IRRC Hengelo 2019 pohledem českých jezdců

IRRC Hengelo 2019 pohledem českých jezdců

O uplynulém víkendu se v holandském Hengelu rozjela letošní sezóny mezinárodního road racingového šampionátu (IRRC), kde nechyběli ani čeští jezdci a zde je jejich hodnocení víkendu.

O uplynulém víkendu se v holandském Hengelu rozjela letošní sezóny mezinárodního road racingového šampionátu (IRRC), kde nechyběli ani čeští jezdci a zde je jejich hodnocení víkendu.

Marek Červený

  • IRRC Superbike – 2. místo / 4. místo

Do Hengela jsme jeli s tím, že moje zraněná ruka určitě nebude 100%, takže jsem se před závody snažil co nejvíce odpočívat, abych vydržel co nejvíc. Samozřejmě, že to potřebuje ještě čas na uzdravení. Tréninky probíhaly dobře, navíc bylo pěkné počasí a měli jsme dobré nastavení motorky. Cílem bylo se dostat do první řady, ale byla nakonec druhá. Do prvního závodu jsem byl přes noc odpočatý, takže se jelo relativně dobře. Ke konci závodu už to bylo hroší, takže jsem byl rád, že se jelo na 9 kol, což na této trati uteklo docela rychle. Dojel jsem druhý a měl z toho velkou radost. Byl to první závod v sezóně a určitě to potěšilo.

Věděl jsem, že druhý závod ale bude těžší. Start se mi trochu nepovedl a jel jsem na čtvrtém místě. Poté jsem předjel Erna Kostama a držel třetím místě, navíc jsem si budoval náskok. V závěru jsem začal cítit, že už nemám tolik sil a začal ztrácet ze svého tempa. To se potvrdilo, když mě Erno předjel zpátky a já nebyl schopný jeho tempo akceptovat. Dojel jsem čtvrtý, takže jsem z toho byl zklamaný, ale vzhledem k okolnostem je druhé a čtvrté místo dobré. Zároveň jsem rád, že jsem nespadl a technika vydržela.

Líbilo se mi také to, že bylo v Hengelu hodně Čechů, takže byla cítit podpora a v depu panovala dobrá nálada. Oceňuji výkon Petra Najmana, který byl schopný vyhrát v prvním závodě Twinů. Bylo hezké vidět Čechy i v jiné kategorii, než jen v 600 a 1000 ccm. Byl jsem rád, že se mu to povedlo a líbila se mi taková velká česká účast. Teď už se připravujeme na závody v Hořicích.

Marek Červený, Davey Todd a Erno Kostamo

Kamil Holán

  • IRRC Supersport – 18. místo / 7. místo
  • IRRC Superbike – 9. místo / 8. místo

Poněkud divoký průběh pro nás mělo letošní IRRC v Hengelu. Po prvních dobrých kvaldách mě trochu rozhodila technická závada ve druhé kvalifikaci šestek. Start v obou třídách z dvanáctého místa nebylo moc optimistické. Stejně blbě začala neděle, kde jsem si v šestkách škrtnul o jednoho Francouze a musel tak zastavit v boxech pro rychlou opravu. Nakonec z toho bylo 18. místo.

Všechno se začalo v lepší obracet v prvním závodě SBK, kde jsem proti kvaldě výrazně zrychlil a dojel si tak pro první Top10 (9. místo). Druhý závod šestek byl ještě lepší a po krásných soubojích jsem vybojoval 7. místo. No a nakonec velmi slušné 8. místo v druhých bajkách podtrhlo úspěšný víkend v Hengelu.

Nejdůležitější pro mě je, že jsem se po předchozích problémech konečně dostal do jezdecké pohody, kterou jsem moc potřeboval. Teď už můžu natěšeně vyhlížet Hořice. Moc děkuji celému mému týmu, který mě podržel v těchto těžkých chvílích.

Kamil Holán

Pavel Tomeček

  • IRRC Superbike – 13. místo / 11. místo

Ahoj, holandské Hengelo mám rád. Jsou to hezky uspořádané závody. Na závody IRRC jezdím s mechanikem Petrem Koštálem již šestým rokem a tak není nic, co by nás překvapilo. Počasí bylo super a každé zajeté kolo mě náramně bavilo. Motorka fungovala bezchybně, kromě jednoho tréninku, kdy trochu vynechával jeden válec. Petr rychle problém odhalil a jelo se dál.

