Během prvního letošního zasedání komise silničních závodních motocyklů Autoklubu České republiky se řešil výběr a systém hodnocení reprezentace pro letošní sezónu a zároveň změny, které byly v loňském roce provedeny s ohledem na rok 2019.
Zdroj: TZ AČR SZM
Na úterý 19. února 2019 svolal Matěj Smrž letošní první zasedání komise silničních závodních motocyklů Autoklubu České republiky, aby se projednaly provedené změny a zároveň výběr reprezentantů pro tuto sezónu.
„Letos je to naše první schůze, takže je dobré si připomenout některé zásadní změny, které proběhly v roce 2018,“ pověděl na úvod zasedání komise její předseda Matěj Smrž a pokračoval: „Já osobně jsem byl do komise SZM kooptován prezídiem 31.5. a poté byl zvolen za předsedu již samotnou komisí. Prezídium nám schválilo nového člena za Minimoto, kterým se stal Aleš Eder, což si myslím, že byl správný krok. Dále tu máme Yvonu Kneblovou, která je zástupkyní dragsterů a zároveň místopředsedkyní komise. Dušana Harvanová je zástupkyní velké silnice a delegátkou na Alpe Adria. Za přírodní okruhy a historické motocykly tu jsou Tomáš Jenčovský a Martin Kulhánek.“
„Zároveň jsme určili manažery reprezentace, kterými jsou Michal Salač pro juniorskou reprezentaci a Jakub Smrž pro seniorskou reprezentaci. Michal je aktuálně s Filipem na testech ve Španělsku, navíc jedná s Cuna de Campeones o angažmá pro Štěpána Zudu a Jakuba Gureckého. Kuba naopak jedná s Joskou Kubíčkem ohledně ACCR Czech Talent Teamu – Willi Race ve WSBK. Na zasedání jsem jako hosta znovu pozval i Marka Morávka. Marek je bývalým reprezentantem a rád bych ho zapojil jako druhého delegáta k závodům Alpe Adria, aby tam jezdil člověk, co rozumí motorkám,“ dodal Matěj Smrž.
Kromě věcí týkající se reprezentace a pravidel pro letošní sezónu se hned na začátku řešila komunikace mezi jednotlivými členy komise, která v některých případech vázla a tím vznikaly určité nejasnosti. Zároveň se řešilo, v jakém formátu mají být na Autoklub zasílány výsledky jednotlivých závodních víkendů. Komisaři byli upozorněni, že pokud někdo uvádí název týmu, měl by být držitelem týmové licence. Mluvilo se také o najmutí a ceně fotografů na Alpe Adria a Minimoto.
Novinkou, která vznikla v loňském roce, je založení oficiální profilu Autoklubu na webu Motorkáři.cz, kde jsou publikovány důležité články a navíc je tu možnost lépe komunikovat s veřejností. Matěj Smrž se snaží prosadit více zpráv z oblasti motocyklového sportu i na oficiální facebookový profil AČR. Od 1. 1. 2019 se zároveň stal členem FIM v komisi silničních motocyklů, takže se posílila česká stopa i v mezinárodní motocyklové federaci.
Minimoto a Talent týmy
Komise SZM se rozhodla více podporovat jezdecké akademie, které vychovávají malé talenty. Stále probíhá komunikace s Malminibike Petra Kluga a s Lukášem Peškem. Vyjitím vstříc pro Lukášovu školu je zavedení třídy Mini GP O a změna u pravidel Mini GP Open, kde mohou nyní nastoupit i stroje Ohvale, které Lukáš ve své akademii má. Loňský přebor ČR v Minimotard byl pro letošní sezónu povýšen již na Mezinárodní mistrovství ČR.
Díky vzniku Talent Teamů ve Španělsku při Cuna de Campeones a ve WSBK mají jezdci možnosti svého jezdeckého růstu až do obou šampionátů mistrovství světa. Podpora mladých jezdců je nyní hlavní prioritou komise SZM.
Aleš Eder k minimoto pověděl: „Během zimy jsme vytvořili nový koncept Minimoto. Vznikly nové třídy a máme hotový kalendář. Navíc už máme pro všechny třídy logo po vzoru BSB. Na webu jsme rozjeli rezervaci čísel a už máme necelých 70 rezervací a to se ještě spousta jezdců neozvala. Díky tomu to vypadá, že bychom mohli mít dobrou sezónu. Pracujeme na webu, který by měl být hotový nejpozději tři týdny před prvním závodem a zde všichni naleznou kompletní informace. Co se týče licenčního systému, školení pro juniory uděláme na začátku prvních závodů v rámci rozšířeného briefingu, což se setkalo s pozitivními ohlasy.“
Přírodní okruhy
Po vzájemné dohodě na komisi a díky zpětné vazbě od jezdců došlo k převedení přeboru na přírodních tratích na mezinárodní mistrovství České republiky na přírodních tratích. V Hořicích již proběhlo školení jezdců, kterého se zúčastnilo přibližně 230 závodníků a reakce na tuto změnu byly pozitivní. Zároveň je tu nárůst jezdců oproti loňské sezóně. Co se týče tříd na přírodních tratích, byla zavedena třída Moto3, která se pojede při GP 125, opět na základě námětu od jezdců.
