Hrozivý pád Brabčáka nezastavil, Martin Macík valí dál v semi Dakaru

Hrozivý pád Brabčáka nezastavil, Martin Macík valí dál v semi Dakaru

Devátá etapa rallye Dakar opět prověřila všechny závodníky a zde je hodnocení týmu Big Shock Racing.

Devátá etapa rallye Dakar opět prověřila všechny závodníky a zde je hodnocení týmu Big Shock Racing.

Zdroj: TZ

I v 9. předposlední etapě letošního Dakaru nebyla o zážitky nouze. A opět se potvrdilo, že závodníci týmu Big Shock Racing jsou bojovníci tělem i duší. Své o tom ví Jan Brabec, jehož motorka v poslední etapě nebezpečně létala vzduchem. Honza tentokrát zažil celou sérii hrozivých pádů. S rozbitou spojkou a odhodláním jet dál nakonec dorazil do cíle etapy na 34. místě, které mu zajistilo 36. celkovou pozici. Martin Macík si stabilně drží 2. místo v semi Dakaru, kde českého pilota kamionu nestíhají ani osobní vozy. Před sebou má jen Terranovu v MINI. Ani v 9. etapě neudělala posádka žluté Liazky žádnou zásadnější chybu, a dokonce zvládla vyprostit zakopaného Villagru.

Macík prohání osobáky a zachraňuje soupeře

I v 9. etapě si pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik Lukáš Kalanka, členové posádky žluté Liazky týmu Big Shock Racing, dobře zajezdili a svým výborným a vyrovnaným výkonem udrželi 2. místo v dakarském půlmaratonu. A také trénovali předjíždění. „Jelo se na pohodu. Nedělali jsme chyby. Hned jsme vyrazili do velkých dun a projeli v nich asi 100 km. Protože v 9. etapě už startujeme mezi posledními. Stejně to bude i zítra, takže jsme hodně předjížděli, jednoho za druhým. Mimo duny byla trať šíleně rozbitá, pokrytá fešákem a to bolelo,“ popisuje vývoj etapy Martin Macík.

A i tentokrát zvládla posádka cestou pomoci soupeřům v nesnázích. „A máme za sebou další záchranářskou akci. Cestou jsme vytáhli zapadnutého Villagru. Pak už jsme letěli do cíle a užívali si předposlední etapu,“ hlásil Martin Macík v cíli.  

Martin Macík

Když se Brabec probral po pádu, hledal moře

Jan Brabec bezesporu patří mezi největší bojovníky soutěže. Potvrdil to i v předposlední etapě, kdy ho od dojetí do cíle neodradil ani hrozivý pád, který se naštěstí obešel bez vážnějších následků. „Dneska to byla etapa, která by vystačila na celou besedu v Posedlí Dakarem. Asi 20 km po startu jsem šel strašně na rypák. Dalších 100 km si vůbec nepamatuju. Ale když jsem se po pádu sebral, měl jsem pocit, že jsem na dovče a začal hledat moře,“ popisuje už s humorem Jan Brabec. Bez úhony ale nevyvázla Maruška, jeho motorka. „Jak jsem šel na hubu, tak se ohnula spojková páčka, takže mi nefungovala spojka. Asi 20x jsem tahal motorku z dun. Když mi to jednou zdechlo, tak na mě motorka padla a vylil se na mě benzín. A po 9 dnech s rozedřeným zadkem nechceš sedět v benzínu. Ale zase za tři dny se mi povedlo stáhnout to z 61. místa na 36. celkovou pozici, to jde,“ hlásil Jan Brabec v cíli.

Už ve čtvrtek dovede závodníky poslední 10. etapa do cíle 41. ročníku Rallye Dakar. Čeká na ně 112 ostrých kilometrů vedoucích do Limy na závěrečnou rampu legendárního závodu.

Video: Etapa 09 // Dakar 2019 // Big Shock Racing