Výsledky kvalifikací Suzuka 8 hodin 2018

Sezóna 2017/2018 mistrovství světa vytrvalostních závodů tento víkend vrcholí v japonské Suzuce. Jezdce dnes čekal první volný trénink a poté již dvě kvalifikace a zde jsou kompletní výsledky.

Zdroj: FIM EWC

První volný trénink

Páteční program na okruhu v Suzuce zahájili jezdci FIM EWC prvním volným tréninkem. Závodníci měli k dispozici dvě hodiny, při kterých se mohli dobře připravit na nadcházející kvalifikace. Tento trénink nejlépe rozjeli jezdci továrního týmu Yamahy, který skončil na prvním místě s časem 2:06,813. Jen se ztrátou 0,031 s skončil na druhém místě tým Green a třetí nejlepší byl tovární tým HRC, i když už se ztrátou 0,696 s a byl poslední do ztráty jedné vteřiny.

Michael van der Mark, Katsuyuki Nakasuga a Alex Lowes (Yamaha Factory Racing)

Čtvrtou pozici obsadil tým Yoshimura Suzuki, takže máme na čele všechny čtyři domácí značky. Pětici nejlepších doplnil tým MuSASHi RT Harc-Pro Honda. Až na 16. místě skončil tým GMT94 Yamaha, který je v současné chvíli ve vedení šampionátu. Český tým Mercury Racing skončil na 31. místě s časem 2:12,044 a ztrátou 5,231 s, ale na tým před sebou ztratili jen tři tisíciny vteřiny.

Výsledky tréninku

Suzuki Endurance Racing Team

První kvalifikace – modrý jezdec

Po tréninku již nastal čas na první kvalifikaci a jako první vyrazili na trať jezdci s modrým označením. Mezi nimi byl nejrychlejší Takumi Takahashi z Red Bull Hondy, který na domácí trati zajel čas 2:06,775. Jen o 0,079 s za ním zaostal krajan Katsuyuki Nakasuga, jezdec továrního týmu Yamahy. Oba dva se jako jediní dostali pod hranici 2:07. Na třetím místě skončil další japonský závodník, tentokrát v sedle Suzuki, kterým je Takuya Tsuda, jehož čas byl 2:07,204.

Do Suzuky vyrazil také Yonny Hernandez (Honda Endurance Racing).

Pěkný výkon v Suzuce opět podává Dominique Aegerter, kterého známe z mistrovství světa silničních motocyklů ze třídy Moto2. Švýcar se s MuSASHi Hondou dostal na čtvrtou příčku se ztrátou 0,615 s a dostal se mezi silnou skupinu japonských jezdců, protože pátý skočil také domácí závodník Kazuma Watanabe z týmu Green, který je posledním ve ztrátě do jedné vteřiny. Z českého týmu Mercury Racing vyrazil na trať Karel Hanika, který jezdí se sešroubovanou klíční kostí. Kája ve svém sedmém kole zajel čas 2:11,426 a tím získal 26. místo.

Výsledky

Takuya Tsuda (Yoshimura Suzuki)

První kvalifikace – žlutý jezdec

Po modrých jezdcích zamířili na trať závodníci se žlutým označením, takže na trať vyjel i trojnásobný mistr světa WSBK Jonathan Rea z týmu Green a všem dal jasně najevo, že i na endurance motorce mu to jde. Už ve čtvrtém kole zajel čas 2:06,371, který nikdo nepřekonal, takže skončil opět první. Se ztrátou 0,249 s za ním skončil jeho konkurent i ze Superbiků Alex Lowes, který tu sedlá tovární Yamahu.

Jonathan Rea (Kawasaki Team Green)

Nejlepším z domácích závodníků je třetí Takaaki Nakagami, který si sem odskočil v letní pauze mezi závody MotoGP. Na místě čtvrtém skončil Sylvain Guintoli se Suzuki, takže je zatím na čele stále pěkný mix všech domácích strojů a také slavných závodníků. Pátý skončil pravidelný účastník EWC Marvin Fritz z týmu YART. Z Mercury Racing vyrazil na trať Sylvain Barrier, který skončil na 26. místě s časem 2:12,443, takže má ztrátu 6,072 s.