Martin Kulhánek spolu s ostatními technickými komisaři kompletně zpracoval jednotná technická pravidla pro všechny třídy, takže už nebudou existovat různé verze a nesrovnalosti při technických přejímkách. Třída Twin byla přejmenována na Supertwin, aby odpovídala mezinárodnímu názvu a vznikla třída 250 Open, která zahrnuje všechny bývalé kategorie strojů s objemem 250 ccm.
„Stejně jako u minimoto, i my máme hotový kalendář a veškeré předpisy. Letos se také můžeme těšit na živé přenosy z obou závodů IRRC z Těrlicka a z Hořic. Byl tu dotaz na vznik třídy 400 ccm, ale i po konzultaci s pořadateli tato třída nevznikne, protože už by se nevešla do programu závodních víkendů. Máme ale nápad, že by se při některých závodech mohla tato třída spojit s některou jinou, což bude případně uvedeno ve zvláštních ustanoveních k danému podniku. To ale není zatím nic jistého,“ řekl k přírodním tratím Martin Kulhánek.
Závodní okruhy
Hlavním cílem veškerých přijatých změn a úprav v systému reprezentace je dostat do všech disciplín co nejvíce jezdců, aby se zajistila slibná budoucnost silničního motocyklového sportu u nás. Právě kvůli menšímu počtu jezdců v mezinárodním mistrovství ČR na závodních okruzích je výhodnější pořádat šampionát při Alpe Adria, protože jde o stabilní podnik, kde je díky zahraničním jezdcům dobrá konkurence. Pokud se někdo přihlásí do Cupů Alpe Adria, bude hodnocen do Přeboru ČR.
Dušana Harvanová k tomu pověděla: „Musíme ještě dořešit kalendář a zároveň volné a veřejné jízdy, které nám nabídl autodrom Most a avizované předsezónní testování. Po dohodě budeme vyhlašovat závody zvlášť a ne jako doposud dohromady. Upozorňuji také na změnu v délce závodů, kdy se u Alpe Adria změnily sportovní řády, takže závody budou o 5 km delší. Na konci sezóny bude vyhlašování hned v Mostě po posledních závodech.“
„S Peterem Balážem nadále jednáme o Ceně České a Slovenské republiky, kde se řeší jednotlivé třídy a zároveň musíme vyřešit, jak to bude s licencemi a pojištěním. Na předsezónním testování na Slovakiaringu jsme dohodnuti, termín 17. dubna. Trénink bude pro jezdce s ACCR licencí zdarma, bude pouze nezbytné doložit potřebnou pojistku pro zahraničí a rizikové sporty,“ dodal k testu a závodům na Slovensku Matěj Smrž.
Dragstery
Situace v závodech dragsterů není pro tuto sezónu přívětivá. Přišlo se o jediné letiště v Hoškovicích, kde se mohlo ještě závodit. Relativně by šlo závodit ještě na letišti v Tchořovicích, ale tam není pořadatel závodů. Z toho důvodu nebylo pro letošní rok vypsáno mistrovství ČR a všichni naši jezdci musí na závody do zahraničí.
„Kalendář závodů jsme zatím nedělali vzhledem ke špatné situaci s místem a organizací. Jakmile domluvíme pořadatele, závod zařadíme. Naši jezdci v tuto chvíli plánují závody v Maďarsku, Anglii, Německu a dalších evropských zemích. Předpisy už máme zveřejněné na webu. Nyní řešíme problém s licenčním systémem, kdy máme silniční licence a ne dragsterové,“ uvedla Yvona Kneblová.
Výběr a systém hodnocení reprezentace pro rok 2019
Největším tématem prvního zasedání byl výběr a systém hodnocení reprezentace pro tuto sezónu.
