Výsledky tréninků 300 zatáček Gustava Havla 2018

Letos je to již 56. ročník legendárních závodů 300 zatáček Gustava Havla, které jsou každoročně pořádány v polovině května v Hořicích. Dnes byly na programu tréninky, které bohužel odpoledne přerušil déšť.

Zdroj výsledků: AMK Hořice

SP 125

Jako první vyrazili na závodní trať jezdci třídy 125 SP, kteří si mohli užít suché trati a polojasného počasí. Celý den se teploty pohybovaly kolem 17°C. Během prvního tréninku této třídy se na chvíli ujal vedení Michal Vecko, ale poté ho na čele vystřídal Marek Zima. Vítězem tréninku byl ale nakonec Radek Lamich, který v posledním kole zajel čas 2:43,143. Na druhém místě skončil se ztrátou jen 0,278 s Marek Zima a třetí pozici obsadil Michal Vecko se ztrátou 0,352 s. Za ním skončili Lukáš Fikker a Martin Sedlo.

Po dopoledních trénincích se jelo bez polední pauzy, takže harmonogram dohnal nabranou ztrátu. Velice napínavý souboj nám předváděli Michal Vecko a Lukáš Fikker, kteří se přetahovali o každý metr trati, jako by šlo o závod. Díky tomu šly jejich časy dolu a střídali se ve vedení. Lukáš Fikker dokázal ve deset minut před koncem tréninku zajet čas 2:39,354 a díky němu se udržel na čele tabulky až do konce. Na druhém místě skončil Radek Lamich, který se na tuto pozici dostal až díky poslednímu kolu. Michal Vecko se tak musel spokojit s třetí pozicí. Tato vedoucí trojice byla velice vyrovnaná a ve ztrátě pár desetin vteřiny, ale čtvrtý David Polák už ztrácí 3,5 vteřiny.

Výsledky 1. kvalifikačního tréninku

Výsledky 2. kvalifikačního tréninku

Do 600

Po nejslabších, i když velice vyrovnaných strojích vyrazila na trať druhá nejsilnější třída supersportů. Bohužel hned na začátku tréninku spadl slovenský závodník Miroslav Sloboda, který si při pádu poranil ruku. Nakonec odjel na rentgen do Jičína a do dalších tréninků nenastoupil. Mezi tím se o slovo přihlásil Kamil Holán, který zajížděl jedno rychlé kolo za druhým. V polovině tréninku už měl zajeté kolo za 2:22,784 s náskokem 3,296 s. Na druhém míst se držel Jochen Rotter. Smůlu zažil Michal Indi Dokoupil, který měl poruchu na motoru a musel z tréninku odstoupit. Nicméně Indi byl nakonec rád, že se mu to stalo nyní a ne na ostrově Man, kam se chystá.

Vítězem prvního tréninku byl Kamil Holán díky času z pátého kola v hodnotě 2:22,784. Na druhém místě nakonec skončil Thomas Walther díky rychlému předposlednímu kolu. Michal Vecko se také v předposledním kole dostal na třetí pozici se ztrátou 0,746. Pětici nejlepších doplnili Petr Wiesenberg a Richard Sedlák. Nováčkem na trati byl i můj bratr Luboš Koňák, který rozjíždí druhou sezónu v této třídě. Luboš se každým kolem zlepšoval a ukrajoval spoustu vteřin ze svého času. Nakonec obsadil 28. místo s časem 2:35,708.

Před druhým volným tréninkem této třídy se začalo počasí trochu kazit a hlavně nad lesem se objevil velký dešťový mrak. Naštěstí počasí vydrželo a tento trénink se ještě odjel jako suchý. Kamil Holán navázal na svůj dominantní dopolední trénink, když hned zajel čas 2:20,786. Za něj se zařadili Richard Sedlák a Christian Schmitz. Kamil v dalším kole zlepšil čas na 2:20,019 a tento čas se nakonec ukázal jako nejrychlejší v této třídě. O další pozice za ním to bylo velice napínavé a na druhém místě nakonec skončil Thomas Walther se ztrátou 1,086 s. Třetí pozici obsadil Jochen Rotter, který své maximum zajel v posledním kole. Christian Schmitz si čas z úvodu tréninku nezlepšil a skončil čtvrtý. V předposledním kole zajel svůj nejlepší čas Michal Vecko, který se díky tomu dostal na páté místo a odsunul Ričiho Sedláka na šestou příčku. Brácha Luboš dokázal své časy dál zlepšovat a nakonec ho stáhl na 2:32,932, takže poskočil na 25. pozici. Michal Dokoupil se už tréninku nezúčastnil, protože motorku neopravili.

GP 125 + CRR 250

Další tréninky čekal spojené třídy GP 125 a CRR 250. Na úvod tréninku se do vedení dostal Christopher Eder s časem 2:46,160, ale poté na něj začal útočit domácí Patrik Kolář a oba dva si pozici několikrát prohodili. Deset minut před koncem se ale o slovo přihlásil Michal Savinkov, který zajel čas 2:31,895 a díky tomu nakonec oslavil vítězství prvního tréninku. Na druhém místě skončil Christopher Eder a třetí Anders Blacha, i když ten je zástupcem silnější třídy, kterou vlastně vyhrál.