Výsledky

Niccolò Canepa (GMT94 Yamaha)

První kvalifikace – červený jezdec

Jako poslední vyjeli na trať jezdci s červenou značkou. Mezi nimi byl nejlepší Francouz Randy De Puniet, který na poslední chvíli vstoupil do týmu MuSASHi Honda kvůli tomu, že PJ Jacobsen musel nahradit zraněného Leona Camiera u týmu HRC. Randy začal okamžitě zostra, protože svůj nejlepší čas zajel už ve druhém kole a má hodnotu 2:07,219. Na druhé místo se zařadil Leon Haslam, který od příští sezóny bude závodit zpátky ve WSBK. Leon má ztrátu 0,158 s.

PJ Jacobsen (Red Bull Honda with Japan Post)

Třetí nejlepší byl Michael van der Mark s Yamahou, který na Leona ztratil jen 0,051 s. Bradley Ray, hvězda z BSB, zajel se Suzuki čtvrtý čas a pětici nejlepších doplnil PJ Jacobsen s Hondou. Pěkný čas zajel také Isaac Viñales, který sem podobně jako Dominique Aegerter přijel ze šampionátu Moto2. Španěl v silné konkurenci obsadil pěkné šesté místo. Nejlepším domácím jezdcem je sedmý Kazuki Watanabe. Z českého týmu Mercury Racing si zkouší debut v EWC Ondřej Ježek, který v této skupině obsadil 32. místo s časem 2:13,187.

Výsledky

Celkové výsledky první kvalifikace

Druhá kvalifikace – modrý jezdec

Během odpoledne jezdce ještě čekala druhá kvalifikace. V modré skupině byl tentokrát nejlepší Katsuyuki Nakasuga, který se svou tovární YZF-R1 zajel čas 2:06,263 a jako jediný se dostal pod 2:07, navíc má bohatý náskok 1,246 vteřiny na Takumi Takahashiho. Třetí pozici zajel Kazuma Watanabe s Kawasaki, který má ztrátu 1,602 s. Poté už se seřadilo pět jezdců na Hondách v pořadí Daijiro Hiura, Ryuichi Kiyonari, Dominique Aegerter, Josh Hook a Tatsuya Yamaguchi. Devátý skončil se Suzuki Takuya Tsuda a poté jsou další dvě Hondy. Výborně zajel Karel Hanika, který si zlepšil čas o 1,3 s a s časem 2:10,149 dostal na pěkné 15. místo se ztrátou 3,886 s.

Výsledky

Druhá kvalifikace – žlutý jezdec

Ve žluté skupině jezdců stále kraluje Jonathan Rea. Ten ve svém již druhém kole zajel čas 2:05,168, čímž překonal traťový rekord a hlavně si vyjel náskok přes dvě vteřiny na zbytek startovního pole. Díky tomu samozřejmě tým Kawasaki Green skončil jako nejrychlejší dnešních kvalifikací. Na druhém místě opět skončil Alex Lowes s časem 2:07,507, který má tedy ztrátu 2,339 s. Na pěkné třetí místo se dostal Thomas Bridewell se Suzuki, jehož ztráta je 2,771 s. Takaaki Nakagami se také udržel vpředu a zajel čtvrtý nejlepší čas a Top5 doplňuje Tetsuta Nagashima. Sylvain Barrier z týmu Mercury Racing skončil s časem 2:12,142 na 23. místě.

Výsledky

Druhá kvalifikace – červený jezdec

Poslední část dnešních kvalifikací čekal jezdce červené skupiny. Mezi nimi byl opět nejlepší Leon Haslam, který s Kawasaki zajel čas 2:06,636, takže Kawasaki potvrzuje, že má silné jezdecké složení. Na druhém místě skončil Kazuki Watanabe s rozdílem 0,920 s. Michael van der Mark skončil na místě třetím a už díky druhému kolu skončil na čtvrtém místě Bradley Ray se Suzuki. Takuya Fujita skončil pátý. Ondra Ježek také zlepšil svůj čas na hodnotu 2:12,630 a obsadil 26. místo.

Výsledky

Celkové výsledky druhé kvalifikace

Takaaki Nakagami (Red Bull Honda with Japan Post)

Noční trénink

Nabitý páteční program na okruhu v Suzuce ukončil večerní trénink, kdy už jsou na trati jiné podmínky, které zažijí na závěr závodu. Mezi všemi byl nejrychlejší tovární tým Yamahy, který zajel čas 2:07,760. Na druhém místě skončil tým Red Bull Honda se ztrátou 0,819 s a třetí nejlepší byl opět tým Kawasaki Green s rozdílem 0,860 s. Pěkně zajel také F.C.C. TSR Honda France, která skončila na čtvrtém místě a Top5 doplňuje YART Yamaha. Tým Mercury Racing skončil na 24. pozici s časem 2:12,360 a ztrátou 4,6 s.