Fotogalerie: Slovácký okruh 2024 – momentky a sajdy

Fotogalerie: Slovácký okruh 2024 – momentky a sajdy

První květnový víkend se ve Starém Městě konal jubilejní XX. ročník závodů na Slováckém okruhu. Vzhledem k osobním okolnostem už se nemůžu pohybovat v zakázaných zónách jako akreditovaná novinářka, přesto mi to nedalo a foťák jsem si tam vzala. Proto v mé galerii naleznete hlavně momentky z depa a pár fotek z tréninků a závodů sidecar z prostorů pro diváky.

Zdroj: vlastní

Slovácký okruh ve Starém Městě vždy otevírá tu pravou závodní sezónu na přírodních okruzích. Na jižní Moravu se sjíždí spousty závodníků moderních tříd, které doplňují klasici i sidecary. Oproti loňsku se letošní závodní víkend vydařil v otázce počasí. Jediné zdržení nastalo v sobotu ráno, kdy byla mlha a tréninky se musely o půl hodiny odložit. Pak už ale šlo podle plánu a oba dva dny bylo sluníčko. K takovým závodům samozřejmě a také bohužel patří pády a některá přerušení, takže jsme pár červených vlajek viděli, ale zdržení harmonogramu nikdy nebylo tak velké. Zraněným jezdcům přeji hlavně brzké uzdravení. 

Kromě pádů a nepříjemností to ale byla skvělá a napínavá podívaná. V litrech samozřejmě zaujal rychlík David Datzer, který patří ke špičce ve své třídě. To dokázal i na Slováckém okruhu, kam přijel poprvé a jako nováček si rovnou zajel rekord trati a urval trofej pro toho nejlepšího. Souboje mezi Markem Červeným a Petrem Najmanem už patří mezi koření závodů ať už v Supersportech nebo Supetwinech. Domácí matador Karel Kalina oslavil jubilejní 70. narozeniny a jak jinak než vítězstvím. No a z dalších domácích, a navíc z řad pořadatelů, jsme mohli vidět Petra Chlelaře, který získal druhé místo v sidecarech a také, v rámci ukázkové jízdy, předvedl i nabušený stroj kategorie F1.

My jsme s týmem přijeli do Starého Města už ve středu díky volnu státního svátku, takže jsme čtvrtek využili k návštěvě a poznání okolí a co jsme nestihli, tak jsme dohnali v pátek po technických a administrativních přejímkách. I zde mi přijde, že vše odsýpalo, jak má, ale frontám se v takovém množství jezdců a strojů bohužel nikdy nevyhnete. Za nás ale vše dopadlo dobře. Mezi tím jsme také čekali na možnost najetí na hlavní silnici, kde je část depa. Kvůli provozu se sem najíždí až v pátek v poledne a do té doby jsme čekali mimo. Tady musím také poděkovat pořadatelům za jejich komunikaci a instrukce již od středy, takže jsme se vždy a v klidu domluvili, abychom nepřekáželi. Dále musím pochválit pořadatele v zavedení rezervačního systému v depu. Po loňských nepříjemnostech to v našem případě proběhlo v naprostém pořádku a bez dohadů, takže jsme měli všichni radost a v jednu chvíli ani nevěřili, že to tak opravdu bude a trošku se báli, že na nás někdo zase naběhne. Nestalo se tak a my si užili pěkný víkend na místě, kde jsme měli stát s dobrými sousedy, a hlavně dobrým místem pro vyjetí našeho karavanu a sajdkáry. K tomu také perfektně fungovala elektřina a ani jednou nám nevypadla, hurá! Navíc jela už od čtvrtečního večera. Za to velké díky! Velké díky také za čistotu kadibudek, nebo alespoň těch, co se vyskytovaly kousek od nás. Vždycky mám z těchto zařízení strach, jak budou vypadat po pár dnech užívání, ale tady byl vždy papír a i vždy snesitelně čisto. 

Kromě nabitého závodního programu a plného depa se pořadatelé postarali také o bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Animátoři se celý den starali o děti a připravili si pro ně různé soutěže, nechyběl ani skákací hrad a další atrakce. Pro dospělé pak v pátek i sobotu zahrály místní kapely.

Jedna malá výtka ale musí být, aby pořadatelé neusnuli na vavřínech. Ozvučení depa trochu pokulhávalo a častokrát, hlavně kvůli přerušení, jsme nevěděli, co se vůbec děje a kdy kdo má vyjet na trať. Jednou se také překřikoval rozhlas z depa s rozhlasem z trati, a tak jsme věděli úplné prd. Až během nedělního odpoledne se to zlepšilo, ale do té doby bychom všichni uvítali trochu větší informovat, kdo kdy se má připravovat na výjezd z depa a jaké je nebo bude zdržení. Na to například dopadl kolega od vedle, který se připravil na vyjetí na trať, ale po obkroužení depa se nakonec vrátil, že se ještě nejede. A to se bohužel stalo více lidem, když jsem je viděla kolem nás marně najíždět na trať.

Ze Slováckého okruhu jsme si také v posledních dvou letech odvezli pamětní kelímky a upřímně jsem se těšila, jak budou vypadat ty letošní, zejména když jde o jubilejní 20. ročník. Bohužel kelímky nebyly a k dostání byly jen ty předchozí. Škoda, ale věřím, že toho pořadatelé měli tolik, že na tomhle závody nestojí.

Závěrem všem pořadatelům, traťákům, ať už místním nebo těm, kteří přijeli pomoci z jiných okruhů, patří velké díky za uspořádání takových závodů. Já osobně jsem si víkend moc užila, a hlavně jsem ráda potkala zase tu velkou spoustu kamarádů z řad závodníků, pořadatelů a jejich doprovodů.

PS. Příští rok nás tu nejspíš bude o jednoho víc :-))

Kompletní výsledky ZDE

Fotogalerie