Závody Miniracing 2018 v Mostě

Uplynulý víkend v termínu od 11. do 12. srpna 2018 proběhl na mosteckém polygonu již šestý závodní víkend seriálu Miniracing. Jak víkend probíhal?

O uplynulém víkend v termínu od 11. do 12. srpna 2018 proběhl na mosteckém polygonu již šestý závodní víkend seriálu Miniracing. Jak víkend probíhal?

Zdroj: Míla Vlček, motojunior.cz, jawa50okruhy.cz, autodrom-most.cz

Nájezd na mostecký polygon pro šesté kolo seriálu Miniracing byl možný již ve čtvrtek 9. 8. od 18:00. V pátek od 10:00 do 18:00 měli všichni závodníci k dispozici volný trénink s tím, že od každé celé hodiny trénovali jezdci tříd Jawa 50 RS +GP. Od každých 20ti trénovala kategorie MiniGP A od každých 40ti se na trať vydali jezdci třídy minimoto. Mezi účastníky volných tréninků bylo i několik zástupkyň ženského pohlaví. Na to, jaké to je závodit mezi muži, jsme se zeptali jedné z nich, konkrétně závodnice ve třídě Senior Open 50, Dity Daňhelkové.

Jak se cítíš na trati mezi muži? Myslíš, že na Tebe berou ohledy na dráze nebo že Tě vnímají jako soupeře, se kterým se nepářou?

„Jelikož mezi kluky a chlapy jezdím od malinka, tak jsem zvyklá. Řekla bych, že na to, že jsem holka ohled neberou, že na mě na trati koukají stejně, jako na svoje ostatní soupeře. A jsem za to ráda.“

Jaké jsi měla ambice pro tento víkend v Mostě?

„Do Mostu jedu pro výhru, ostatně pro tu jedu vždycky, ale konkurence je silná, takže hlavní cíl pro nás bylo Top3.“

Jak jsi spokojena s tratí? Líbí se Ti?

„Trať v Mostě je hezká, ale má to pár much. Zatím nebyly vyřešeny obrubníky, které by byly mnohem bezpečnější variantou a nemusely by se řešit následné penalizace za vyjíždění za čáry. Asfalt v některých částech dráhy také není úplně ideální, ale to asi nikde. Jinak si myslím, že je to pěkná trať a až se doladí poslední detaily, tak se sem budeme všichni rádi vracet.“

Jak si vedeš v hodnocení tohoto seriálu?

„V Mezinárodním mistrovství ČR jsem zatím na druhém místě.“

Díky za rozhovor Dito!

Po volných trénincích následovala formální a technická přejímka, která byla i v sobotu ráno. Poté už se v 9:00 rozjely první volné tréninky třídy Jawa 50 RS + GP. Následovaly třídy Senior open 50 (minibiky), MiniGP Stock a OPEN, Minimoto junior A a sérii prvních volných tréninků ukončila třída Minimotard. Následovaly druhé volné tréninky ve stejném pořadí tříd, jako v prvních trénincích. Během odpoledne už došlo na první a druhé kvalifikace.

Ve třídě JAWA 50 RS vyhrál kvalifikaci Pavel Myslík. Po kvalifikaci Pavel odpověděl na několik otázek.

Jak se po kvalifikaci cítíš? Je něco, co by jsi ještě zlepšil nebo Ti všechno klaplo tak, jak jsi chtěl?

„Cítím se skvěle, po rozkoukání mě místní okruh začal vyloženě bavit. Vzhledem k tomu, že se mi podařilo kvalifikaci vyhrát, můžu říct, že mi všechno klaplo. Možná jsem ještě mohl vyzkoušet jiný převodový poměr sekundárního převodu, protože na cílové rovině jsem motor dost přetáčel, ale pokud bych dal těžší převod, utrpěla by zase akcelerace při výjezdu ze zatáček, takže je otázka jestli by to čas na kolo zlepšilo či nikoliv.

Jaký máš názor na místní okruh, když ho porovnáš třeba s Pískem nebo Vysokým Mýtem?

„Místní okruh je poměrně rychlý a pro naše motorky docela úzký. Je tu několik esíček, které se jedou na nejvyšší rychlostní stupeň pod plným plynem a nádherná „překlápěčka“ dolů z kopce jako na slavném okruhu Laguna Seca. A také je tu málo míst k předjíždění ale myslím si, že v závodě se ukáže, že je jich vlastně o trochu více.“

Jezdíš ve třídě JAWA 50 RS, v čem se Tvůj pionýr liší oproti klasickému, který je určen na běžnou silniční komunikaci?

