F.C.C. TSR Honda vyhrála kvalifikaci na 8h Slovakia Ring, nejlepší český tým Mercury Racing odstartuje z 8. místa

Na slovenském okruhu Slovakia Ring se už všechno chystá na vrchol letošního ročníku motocyklových vytrvalostních závodů na osm hodin. Závodníci mají za sebou volný trénink i kvalifikace, takže už znají své pozice na startovním roštu. Pole position pro sobotní závod získal tým F.C.C. TSR Honda, ale neztratili se ani čeští závodníci.

Na slovenském okruhu ležícího u města Orechová Potôň se tento víkend jede další kolo mistrovství světa endurance silničních motocyklů, kdy jde o třetí závod sezóny 2017/2018. Na Slovakia Ringu se jely tyto závody loni poprvé a letos tu máme druhý ročník, který navíc doplňují závody mistrovství světa sidecar, které mají na této trati premiéru. Díky tomu je víkendový program bohatý a diváci si mohou užívat pěknou show. Vrcholem bude samozřejmě závodní sobota, ale ještě předtím jezdce čekaly volné tréninky a kvalifikace, ve kterých se rozhodlo o postavení na startovním roštu. Závodníci sidecar měli navíc v pátek krátký závod na sedm kol, který byl ale velice zajímavý a dramatický až do konce.

Během uplynulých dvou dní panují na Slovakia Ringu letní teploty. Celé dny je slunečno, chvíli se objevilo pár mraků, ale nakonec z nich nic nespadlo, i když byly v předpovědích deště. Kvůli vysokým teplotám měla spousta týmů problémy s pneumatikami a špatnou přilnavostí. Někteří z toho byli hodně zoufalí, hlavně během čtvrtečního odpoledne.

Kvalifikace se jely ve čtvrtek a pátek, kdy měl každý z tří jezdců svou měřenou část. Někteří se po zajetí dobrého času už v první kvalifikaci rozhodli do druhé kvalifikace nenastoupit. Během pátku tak na trati nebyli například všichni tři jezdci týmu YART. Druhý kvalifikační trénink vynechal také Jakub Smrž, který pošetřil pneumatiky do závodu.

Japonsko-francouzský tým F.C.C. TSR Honda France do zítřejšího osmihodinového závodu na Slovakia Ringu odstartuje z prvního místa. Tým opět prokázal, že patří mezi nejsilnější ve startovním poli a navázal na vítězství v 24 hodinovém závodě v Le Mans. V sedle Hondy CBR1000RR se střídali Josh Hook, Freddy Foray a Alan Techer. Jejich průměrný čas byl nakonec nejrychlejší v hodnotě 2:04,352. Jen o pouhých 80 tisícin vteřiny za nimi skončil na druhém místě tým YART, za který jezdí Broc Parkes, Marvin Fritz a Max Neukirchner. Třetí pozici na startovním roštu získal tým SERT s Vincentem Philippem, Etiennem Massonem a Greggem Blackem. Jejich ztráta je 0,460 s.

Mercury Racing

Ve výborně rozjeté sezóně pokračuje český tým Mercury Racing, za který tento víkend jedou Jakub a Matěj Smržovi a Karel Hanika. Nejlepší čas Karla Haniky byl 2:04,731. Jakub Smrž zajel čas 2:04,722 a Matěj Smrž 2:06,476. Průměr časů všech tří závodníků byl pak 2:05,247, takže obsadili osmou pozici. Jejich ztráta na čelo tabulky je jen 0,895 s a zároveň jsou poslední ve ztrátě jedné vteřiny, což je pro takový závod úplně zanedbatelné.

Druhý český tým Extéria Eko Racing s časem 2:08,857 obsadil 24. příčku se ztrátou 4,505 s. Bohužel se tým musí obejít bez Míry Popova, který po těžkém pádu skončil v nemocnici s mnohačetnou zlomeninou pánve. Slovenský tým Maco Racing, který je již stálicí v EWC, obsadil 16. místo s časem 2:06,888 a ztrátou 2,536 s. Do závodu nastoupí také druhý tým Maco Racing. Ten skončil na 27. místě s časem 2:09,638 a ztrátou přes pět vteřin.

Zítřejší závod bude po změně harmonogramu odstartován již ve 12:30, takže cíl bude ve 20:30. Start byl přeložen kvůli tomu, že si některé týmy stěžovaly na špatné osvětlení trati. Z tohoto důvodu byl i včerejší „noční“ trénink spíše podvečerním, protože se jel ještě za světla. Až ke konci začínalo být trochu šero.

Celkové výsledky kvalifikace

První závod Sidecar

Po odjetí všech kvalifikačních tréninků jezdců z Endurance na trať vyrazili závodníci třídy Sidecar, které čekal sprint na sedm kol. V letošním šampionátu jde o druhý závodní podnik, takže je sezóna hodně otevřená. Z prvního místa startovali největší favorité, kterými jsou bratři Ben a Tom Birchallovi. Ty známe i ze závodů Tourist Trophy na ostrově Man, kde v loňském roce ovládli oba dva závody. Bohužel závod pro ně nakonec neprobíhal nejlépe. Jak mi po závodě řekli, během prvního kola měli nějaký problém v elektronice, kvůli kterému museli zpomalit. Během chvíle se ale jejich sidecar znovu rozjel, ale tím, že ztratili spoustu pozic, se museli vracet zpátky. Při předjíždění došlo ke kolizi, při které si svůj stroj poničili a zajeli do boxů. V boxech se snažili rozbité kapoty rychle spravit páskou a do závodu se vrátili, i když bez naděje na lepší výsledek.

Ben a Tom Birchallovi

Mezi tím se do čela závodu dostala finská dvojice Pekka Päivärinta a Jussi Veräväinen s Hondou. Ti se postupně svým soupeřům utrhli a cílem projeli s náskokem téměř čtrnácti vteřin. O roztržení startovního pole se postaral pád ve čtvrtém kole, kde se v závěru trati vybourali John Holden a Lee Cain.

O druhé místo se poté přetahovali Tim Reeves a Mark Wilkes spolu s posádkou Alan Founds a Tom Christie. Až ke konci závodu se mezi nimi udělala mezera kolem dvou vteřin, takže si Reeves s Wilkesem dojeli pro druhé místo a druhá dvojice skončila třetí. I o další pozice to bylo napínavé, protože se na trati utvořily většinou dvojice. Ben a Tom Birchallovi dojeli poslední na 13. místě se ztrátou jednoho kola, ale tři body se budou do šampionátu hodit.