Výsledky závodů MotoGP Kataru 2020

Na katarském okruhu Losail vrcholí úvodní Grand Prix letošní sezóny mistrovství světa silničních motocyklů. Dnes se proto můžeme těšit na závody tříd Moto3 a Moto2.

Zdroj: MotoGP

Moto3

Závodní program na katarském okruhu Losail rozjeli jezdci nejslabší třídy Moto3. V Kataru panují stále dobré podmínky, jako celý víkend, takže je slunečno a teplota vzduchu je 25°C, trati 32°C. Závod byl vypsán na 18 kol.

Do závodu výborně odstartoval Tatsuki Suzuki, který jel z pole position. Za ním se seřadili Albert Arenas a Raul Fernandez. Dále pak jeli Deniz Öncü, Ai Ogura, Tony Arbolino, Darryn Binder a Gabriel Rodrigo. Filip Salač se držel kolem startovní pozice, když byl na 19. místě. Hned po prvním kole se do čela závodu dostal Deniz Öncü, který využil slipstreamu na rovince. Pořadí na čele se tak dost promíchalo, protože druhý jel Tony Arbolino a Tatsuki Suzuki se propadl na pátou příčku. Celé startovní pole se zatím drželo pohromadě, takže to byla pěkná podívaná, protože se pořadí hodně míchalo. Netrvalo dlouho a Tony Arbolino, týmový kolega Filipa Salače, se dostal do vedení. Filip Salač také získal několik pozic a byl na 15. místě. Hned v dalším kole už byl český jezdec dvanáctý.

Albert Arenas se snažil všem svým konkurentům ujet, ale moc se mu to nedařilo a jeho náskok byl maximálně tři desetiny vteřiny. Za ním to byla parádní bitva o každé místo a výborně jel také Filip Salač, který už se 15 kol před cílem dostal do Top10. V polovině závodu byl na čele Jaume Masia, za kterým jeli Darryn Binder a Tony Arbolino. Stále ale byla vpředu početná skupina osmnácti jezdců, kde šlo o každý centimetr na trati, jak bývá v Moto3 zvykem. Filip Salač se držel kolem na hranici desítky nejlepších.

Albert Arenas

Pět kol před cílem byl na čele závodu Albert Arenas, za kterým jeli Tony Arbolino, Tatsuki Suzuki, Darryn Binder a John McPhee, kteří se snažili ostatním odtrhnout. Za nimi chvíli vznikla mezera pár desetin vteřiny, ale to netrvalo dlouho a o vítězství opět jela velká skupina. Filip Salač byl stále na 10. místě se ztrátou 1,2 s na prvního. Dvě kola před cílem začal Filip útočit na své soupeře  postupně se dostával vpřed, když jel již na 7. místě.

K drama došlo kolo před cílem v první zatáčce, kde spadl Darryn Binder. To také ovlivnilo Tonyho Arbolina, který musel vyjet mimo trať a propadl se na 14. místo. Na čele jel Albert Arenas, kterého stíhal John McPhee. Oba dva se lehce odtrhli ostatním a byl to boj o vítězství právě mezi těmito dvěma jezdci. Albert Arenas nakonec ustál tlak a oslavil vítězství v prvním závodě tohoto roku. John McPhee skončil jen 0,053 s za ním druhý a stupně vítězů doplňuje Jaume Masia. Filip Salač závod dokončil na 8. místě a připisuje si osm mistrovských bodů na úvod sezóny, takže po startu z 20. místa získal pěkných 12 pozic.

Po dojetí do cíle přišla penalizace, že Jaume Masia překročil limity trati, takže byl posunut o jednu pozici vzad. Na stupně vítězů tak stoupá Ai Ogura.

Výsledky závodu

Moto2

Po krátké pauze se začali chystat na svůj závod jezdci střední třídy Moto2. Jejich závod byl vypsán na 20 kol. V Kataru už se jede pod umělým osvětlením, takže i klesly teploty – vzduch má 22°C a trať 26°C. Do závodu nejlépe odstartoval Luca Marini, který jel z druhého místa. Za něj se zařadil Enea Bastianini a Joe Roberts se propadl z první pozice na místo třetí. Dále pak jeli Jorge Martin, Jorge Navarro, Remy Gardner a Lorenzo Baldassarri. Ještě během prvního kola se do vedení závodu dostal Enea Bastianini. Netrvalo ale dlouho a opět sehrála roli cílová rovinka, po které se vrátil na čelo Luca Marini. Dobrý výkon podával také Jorge Martin, který se během dvou kol dostal na druhou příčku.

Během dalších kol si Luca Marini udržoval první pozici, ale na jeho zadním kole byl nalepený Joe Roberts, který zatím ohromil během celého závodního víkendu. Čtrnáct kol před cílem se snažil dostat do vedení, ale předjetí v první zatáčce mu nevyšlo, protože byl delší. Zařadil se zpátky na druhou příčku, ale těsně za ním jel Jorge Martin. Čtvrtý Enea Bastianini na ně ztrácel čtyři desetiny vteřiny a za něj se na páté místo dostal Lorenzo Baldassarri, který už byl nalepený na svém krajanovi. Spolu s nimi tu jel ještě Xavi Vierge a poté jela další dvojice Marco Bezzecchi a Tetsuta Nagashima.

Tetsuta Nagashima

V polovině závodu byl na čele stále Luca Marini, který se postupně odpoutával od svých soupeřů a měl náskok téměř jedné vteřiny. Druhé místo se snažil uhájit Joe Roberts, ale za ním jeli Enea Bastianini a Lorenzo Baldassarri. Nedaleko byli stále i Xavi Vierge a Tetsuta Nagashima. Sedmý Marco Bezzecchi už na jezdce před sebou ztrácel 1,3 vteřiny. Spolu s ním jeli Jorge Martin a Aron Canet.

Když do konce závodu zbývalo sedm kol, stále byl na čele Luca Marini, ale jeho náskok už byl jen 0,4 s. Za něj se na druhé místo dostal Lorenzo Baldassarri, ale tradičně na konci cílové rovinky se na druhou příčku vrátil Joe Roberts. Přes Eneu Bastianiniho se dostal Tetsuta Nagashima. Hned v dalším kole se rozjela parádní bitva o první místo a do čela závodu se dostal Joe Roberts, kterého vzápětí předjel Lorenzo Baldassarri. Luca Marini nakonec ztratil i další místa a propadl se na pátou pozici. O vítězství tak jelo šest jezdců, mezi kterými byly jen minimální rozdíly. Zatahal také Enea Bastianini, který se rázem dostal na druhé místo za krajana Baldassarriho.

V posledních kolech se nakonec dostal na první místo Tetsuta Nagashima, který nakonec začal hned odjíždět ostatním a dvě kola před cílem vedl o jednu vteřinu. Japonský závodník nakonec svou pozici udržel a poprvé v Grand Prix této třídy vyhrál. Po dojetí do cíle myslel na Shoyu Tomizawu, který na této trati vyhrál před deseti lety. Na druhém místě dojel Lorenzo Baldassarri a stupně vítězů doplňuje Enea Bastianini. Velkou smůlu si vybral Luca Marini, který spadl v poslední zatáčce.