„Autoklub vyhlásil obecné zásady reprezentace pro automobily i motocykly. Spolu se sekretariátem a prezídiem jsme schválili zásady reprezentace SZM a klíč k rozdělování peněz. Jde o výkonnostní sport, takže se musíme ohlížet na výsledky. Z členů komise se k poslaným přihláškám vyjádřili Aleš Eder, Tomáš Jenčovský, Martin Kulhánek a Dušana Harvanová, ostatní členové do daného data nezareagovali,“ postěžoval si Matěj Smrž. „Svůj odborný pohled k finálnímu výběru dodali i Martin Morávek, Michal Salač, Jakub Smrž a Jiří Heiník, který je trenérem reprezentace.“
Matěj Smrž přiblížil systém výběru. „V první řadě jde o to, jakého šampionátu se jezdec zúčastní. Mistrovství světa nebo Evropy je samozřejmě víc, než Alpe Adria. Zároveň musíme brát ohledy na výsledky, aby to motivovalo k lepším výkonům. Součástí hodnocení jsou i individuální hodnotící složky. Jednou je potenciál, který hodnotí komise, a druhá je chování vůči autoritě.“
„Pokud se bude jezdec chovat špatně, snižuje to nároky na reprezentaci. Proto apeluji na všechny členy komise, aby upozornili jezdce také na to, že pokud chtějí od AČR peníze a podporu a být reprezentanty, musí také přijít na akce Autoklubu. Na loňské vyhlášení po sezóně nepřijelo nejvíce silničářů, což na nás samozřejmě vrhá stín v porovnání s ostatními disciplínami. I u sponzorů musí jezdci chodit na jejich promo akce, tak bych byl rád, aby si přijeli i pro závěrečný pohár. Pokud dostane příspěvek a poté je mu za těžko přijet na závěrečné vyhlášení, v další sezóně může na podporu zapomenout.“
Následně už konkrétněji pověděl o finálním výběru. „Do užší reprezentace byli vybráni jezdci, kteří pojedou mistrovství světa nebo mistrovství Evropy a pouze celý šampionát. Ti, kteří chtějí jet jen jeden závod na divokou kartu, už spadají do širší reprezentace. Dále sem patří jezdci z Czech Talent Teamu, což je projekt, který má Autoklub i v jiných disciplínách. O širší reprezentaci rozhoduje věk, zlepšení či zhoršení mezi posledními dvěma sezónami a pokud je v jedné třídě více adeptů, vybere se lepší z nich.“
„Příkladem je jeden jezdec z ADAC, jeden z IDM, jeden z Alpe Adria ve třídě do 600 a jeden ve třídě nad 600. V případě závodníků na přírodních tratích zvyšuje kredit účast na Tourist Trophy na ostrově Man či jiném velkém závodě. Z některých tříd ani nepřišly přihlášky, takže byl výběr o to jednodušší. Na základě toho všeho bylo vybráno celkem 23 reprezentantů a ti, kteří se do výběru nevešli, jsem vyrozuměl,“ pověděl na závěr předseda komise SZM.
Tabulka: Užší a širší reprezentace pro rok 2019
UŽŠÍ REPREZENTACE 2019 | ||
Jméno jezdce | šampionát | Plán 2019 |
Filip Salač | MS | MS – Moto3 |
Jakub Kornfeil | MS | MS – Moto3 |
Oliver König | MS | WSSP 300 – ACCR CTT |
Vojtěch Schwarz | MS | WSSP 300 – ACCR CTT |
Alexandra Pelikánová | MS | WSSP 300 |
Ondřej Vostatek | MS jun. | FIM CEV Repsol JWC Moto 3 |
Filip Řeháček | MS jun. | FIM CEV Repsol JWC Moto 3 |
Karel Hanika | MS – EWC | EWC SBK, Alpe Adria SBK |
Ondřej Ježek | MS – EWC | EWC SBK, Alpe Adria SBK |
Jan Halbich | MS – EWC | EWC SBK, Alpe Adria SBK |
Štěpán Zuda | CEV | Pre Moto 4 – Cuna de Campeones – ACCR CTT |
Petr Češka | ME | Top Fuel Bikes – Dragstery |
Užší reprezentace:
- pouze stálý účastník šampionátu – Mistrovství světa a nebo Evropy
- jezdec ve škole Cuna de Campeones
- jezdec ACCR Czech Talent Teamu
ŠIRŠÍ REPREZENTACE 2019 | ||
Jméno jezdce | šampionát | Plán 2019 |
Libor Kamenický | EC | Supermono Evropský pohár |
Marek Červený | IRRC | SBK (MMČR, IRRC, MACAU) |
Kamil Holán | IRRC | SBK (TT Man, Pikes Peak USA) |
Jakub Gurecký | CEV | Pre Moto 4 – Cuna de Campeones, AA HTCH |
Filip Novotný | ADAC | NSF100 – ADAC Junior Cup |
David Kubáň | IDM | IDM SSP300 |
Michal Prášek | AA | AA FIM EC STK1000 |
Jiří Mrkývka | AA | AA STK600, CEV SSP600 |
Viktor Čech | CIV | CIV Minimoto Junior A |
Vít Bromovský | CIV | FIM UEM, CIV Minimoto Junior A |
Adam Vyskočil | CIV | CIV Minimoto Junior A |
Širší reprezentace:
- vybraní jezdci komisí SZM v jiných významnách šampionátech
- jezdci účastnící je startů na divokou kartu v MS nebo ME