„Tato třída je pravidly poměrně hodně omezená, aby byla dostupná a vyrovnaná. Používá se hodně originálních dílů, které je povoleno upravit. Některé lze vyměnit za nově vyrobené, případně přizpůsobit z jiných motocyklů. Konkrétně můj stroj se na podvozku nejvíce liší přední vidlicí z motocyklu Aprilia 50 RS a zadními tlumiči. Originální rám je vyztužen a upravena jsou řídítka a pozice stupaček. Upravené originální bubnové brzdy, 16-ti palcová drátěná kola s hliníkovými ráfky. Co se týče motoru zde je samozřejmě upraven originální válec, ve kterém je ale stále originální počet kanálů. Upravená spojka originální konstrukce a třístupňová převodovka se změněnými převodovými poměry jednotlivých stupňů. Motor doplňuje vyráběné sací potrubí s větším karburátorem a vyráběný výfuk. Samozřejmě ještě spousta drobných úprav ale tyto jsou ty hlavní.“

Díky za rozhovor Pavle.

Nedělní program začal Warm – upem tříd Jawa 50 RS + GP. Následovaly kategorie Senior Open 50, MiniGP Stock a Open, Minimoto Junior A a ranní zahřívací tréninky ukončila třída Minimotard.

První závodní jízda odstartovala v 10:20 klasicky třídou Jawa 50 RS + GP. Třídu jawa 50 RS vyhrál Pavel Myslík, druhý skončil Miloslav Vlček a na třetím místě závod dokončil Tomáš Hušek.  V kategorii JAWA 50 GP zvítězil Petr Plíšek, druhý dojel Lukáš Plíšek a na třetím místě skončil Aleš Opatrný. Druhá závodní jízda, která odstartovala ve 13:20 dopadla následovně. RS: 1. Vlček, 2. Myslík, 3. Zámostný, GP: 1. L. Plíšek, 2. L. Berger, 3. P. Plíšek. Celkové vítězství v RS si tak z Mostu odváží Miloslav Vlček, jako druhý skončil Pavel Myslík a na třetím místě se umístil Petr Zámostný. Po sečtení obou jízd se v GP podařilo zvítězit Lukáši Plíškovi, na druhém místě skončil jeho bratr Petr Plíšek a duo Plíšků doplnil na stupních vítězů Aleš Opatrný.

Druhou závodní jízdou pokračovali jezdci třídy Senior Open 50. Po napínavém souboji vyhrál první rozjížďku Tomáš Zdařil, druhý dojel Petr Bican a třetí skončila Dita Daňhelková. Ve druhé rozjížďce zvítězil Tomáš Zdařil, na druhém místě závod dokončil Tomáš Cyrus, a třetí dojel Jan Holler. Celkové pořadí vypadalo takto: 1. Zdařil, 2. Cyrus, 3. Holler

Následoval spojený závod tříd MiniGP Stock a Open. Ve třídě MiniGP Stock se podařilo první závod vyhrát maďarskému jezdci Martinu Vinczovi. Za ním dojel Marek Kindermann a na třetím místě skončil Michal Prokeš. Druhá závodní jízda dopadla následovně: 1. Vincze, 2. Kindermann, 3. Prokeš, Pořadí na stupních vítězů vypadalo takto: 1. Vincze, 2. Kindermann, 3. Prokeš. Ve třídě MiniGP Open vyhrál první rozjížďku Aleš Eder následovaný maďarským závodníkem Czepó Donátem a slovenským jezdcem Mario Zajacem, druhý závod dopadl následovně: 1. Eder, 2. Zajac, 3. Czepó. Pohár za první místo si z Mostu odváží Aleš Eder, pohár za druhé místo získal Mario Zajac a na bronzový stupínek se postavil Donát Czepó.

Nyní přistupme ke třídě Minimoto Junior A. Ve třídě Minimoto Junior A se po velké bitvě podařilo první závod vyhrát Adamu Vyskočilovi, za ním skončil Viktor Čech a na třetím místě se umístil Vít Bromovský. Ve druhé závodní jízdě se pořadí zcela „promíchalo“, když první dojel Vít Bromovský, druhý skočil Adam Vyskočil a třetí příčku získal Jindřich Škopek a pořadí na stupních vítězů vypadalo následovně: 1. Vyskočil, 2. Bromovský, 3. Čech

Závody v Mostě byly velmi napínavé a plné dramatických okamžiků. V průběhu závodního víkendu došlo k několika pádům. Naštěstí se nikomu nic nestalo a tak škody vždy zůstali jen na strojích. Tímto chceme poděkovat pořadatelům a promotérovi závodu panu Aleši Ederovi za skvěle uspořádané závody a věříme, že se v Mostě sejdeme i příští rok.

Kompletní výsledky všech kategorií naleznete na stránkách Autoklubu ČR

Příští závody minimoto se konají první víkend v září, konkrétně 1. – 2. 9. 2018 v Třinci, kam jste všichni srdečně zváni!