Napínavé závody při MMČR Miniracing v Písku

Letošní sezóna mezinárodního mistrovství České republiky – Miniracing pokračovala závody v Písku, kam se sjela spousta závodníků. Ti nám předvedli pěkné souboje, za které by se nemuseli stydět ani ve větších šampionátech.

Zdroj: TZ, Foto: Václav Kozma

Mezinárodní mistrovství České republiky – Miniracing o uplynulém víkendu zavítalo na okruh do Písku, kde se jel druhý závodní podnik letošní sezóny. Ten byl vypsán jako mezinárodní mistrovství ČR ve třídách Mini GP Stock, Mini GP Open, Jawa 50 RS, Jawa 50 GP a Minimotard a mezinárodní přebor ČR ve třídě Mini GP O.

Závodní víkend byl zahájen pátečními volnými tréninky, kde se již potvrdila dobrá účast pro sobotní závody. Dobrovolných tréninků se zúčastnilo více než 30 závodníků a celkem se do Písku sjelo 42 jezdců.

Jako první vyrazili do svých závodů jezdci tříd Mini GP O a Mini GP Stock. Velice suverénní výkon zde předvedl Lukáš Kubík na stroji Ohvale 110 kategorie Mini GP O, který ovládl oba dva závody a porazil i jezdce na strojích Honda NSF 100 třídy Mini GP Stock. Za ním skončili Filip Jupánek a Dita Štipčáková. Ve stockové třídě spolu sváděli velice těsné a vyrovnané souboje Matyáš Eliáš, Dan Tureček a Petr Jonavovič. O jejich vyrovnanosti svědčí i jejich výsledné bodové ohodnocení, když získali 41, 41 a 40 bodů. Matyáš vyhrál díky vítězství ve druhém závodě, což v případě rovnosti bodů rozhodující.

Velice pěkné závody nám předvedla čtveřice jezdců Michal Prokeš, Matěj Kohout, Marek Kindermann a Aleš Eder bojující o stupně vítězů ve třídě Mini GP Open. Zejména ve druhém závodě to mezi Matějem a Michalem byl strhující souboj. Všichni čtyři jezdci zajížděli časy na kolo okolo 56 vteřin, ale Michal Prokeš se dostal na fantastických 55,7. Díky tomu si odvezl zasloužené vítězství před Matějem Kohoutem a Markem Kindermannem. To vše je skvělou pozvánkou na další závody, ve kterých se ke zmíněné čtveřici připojí i Jakub Gurecký, účastník španělské Cuny de Campeones. Ve druhé skupině se závodilo hlavně na strojích Ohvale 160, kde se prosadil zkušený Ladislav Chmelík, kterého pronásledovali Mário ZajacLukáš Gonos.

Stále novou kategorií je třída Minimotard a při pohledu na startovní listinu byl hlavním favoritem Martin Vincze z Maďarska. Martin ovládl loňské závody v MMČR a mistrovství Evropy ve třídě Stock a letos se rozhodl závodit v kategorii Minimotard. Martin předpoklady naplnil a suverénně vyhrál před Matějem Kohoutem a Jindřichem Škopkem.

Velice silné zastoupení jsme mohli sledovat ve třídách Jawa 50 RS a GP, kde nechyběli ani tři nováčci ve třídě RS. Start do prvního závodu se nevydařil Josefovi Macháčkovi, který ho ulil, takže dostal penalizaci pěti vteřin. Poté jsme si mohli užít hlavně souboje ve dvojicích, kde jezdce od sebe dělily jen setiny vteřiny. Šlo hlavně o dvojice Petr Plíšek / Radek Krpec, David Frydrych / Martin Hakl a Petr Kuchařík / Matěj Šimon. Ve druhém závodě předvedli pěkný souboj David Frydrych, Pavel Myslík a Vladimír Adolf, které v cíli dělilo necelých 1,5 vteřiny.

Atmosféru závodů na okruhu Hradiště v Písku si můžete přiblížit v následujícím videu.

Aleš Eder – člen komise SZM AČR za Miniracing

„Letošní sezónu jedeme podle nového konceptu, takže v Písku startovaly pouze třídy Mini GP, Minimotard a Jawa 50. Už v pátečních trénincích byla hojná účast a celkem do závodů vyrazilo 42 závodníků. Pěkně osazené byly startovní rošty tříd Mini GP Open, kde bylo 16 jezdců a Jawa 50, kde startovalo 15 závodníků. Potěšila nás také účast jezdců ze školy Lukáše Peška na strojích Ohvale 160. Celou dobu hrozilo, že bude oba dva dny pršet, ale nakonec, až na drobnou přeháňku v sobotu před kvalifikacemi, vydrželo sucho. Mechanici si během přeháňky procvičili přezouvání pneumatik, ale pořadatel rozumně posunul program o 30 minut, trať oschla a celý sobotní program proběhl na suché trati.“

„Ve všech závodech jsme mohli sledovat těsné souboje a hlavně oba závody Mini GP Open byly naprosto skvělé, plné předjíždění. Je to vážně radost, když si to spolu rozdá 16 jezdců na malém okruhu. Úvodní dva podniky letošní sezóny Miniracing se určitě povedly, děkuji organizátorům a již se těšíme na příští závody do Chebu.“

Matěj Smrž – předseda Komise SZM AČR

„Závody v Písku byly hezkou podívanou a kvalitu šampionátu potvrdila především třída Mini GP Open. Zde nově startovalo přes deset motocyklů značky Ohvale a to díky nové spolupráci s Lukášem Peškem. Jsem rád, že se změny technických a sportovních pravidel ujaly a do depa to přitáhlo nové závodníky. Nový koncept letošní sezóny beru jako nultý rok a se všemi poznatky budeme rozhodně pracovat. Pro rok 2020 bych rád udělal šampionát Mini Racing CZ ještě otevřenější a přístupnější všem zájemcům a školám, jako je právě ta Lukášova. Ve třídách Mini GP O, Mini GP Stock a Minimotard bych uvítal více jezdců na startu a věřím tomu, že to chce jen čas.“

„Právě o třídě Minimotard nyní jednám s našim nejvýraznějším supermotovým jezdcem Pavlem Kejmarem. I on by některé závody rád využil pro svojí akademii a nám by bylo ctí, kdyby se to povedlo. V neposlední řadě musím zmínit vysokou účast u klasických závodů Jawa GP a RS. Jako vždy jsem koukal s otevřenými ústy! Děkuji Písku za poskytnutí trati a kvalitní organizaci. Budu se těšit do Chebu, kde se konečně potkají obě skupiny závodníků, tedy motocykly s „malými“ a „velkými“ koly.“

„Stejně jako u závodů „velké silnice“ budeme i u Miniracing letos pracovat na větší propagaci a medializaci těchto závodů. Standardem budou preview před a tiskové zprávy po závodech. Zároveň budeme dělat z každého závodu tato pěkná videa, podobné jako nyní přikládáme z Písku. Věříme, že to rodičům pomůže při prezentaci jejich dětí před partnery.“

Třetí závody letošní sezóny MMČR Miniracing se pojedou 18. 5. 2019 na trati v Chebu. Závody budou vypsány pro všechny třídy.