Česká Velká cena MotoGP tentokrát bez diváků

Česká Velká cena MotoGP tentokrát bez diváků

Monster Energy Grand Prix České republiky 2020: Automotodrom Brno přivítá nejlepší motocyklové závodníky na světě poprvé v historii bez diváků na tribunách.

Zdroj: TZ AMD Brno, foto: vlastní

Šampionát MotoGP se po restartu sezóny tento víkend představí v Brně. Na Masarykově okruhu budou poprvé v historii chybět diváci na tribunách, a to kvůli bezpečnostním a hygienickým opatřením souvisejících s bojem proti šíření nemoci COVID-19.

Organizátoři se tak musí vypořádat s celou řadou novinek. „Pro všechny je tento ročník velmi specifický. Prakticky neustále od promotéra závodu dostáváme nové poznatky k organizačnímu uspořádání,“ vysvětluje statutární ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Veškerý personál, který se bude pohybovat po paddocku, byl otestován na přítomnost viru v těle a každý den se příchozím bude kontrolovat teplota a monitorovat případné symptomy.

Organizátoři apelují na diváky. Zůstaňte doma

Nejvíc se specifický režim letošní Grand Prix dotkne diváků, kteří si závody výjimečně musí užít doma u televize. „Mrzí nás to, ale nezbývá nám než respektovat nařízení státu, co se týče počtu diváků na veřejných akcích. Musím v této souvislosti na všechny fanoušky apelovat, ať nám nekomplikují už tak složitou organizaci, a opravdu letos zůstanou doma a nesnaží se k okruhu přiblížit. Pro zajištění klidného průběhu akce budeme ve spolupráci s policií intenzivně monitorovat vnější hranici areálu,“ dodává Ivana Ulmanová. Od pátku do neděle bude navíc zcela uzavřený průjezd od křižovatky komunikace 602 na Kývalce kolem hlavní tribuny směrem do Žebětína. Autobus linky 402 tento týden zastávkami u Masarykova okruhu pouze projíždí.

Tohle bohužel letos v Brně nezažijeme…

Velká cena v centru Brna

Na Masarykův okruh sice diváci nemůžou, o akci předcházející samotnému závodnímu víkendu ale nepřijdou. Když nemůže fanoušek na Masarykův okruh, dorazí Masarykův okruh k fanouškovi. Ve čtvrtek 6. srpna se fanoušci mohou setkat s osobnostmi motocyklového sportu. Hodinová beseda začne v 15 hodin

Na pódiu se představí minimálně čtveřice atraktivních hostů:

  • Karel Abraham, dlouholetý závodník MotoGP
  • Peter Baláž, motocyklová legenda Československa
  • Ivana Ulmanová, statutární ředitelka Automotodromu Brno
  • Martin Straka, okruhový hlasatel, fotograf a televizní komentátor motoristických závodů

Hodinovou besedou diváky provede moderátor Českého rozhlasu Brno Borek Kapitančík. Besedu si zájemci budou moci poslechnout i na vlnách Českého rozhlasu Brno a prostřednictvím live-streamu na Youtube. Vzhledem k omezené kapacitě kina Scala je nutná registrace předem. Registrační formulář zájemci najdou na webu Automotodromu Brno, případně v události na Facebooku.

Pro všechny je připraven doprovodný program na Moravském náměstí v podobě distanční autogramiády Karla Abrahama, výstavy současných a historických závodních strojů a moderovaného programu Českého rozhlasu Brno.

Akce se uskuteční v souladu s aktuálně platnými hygienickými opatřeními v souvislosti s bojem proti šíření nemoci COVID-19. Pro účast na besedě v kině Scala je nutná rouška.

Motocyklové závody v Brně slaví dvě významná výročí

Letos uplynulo 70 let od chvíle, kdy se závodní motocykly v Brně rozburácely poprvé. V roce 1950 se začala psát bohatá kapitola motocyklové historie Masarykova okruhu, kterému do té doby vévodily závody automobilů. 55 let pak uplynulo od chvíle, kdy byl závod Grand Prix poprvé zařazen do kalendáře Mistrovství světa silničních motocyklů, ve kterém se nachází dodnes. Je tak po nizozemském Assenu druhým nejtradičnějším a stále aktivním dějištěm nejlepších motocyklových závodů na světě.

Informace od krajského ředitelství Policie jihomoravského kraje

Letošní tradiční motocyklový svátek se v Brně bude konat bez přítomnosti diváku v areálu Masarykova okruhu. Výrazně se tedy mění i tradiční policejní opatření. Místo obvyklých dvou tisíc policejních směn plánujeme za víkend odsloužit zhruba tři stovky směn. Část policistů z tohoto počtu bude ale vykonávat běžnou činnost v teritoriu a do opatření se zapojí až v případě potřeby.

Pořádková opatření

Vstup do areálu je vyjma přímých účastníků akce zakázán. Pořádkoví policisté budou působit mimo samotný areál okruhu. Dohlédneme na to, aby v bezprostředním okolí nedocházelo k porušování zákona a přijatých hygienických opatření. Prioritně se budeme snažit řešit prohřešky domluvou. Respektujte pokyny pořadatelů i policistů.

Zejména se zaměříme na následující přestupky:

Obecně platná nařízení

  • porušení podmínky uložené na ochranu veřejného pořádku při konání sportovních akcí…
  • přestupky proti majetku
  • přestupky proti občanskému soužití

Porušení lesního zákona (zákon o lesích 289/1995 Sb.)

  • Zákaz vjezdu a stání motorových vozidel v lese, kouření v lese, odhazování odpadků,
  • neoprávněný vjezd, kempování, zapalování ohňů

Zákon o civilním letectví (49/1997 Sb.):

  • drony (bezletová zóna)

Na místě budou policisté ze speciální pořádkové jednotky, Letecké služby Policie ČR, cizinečtí policisté, jízdní policie i psovodi. Letos nebudou přítomni naši zahraniční kolegové.

Dopravní opatření

Od pátku do neděle budou silnice v okolí Masarykova okruhu v režimu zvláštního užívání komunikace. V praxi to znamená, že řidiči bez povolení neprojedou po komunikacích III/6021 a III/3842. Z Žebětína do Ostrovačic se pojede obousměrně objízdnou trasou přes Veselku. (viz plánek objízdných tras)

Situaci na místě bude korigovat pořadatelská služba, dopravní policisté budou připraveni pořadatelům pomoci. Respektujte aktuální dopravní značení a pokyny pořadatelů i policistů.

mjr. Pavel Šváb, 5. 8. 2020

plán objížděk při letošní GP