závodě na 12 kol dojel na 13. místě, kdy závod dokončilo 34 závodníků. Ve třídě Supermono v sobotním závodě oslavil vítězství, ale nedělní závod bohužel pro technickou poruchu nedokončil.

Na startu závodu Supermono

Příštím závodem bude start sezóny v mezinárodním road racingovém šampionátu (IRRC) v holandském Hengelu v termínu 6. – 7. května 2023. Květen bude na závody velice nabitý, protože hned poté budou závody ve Starém Městě a následovat bude jubilejní 60. ročník 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích.

Petr Najman

„Do Brna jsme s týmem vyrazili hlavně otestovat nově postavenou závodní motorkou, která ještě nikdy předtím nebyla na trati. Potřebovali jsme ji otestovat a nastavit na mě. V pátek jsem zajel jeden trénink na tréninkové motorce a poté už jsem jezdil jen na nové závodní. Motorka byla perfektně připravená, neměli jsme žádné problémy a za celý víkend jsme nemuseli nic nastavovat, jen jsme trochu upravili podvozek. To bylo vše, co jsme na motorce dělali. Tým fungoval perfektně, zkoušeli jsme výměny pneumatik během kvalifikací atd. V kvalifikaci jsem si vyjel 12. místo s časem 2:12 a v sobotním závodě dojel jedenáctý s časem 2:11, což bylo jen o vteřinu horší, než jsem jezdil na Triumphu. S tím jsme byli spokojení a ukázalo se, že jde rekonvalescence dobrým směrem.

V Brně jsme také startovali se Supermonem a s ním se nám podařilo vyhrát kvalifikaci a také vyhrát první závod.

Petr Najman na Supermonu

Druhý den už mě hodně bolela ruka a neměl jsem v ní moc sil, tak jsme s týmem zvažovali, zda budu vůbec startovat. Nakonec jsme se rozhodli, že alespoň pro trénink vyzkouším start a případně po šesti nebo sedmi kolech zajedu do boxů. Pro jistotu jsme natankovali motorku na celou délku závodu, kdybych se rozhodl jet závod celý. Start se mi docela povedl a pohyboval jsem se kolem 11. místa, které jsem měl vyjeté na startu. Chvíli jsem se držel Petera Feigla a Tomáše Svitoka, ale po chvíli mi začaly odcházet síly v ruce a musel jsem zvolnit. Přemýšlel jsem, zda zajedu do boxů nebo ne. Nakonec jsem se rozhodl, že závod dojedu i ve volnějším tempu, že to nevzdám. Každý ujetý kilometr i v pomalejším tempu je pro mě dobrý. Poté mě předjeli ještě dva jezdci a dojeli jsme závod na 13. místě. Myslím si, že letos byla v Brně v Supersportech asi největší konkurence za posledních deset let, takže to po takovém návratu není žádná ostuda. Byl to pro mě první závod od loňského Finska a pohybovat se kolem desítky v takové konkurenci, je dobré. Navíc jsem jezdil opatrněji, abych na začátku sezóny neudělal nějakou zbytečnou chybu, nezranil se a nerozbil motorku.

Následoval závod Supermono, kde jsem bohužel musel v předposledním kole ze závodu odstoupit kvůli velkému úpadku výkonu. Nechtěl jsem, aby se nestalo něco víc, tak jsem raději závod ukončil.

Jako tým jsme spokojení, PSB s motorkou také, protože fungovala dobře. Pomalu jsme zrychlovali, sžívali jsme se spolu a zažili jsme i legraci, takže jsme všichni spokojení. Nyní už se připravujeme za necelé dva týdny na první závody IRRC v holandském Hengelu.“