Zdejší trať dobře znám a v kvalifikacích jsem se dostal na svůj nejlepší čas, co jsem jel vloni. Bonus byl, že jsem svůj top čas byl schopen zajíždět každé kolo. V kvalifikacích sem zajel 14. čas. První závod jsem dokončil na 13. místě a druhý na 11. místě. Oba závody mě bavily a jsem spokojený. Tímto bych rád poděkoval všem za podporu.

Mějte se fajn a doufám, že se uvidíme následující víkend v Hořicích.

Pavel Tomeček

Aleš Nechvátal

  • IRRC Superbike – závod nedokončil / 10. místo

Máme po prvním závodě IRRC v Hengelu. Musím říct, že to bylo opravdu maso. Během víkendu jsem zažil několik blízkých setkání se soupeři, kdy to nejhorší se odehrálo v prvním závodě a smolně se střetl s jiným závodníkem. Naštěstí se nic hrozného nestalo. K samotným kvalifikacím musím říct, že jsem byl celkem spokojený. Účastnil jsem se i jako většina dalších jezdců místního šampionátu mimo IRRC, abych najezdil co nejvíce kol. V první kvalifikaci jsem se necítil nějak dobře, ale postupně se pocit na motorce lepšil. Ve druhé kvalifikaci IRRC jsem zrychlil, ale myslel jsem na lepší čas. Bohužel jsem se nedostal do potřebného tempa. Nakonec jsem obsadil celkové 15. místo na startu.

Start do prvního závodu mi celkem vyšel, kdy jsem bez úhony přečkal první pravou za startem, kde je to vždy maso a jsou strkanice. Bohužel asi ve třetím kole, kdy jsem se snažil stíhat Pavla Tomečka jsem udělal chybu a byl v zadní rychlé části okruhu dlouhý. Po mém vyjetí jsem se snažil rychle vrátit do závodu. Na dráhu jsem vyjel co nejdál od zatáčky a snažil se dostat mimo stopu, aby nedošlo ke kontaktu s  jezdci. Bohužel jsem nevěděl o jezdci, který zrovna najížděl do zatáčky, ten se mi nedokázal vyhnout a došlo ke kontaktu. Tím, že jsem o něm nevěděl, jsem situaci neustál a upadl. Tím pro mě závod bohužel skončil. Naštěstí se nikomu nic nestalo a může mě mrzet jen ztráta bodů, ale tak už to někdy chodí. Sezóna je dlouhá a stát se může cokoliv.

Druhý závod už byl o poznání lepší. Start se mi celkem povedl a v samotném závodě se mi dařilo zrychlovat. Nakonec jsem dojel na 10. místě. Mám dobrý pocit a závodění mě neskutečně bavilo. Nemůžu se dočkat dalšího závodu, který nás čeká v Hořčicích a na který se straně těším. Všem moc děkuju za podporu. Uvidíme se v Hořicích.

Aleš Nechvátal

Petr Najman

  • Belgická Twin Trophy – 1. místo / 4. místo

Zdravím všechny fanoušky North Czech Riders. V uplynulém víkendu jsem se zúčastnil prvního závodu IRRC pod záštitou Belgian Twin Trophy v Holandském Hengelu. Předpověď počasí nám slibovala konečně dobré podmínky pro závodění a bylo tomu tak. V pátek jsem si ještě projel trať na kole, abych věděl, do čeho v sobotu jdu. Trať v Hengelu je opravdu velký punk, jelikož šíře asfaltu je maximálně 5,5 m což jí činí nejužší v IRRC.

V sobotu jsem vyrazil do první kvalifikace a dokončil ji na 3. místě, což sem bral jako úspěch na nové trati. Do druhého tréninku jsem šel s odhodláním čas razantně zlepšit, ale to se mi bohužel nepovedlo, jelikož mi motorka hned po vyjetí na trať začala razantně cukat. Pokoušel jsem se problém odstranit, ale nešlo to a zajel jsem do depa. Takže sobotní odpoledne bylo o tom najít závadu a odstranit ji, což se nakonec rychle povedlo a já připravil motorku na první závod, který jsme jeli hned jako první v neděli dopoledne.