Před druhým tréninkem této třídy bohužel začalo pršet, takže byl trénink nakonec vyhlášen jako mokrý a jezdci dostali čas na přezutí pneumatik. Déšť začal být ale čím dál tím silnější, takže se na trať nikomu nechtělo. Závodníků jezdilo opravdu pár a nejrychlejší z nich byl Michal Savinkov s časem 2:58,428. Na druhém místě skončil Petr Kunz, který najezdil v dešti nejvíce kol. Třetí příčku obsadil Tommy Bergstedt.

Supermono

Další trénink čekal třídu Supermono, která se letos v harmonogramu prohodila s kategorií Twin. Jasným favoritem byl Shaun Anderson, který svou roli dokonale potvrdil. Hned od začátku převyšoval ostatní a dobře navázal na loňské dominantní vítězství. Shaun své časy zlepšoval a v posledním kole zajel čas 2:27,426, takže vyhrál s náskokem téměř pěti vteřin nad Liborem Kamenickým. Na třetím místě skončil Karel Kalina. V polovině tréninku spadl Ladislav Vojtko v Lukaveckém vracáku a při pádu se poškodily ochranné bariéry. Kvůli jejich opravě poté nabral harmonogram zdržení přibližně dvaceti minut.

Kvůli silnému dešti a zdržení harmonogramu byly zbylé tréninky zkráceny na dvacet minut. I kvůli mokré trati na trať vyrazilo jen deset závodníků, protože bylo jasné, že si startovní pozici nemůžou zlepšit. Mohli ale vyzkoušet své stroje na mokru. Nejlepší časy zajížděl Libor Kamenický, který se postupně zlepšoval a nakonec vítězí s časem 3:00,736. Na druhém místě byl dlouho Alexander Michel, ale toho v posledním kole překonal Pavel Macháček.

Nad 600

V nejsilnější třídě se samozřejmě očekával tuhý boj o první místo, protože je startovní listina plná velice kvalitních a rychlých jezdců. Jak se dalo očekávat, vedení se ujal Kamil Holán s časem 2:21,245, když navázal na dobrý trénink ve třídě do 600. Za něj se okamžitě zařadil Marek Červený a o třetí pozici se přetahovali zahraniční závodníci.

V polovině tréninku spadl Aleš Nechvátal, ale šlo o lehký pád a nic se mu nestalo. Mezi tím zlepšil svůj čas Didier Grams a ujal se vedení s kolem zajetým za 2:18,314. Marek Červený na něj ztrácel jen 0,3 s. Na třetí příčku klesl Kamil Holán. Petr Bičiště se dostal na místo čtvrté a pátý byl Pavel Tomeček.

Velice dobrý výkon podával britský závodník Danny Webb, který jel v Hořicích loni poprvé. Danny postupně zrychloval a v polovině tréninku se dostal na páté místo. Didier Grams dokázal udržet své první místo až do konce. Marek Červený obsadil místo druhé, Kamil Holán je třetí a Petr Bičiště uzavírá první řadu. Danny Webb otevře řadu druhou.

Druhý trénink třídy nad 600 většina závodníků vynechala kvůli mokré trati. Na trať vyjeli jen čtyři jezdci, kterými byli Aleš Nechvátal, nováček Emil Krchňavý, Leoš Hlaváček a Jiří Petrla. Nejrychlejším z nich byl Aleš Nechvátal s časem 2:51,542. Druhý byl Jiří Petrla, který postupně zrychloval a stáhl svou ztrátu na půl vteřiny. Emil Krchňavý byl třetí a Leoš Hlaváček poslední. V závěru tréninku se na chvíli do vedení dostal Jirka Petrla, ale nakonec ho v posledním kole překonal Aleš Nechvátal s časem 2:40,995. Jiří Petrla ztratil přes šest vteřin, Emil Krchňavý je třetí a Leoš Hlaváček čtvrtý.

Twin

Poslední třídou na trati byla kategorie Twinů. Jezdci se na trať dostali přibližně s půlhodinovým zpožděním kvůli různým kratším zdržením během všech tréninků. Na úvod tréninku se do čela dostal David Hanzalík, ale toho poté vystřídal Marek Stibor. David Hanzalík se do čela vrátil s časem 2:30,354, ale poté ho v posledním kole překonal Petr Najman, který vyhrál s časem 2:29,231. Je vidět, že mu nová motorka pro letošní sezónu vyhovuje. Na třetím místě skončil Marek Stibor a za ním jsou Jakub Gottvald a David Kužela.

Jezdci kategorie Twin uzavřeli program sobotních kvalifikačních tréninků na trati v Hořicích. Trénink se jel zkrácený na 20 minut, ale jezdci museli chvíli počkat, než vyrazili na trať, protože exhibiční formule, která objížděla kola při otvírání trati, vlétla do bariér. Trať začala v některých místech osychat, ale v lese bylo stále hodně mokro.

Nejlepší tempo měl Jan Markalous, který postupně zrychloval a posouval vedoucí čas dolu. Ve svém šestém kole zajel čas 2:48,001 a měl náskok necelých tří vteřin na Marka Šátka. Na trati bylo jen deset závodníků, mezi kterými byly velké rozdíly. V posledních kolech už ke změně v pořadí nedošlo. Jen v prvním úseku trati spadl Vojtěch Hanousek, který vyvázl bez zranění, ale motorka byla hodně poničená.