FIM EWC 24h Moto Le Mans 2019

Vítězstvím týmu SRC Kawasaki France skončil dosud nejnapínavější a nejtěsnější závod mistrovství světa vytrvalostních motocyklů. Celý závod byl soubojem týmu SRC Kawasaki France a Honda Endurance Racing. Třetí místo obsadil Suzuki Endurance Racing Team.

Autor: Dušan Belica, Zdroj: FIM EWC

Čtyřicátý druhý ročník legendárního závodu v Le Mans se nesl v duchu obrovského souboje Kawasaki a Hondy. Velká bitva vyvrcholila asi čtvrt hodiny před koncem závodu. Po vyčištění trati a odjetí safety caru do boxu se čelo závodu sjelo a začalo se pořádně závodit. Týmu SRC Kawasaki France ve složení Jérémy Guarnoni, David Checa, Erwan Nigon se podařilo setřást dotírající Hondu a o definitivním vítězi se rozhodlo až pár minut před koncem, když tým Honda Endurance Racing musel ještě do boxů dočerpat palivo. O vyrovnanosti závodu svědčí i rozdíl mezi prvním a druhým v cíli – jedna minuta.

Závod na 24hodin se stal kořistí SRC Kawasaki France před týmem Honda Endurance Racing ve složení Randy de Puniet, Yonny Hernández a Sébastien Gimbert. Oba první týmy měly shodný počet kol – 839 Třetí Suzuki Endurance Racing Team  – Vincent Philippe, Etienne Masson, Gregg Black – měl ztrátu jednoho kola. Výborně si celý závod vedl nám dobře známý WEPOL Racing jenž obsadil celkové 4. místo. Za řídítky motocyklu Yamaha se střídali Danny Webb, Sheridan Morais a Michael Laverty , který dostal přednost před několikanásobným mistrem světa endurance Matthieu Lagrivem.

V kategorii Superstock zvítězila a celkové sedmé místo obsadila Suzuki týmu MOTORS EVENTS.

A jak si vedli naši? FANY GASTRO BMW MOTORRAD- by MERCURY i přes velké potíže ze začátku závodu, kde se propadli až na padesáté místo, se v celkovém pořadí dostali na výborné 11. místo. Karel Hanika, Ondra Ježek a ukrajinský závodník Illya MYKHALCHYK se postupně zlepšovali, jezdili vyrovnané časy a stali se nejlepším motocyklem BMW ve startovním poli.

Jan Halbich jedoucí v týmu Rac 41 se cíle nedočkal, jeho tým musel odstoupit. Další náš zástupce – Exteria Racing do závodu vůbec nenastoupil. Nesmíme zapomenout na slovenský MACO RACING, ten se držel až do sedmé hodiny závodu skvěle a posunul se ze 30. místa na startu až na 13. pozici. Potom ovšem přišla těžká nehoda, jezdec Anthony Dos Santos sice nebyl zraněn, ale motocykl byl hodně poničen. I přes tuto nehodu se podařilo dojet až do cíle na celkovém 32. místě.

O náročnosti závodu svědčí i to, že bylo klasifikováno 37 posádek z celkového počtu 59 startujících.

Další zastávkou šampionátu FIM EWC je ve dnech 9. – 11.5. 2019 Slovakia Ring. Přijďte se podívat na parádní závody!