Kvůli absenci v druhé kvalifikaci jsem startoval z pátého místa. Start se mi docela povedl a já z první zatáčky odjížděl na čtvrtém místě a začal hned bojovat o třetí místo, na které se mi ve třetím kole povedlo dostat. První skupinka jezdců měla už veliký náskok, ale já je začal pomalu stahovat, až jsem se na ně dostal. Poslední tři kola do konce jsem se dostal do vedení to jsem držel až do posledního kola, kde mi to v první části okruhu poslal na brzdy Laurent Hoffmann a já se propadl na druhou příčku. Nepřestal jsem ale bojovat a poslední části okruhu jsem ho stačil předjet a opět se ujmout vedení, které jsem i přes malé infarktové pochybení v poslední zatáčce, kde jsem málem upadl, dokázal udržet až do cíle. Druhý závod jsem dokončil na čtvrtém místě, jelikož se již tento týden jede nejlepší podnik Road Racingu v Čechách a to 300 ZGH a to by mě srdce utrhlo, kdybych se ho kvůli pádu nemohl zúčastnit. Proto jsem druhý závod pojal už jen jako přípravu na nadcházející víkend na který vás do Hořic srdečně zvu. Přijeďte mě podpořit a držet palce bude to boj.

Jan Markalous

  • Belgická Twin Trophy – závod nedokončil / 5. místo

Zdravím všechny fanoušky road racingu.

Do Hengela jsem se těšil a také na atmosféru zahraničních závodů, která je vždy na vysoké úrovni. Nikdo vám nic nezávidí, nepomlouvá atd… Trochu jsem se bál výkonnostních rozdílů v motorkách, ale nebylo to tak znát, jako například v Chimay, kde jsem si připadal chvílemi jak na mopedu.

V pátek jsem se seznámil s místní tratí, kterou jsem trochu znal, ale nikdy na ni nezávodil. Po všech pátečních přejímkách jsem se těšil na sobotní program, kde jsem měl dvě kvalifikace. První kvalda nebyla jednoduchá, učil jsem se brzdné body a soustředil se na správnou stopu, protože trať měla tak 5 m a bylo velmi důležité využívat celou silnici. Držel jsem celý trénink 4. místo, což bylo pozitivní, ale jak to u mě tak bývá, tak v posledním kole jsem se propadl na 6. místo. Druhý trénink jsem si užíval a soustředil se na rychlá kola. Povedlo se mi zrychlit o 5 vteřin. Bylo z toho 4. místo na startu do závodu, což pro mě bylo skvělé.

Na neděli jsme měli dva závody. První závod byl hned ráno a cítil jsem se dobře. Start se mi moc nepovedl a propadl se na 6. místo. Bojoval jsem ve skupince o 5. místo, ale celý závod jsem se musel potýkat s mlžícím se plexi na helmě. V šestém kole jsem vyjel mimo trať, spadl a bylo po závodě. Muf dal na druhý závod motorku do pořádku a mohl jsem napravit zaváhání z prvního závodu. Tentokrát se mi start povedl na výbornou a po první zatáčce jsem byl na třetí pozici. První kola jsem se snažil držet přední skupiny, ale po pár kolech se mezi námi vytvořila mezera a já si hlídal 5. místo až do cíle.

Jsem velmi spokojený s tímto výsledkem a také s celým víkendem tady v Hengelu. Určitě se sem budu chtít příští rok vrátit. Teď už probíhají přípravy na další víkend, kdy nás čeká jeden z vrcholů sezony 300 ZGH.Tím bych vás chtěl všechny pozvat na legendární okruh do Hořic. Na závěr bych chtěl poděkovat všem co mě podporují, jak na závodech, tak mimo ně a také partnerům za jejich podporu v probíhající sezoně: 101UNDERGROUND RIDERS, P4W, VISAGE, VMD SOFTWARE, DK-AUTO-MOTO-RACING.

Jan Markalous