Fotogalerie a reportáž: 60. ročník 300 zatáček Gustava Havla – Hořice 2023

Fotogalerie a reportáž: 60. ročník 300 zatáček Gustava Havla – Hořice 2023

Jubilejní 60. ročník závodů 300 zatáček Gustava Havla si nemohli nechat ujít jezdci, fanoušci a ani já. Tady jsem si pro vás připravila svou fotogalerii a také krátké povídání k uplynulému víkendu.

Zdroj: vlastní, AMK Hořice

Hořické závody byly pro mě vždy něčím speciálním. Jezdím sem spousty let, nejprve jako divačka, pak jako píšící redaktorka sedící přímo na věži, teď už víc jako fotografka. Každý rok se na tyto závody těším, patří mezi vrcholy sezóny a dá se říct, že po zrušení MotoGP v Brně jsou pro mě největším motoristickým svátkem v roce. Je jedno, zda jsou to květnové zatáčky, nebo srpnová TT. Oba dva závodní podniky mají něco do sebe a vždy jsou pro mě důvodem sem přijet. Navíc to mám z domova kousek a společně s Jičínem a Dymokurami jsou pro mě takzvaným domácím podnikem. 

Letos jsme se všichni těšili na jubilejní 60. ročník 300 zatáček Gustava Havla. Jako vždy se hlavně modlilo k pěknému počasí, které nám vyšlo. Přesto závody nedopadly dle očekávání a asi se na tento ročník bude dlouho vzpomínat. Trochu mě mrzí, že se rozebírají jen ty špatné věci a nevzpomínáme na ty skvělé souboje, které jsme na trati mohli vidět.

Při červené ve vás nejprve zatrne, co se stalo, pak se hold čeká…

Bohužel to začalo už v sobotu spoustou pádů, přerušení a červených vlajek a prakticky to pokračovalo i v nedělních závodech. V první řadě chci popřát všem zraněným brzké uzdravení a snad se z toho rychle dostanou. Je dobře, že je v Hořicích tak vysoká úroveň zabezpečení, která se každým závodem zvyšuje, i když jde pořád o přírodní trať. Troufám si říct, že díky tomu z toho někteří vyšli s mnohem menším zraněním, než jindy. Je ale jasné, že pokud dojde k porušení bariér, tak dá mnohem větší práci to vše dát zase do kupy. Samozřejmě, že nikoho nebaví dlouho čekat, jezdci chtějí závodit, fanoušci chtějí vidět akci na trati, my zástupci médií chceme mít co nejlepší záběry, ale i pořadatelé si přejí hladký průběh. Bohužel i tohle k závodům patří a měli by to všichni pochopit. Nikdo pauzy neprotahuje zbytečně a postavit rozbitou trať do nové bezpečné podoby prostě trvá, nejsme na dromu. Naopak je dobře, že pořadatelé jezdce nepustí na trať, která není ve 100% formě. Navíc, když to šlo, tak se krátilo kde se dalo, stačí si uvědomit všechny procedury, které musí proběhnout. Navíc letos se k tomu přidaly další nenadálé události, jako pád z lešení, koza na startu nebo hořící motorka a další. Trochu mě letošní ročník připomněl poslední závody tehdy v Těrlicku, kde se to taky pěkně sypalo jedno za druhým.

Není to jednoduché pro nikoho a kluci od startu moc dobře vědí, kam závody dál posouvat, ať už je to časový harmonogram, technické prohlídky, rozmístění v depu a na louce, elektřina a další. Co se po víkendu rozpoutalo na sociálních sítích je děsné a jsem ráda, že jsem první dva dny strávila v práci a další dny jen ležela ve fotkách při jejich přebírání. 

nečekná závodnice na startu

Závěrem chci moc poděkovat všem co se na tomto závodním víkendu podíleli. Bez vás bychom neměli takové zážitky, ať už ty hezké anebo ty horší. Myslím si, že odjeté závody byly skvělé. Hned od rána od dvác to byly parádní bitvy. Já si z Hořic odvážím letošní první spálení od sluníčka a rekordních 10 tisíc fotek. Už se těším na srpen a doufám, že některé debaty nezkazí pořadatelům chuť pro nás připravovat tak skvělé závody, jaké v Hořicích jsou. Také jsem moc ráda, že jsem tu opět potkala spoustu kamarádů a známých, že bylo pořád s kým si popovídat, že jsme se prostě zase sešli na tak krásném místě a že se tu snad zase sejdeme, ať už v srpnu nebo za rok.

Tomáš Jenčovský

Tomáš Jenčovský – předseda AMK v AČR Hořice, ředitel závodu

„Je za námi 60. ročník 300 zatáček Gustava Havla. Ročník, na který jen tak nezapomeneme. Jezdecká i divácká účast byla rekordní. Podařilo se zrealizovat živé vysílání, které do této chvíle vidělo téměř 70 tisíc lidí. Bohužel průběh podniku nebyl zdaleka tak hladký jako v minulém roce. Oba dny poznamenalo veliké množství červených vlajek. Došlo k mnoha pádům, bohužel i hromadným. Díky tomu k velikému zdržení programu, kvůli ošetřování jezdců a opravám bezpečnostních bariér. Tyto události jsou součástí závodů na přírodních okruzích a nejde s nimi dopředu počítat. Každopádně již nyní připravujeme změny v časovém harmonogramu, abychom byli lépe na tyto události připraveni. Velice si vážím všech, kteří se na průběhu letošního ročníku podíleli. Rád bych poděkoval všem partnerům našich závodů. Veliké díky patří i našim členům a dobrovolníkům. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat všem divákům za přízeň a také jezdcům, kteří mají můj obdiv za účast na tak náročném okruhu. Speciální poděkování patří zdravotní službě, která předvedla perfektní výkon. Letošní zatáčky byly hodně náročné ale věřím, že se sejdeme již 12. – 13. 8. 2023 na 30. ročníku České Tourist Trophy – IRRC“

Výsledky

125 SP

125 GP/Moto3, 250 Open, SSP 300

Supersport 600

Supertwin

Supermono, SSP 400

Superbike (ocenění dle kvalifikace)

Live Timing

Fotogalerie