Výsledky závodů MotoGP Malajsie 2019

V malajském Sepangu dnes vrcholí předposlední Velká cena letošní sezóny MotoGP, takže nás čekají závody a zde jsou výsledky.

Zdroj: MotoGP

Závod Moto3

První závod dnešního programu čekal jezdce nejslabší třídy Moto3, který byl v Sepangu vypsán na 17 kol. Trať byla suchá, vzduch měl 32°C a asfalt 47°C. Během závodu se také dost padalo, takže šachovnicový prapor vidělo 21 jezdců v cíli. Vítězem se stejně jako v předchozích dvou závodech stal Lorenzo Dalla Porta, který potvrdil, že je titul ve správných rukou. Výborný výkon podal nováček Sergio Garcia, který dojel druhý a stupně vítězů doplnil Jaume Masia, který startoval z pit lane. Filip Salač si připsal body za 13. místo, když dojel na čele další početné skupiny. Jakub Kornfeil na body nedosáhl a dojel sedmnáctý.

Závod Moto2

Závod střední třídy Moto2 vypsaný na 18 kol sice stejně jako v Austrálii ovládl Brad Binder, ale důležitější byl jiný jezdec. Alex Marquez si druhým místem pojistil letošní titul mistra světa, takže mohli Marquezovi opět slavit dva tituly v sezóně. Alex je navíc prvním jezdcem, kterému se podařilo získat tituly ve třídách Moto3 a Moto2. Stupně vítězů doplnil Thomas Lüthi.

14 87 Remy GARDNER AUS ONEXOX TKKR SAG Team Kalex 155.3 +23.810
15 77 Dominique AEGERTER SWI MV Agusta Temporary Forward MV Agusta 155.3 +24.002

Závod MotoGP

Po závodech dvou nižších tříd se rozjel závod královské třídy MotoGP. Ten byl v Sepangu vypsán na 20 kol. Podmínky jsou dobré, když je sucho, vzduch má 31°C a trať 46°C. Většina jezdců volila obě střední pneumatiky, jen Andrea Dovizioso a Jack Miller měli obě měkké a zadní měkkou měli Marc Marquez, Fabio Quartararo a Karel Abraham. Přední měkkou a zadní střední měl jediný domácí závodník Hafizh Syahrin.

Do závodu dobře odstartoval Franco Morbidelli z třetího místa, ale dobře odjel také Jack Miller a právě oba dva jeli bok po boku do první zatáčky. Dobře odjel ze zadních pozic Marc Marquez, který se během pár zatáček dostal na páté místo před Fabia Quartarara, který jel z pole position. Jack Miller mezi tím udržoval vedení závodu a za ním byli Maverick Viñales, Andrea Dovizioso a Marc Marquez, který se již dostal před Franca Morbidelliho. Dále pak byli Alex Rins, Valentino Rossi, Fabio Quartararo, Danilo Petrucci a Johann Zarco. Karel Abraham se pohyboval na 20. místě. V poslední zatáčce prvního kola byli Jack a Dovi delší a Marc toho hned využil, takže se během jednoho kola dostal z 11. místa na místo druhé. Pár míst získal při nájezdu do dalšího kola Valentino Rossi, který už jel na pátém místě. V úvodu závodu naopak nejvíce ztráceli oba jezdci domácího týmu Petronas, když byli Franco Morbidelli na 7. a Fabio Quartararo na 8. místě.

Po dvou kolech závodu měl Maverick Viñales na čele náskok jedné vteřiny. O druhé místo za ním jeli Jack Miller a Marc Marquez, ale krátce poté se k nim připojili Andrea Dovizioso a další jezdci. Od této skupiny se později začal odtrhávat Marc Marquez a třetí pozici zatím udržoval Dovi, ale měl za sebou skupinu až po osmého Fabia Quartarara. V patnácté zatáčce málem spadli Alex Rins a Jack Miller, kteří se srazili a Alexovi z motorky odpadlo křidélko.

Maverick Viñales

V polovině závodu byl ve vedení Maverick Viñales s náskokem 1,8 vteřiny. Za ním jel Marc Marquez, který si také na ostatní soupeře vytvořil náskok 2,8 vteřiny. O poslední místo na stupních vítězů jeli Andrea Dovizioso a Valentino Rossi. Poté byla další mezera 1,7 vteřiny, kde jeli Alex Rins a Franco Morbidelli a nedaleko byla ještě dvojice Jack Miller a Fabio Quartararo. Johann Zarco a Danilo Petrucci doplňovali Top10. Karel Abraham jel na posledním dvacátém místě.

Devět kol před cílem spadl Andrea Iannone v 9. zatáčce. Hned v dalším kole zkusil Valentino Rossi předjet Andreu Doviziosa, ale ten mu předjetí hned vrátil. Pět kol před cílem spadl Cal Crutchlow, který tak nenavázal na stupně vítězů z Austrálie. O dvě kola později spadl také Johann Zarco po incidentu s Joanem Mirem, který byl vyšetřován. Joan za to dostal penalizaci dlouhého kola. Vpředu se opět rozjel boj o třetí místo mezi Andreou Doviziosem, Valentinem Rossim a Alexem Rinsem.

Pro vítězství závodu si dojel Maverick Viñales, takže po dlouhé době slaví Yamaha a hlavně si spravil chuť po pádu v Autrálii. Na druhém místě skončil Marc Marquez a stupně vítězů uhájil Andrea Dovizioso. Valentino Rossi dojel čtvrtý a Top5 doplňuje Alex Rins. Karel Abraham dojel na 17. místě. Marc tímto druhým místem za tuto sezónu získal 395 bodů a tím překonal rekord Jorgeho Lorenza s největším počtem bodů za sezónu v MotoGP.